Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/PravicnaTrgovina_NogometZoge




Nogometne žoge Pravične trgovine

ponedeljek, 5. junij 2006 @ 18:20 CEST

Uporabnik: Anonymous

Nogometne žoge so letošnja tema organizacij pravične trgovine predvsem zaradi bližajočega Svetovnega prvenstva v nogometu in zato, ker je še leta 1996 v Pakistanu nogometne žoge šivalo 17.000 otrok, katerih povprečna starost je bila 12 let. Razmere so se v Pakistanu, kjer izdelajo 75 % od približno 33 milijonov nogometnih žog na leto, zaradi strožjega nadzora sicer izboljšale, vendar pa zaradi revščine zdaj otroci delajo v tistih sektorjih industrije, kjer je manj nadzora.

Uvozniki is sistema pravične trgovine šivalcem, ki šivajo žoge za njih plačajo več, kot konvencionalni naročniki, poleg tega pa k dogovorjeni ceni za žogo dodajo še 15 % premijo, ki jo potem proizvajalci namenijo za socialne projekte v svoji skupnosti. Nemški uvoznik gepa, šivalcem za žogo kakovosti B plača 47 rupij, medtem ko bi za žogo enake kakovosti pri konvencionalnemu trgovcu dobili povprečno 27 rupij. Na ta način gibanje pravične trgovine pomaga pri odpravi problema revščine in tako izboljšujejo življenjske pogoje najbolj ranljivih skupin, kot so ženske in otroci.

Po definiciji je pravična trgovina "trgovinsko partnerstvo, ki temelji na dialogu, transparentnosti in spoštovanju in si prizadeva za večjo enakopravnost v mednarodni trgovini. Prispeva k trajnostnemu razvoju s tem, da ponuja boljše pogoje prodaje in zagotavlja pravice marginaliziranih proizvajalcev in delavcev, predvsem na jugu. Organizacije, ki se ukvarjajo s pravično trgovino in ki jih podpirajo potrošniki, se aktivno vključujejo v podpiranje proizvajalcev, osveščanje in vodenje kampanj za spremembe v pravilih in praksi konvencionalne mednarodne trgovine."

Gibanje pravične trgovine (Fair trade) si prizadeva za to, da na mesto proste trgovine stopi pravična trgovina, ki bo depriviligiranim proizvajalcem na jugu omogočila dostojno preživetje in končno presekala Gordijski vozel revščine, bolezni, zadolževanja, podhranjenosti in degradacije okolja. Največji problem sistema proste trgovine je ta, da so pravila trgovanja postavljena v prid bogatim. Zato se prepad med tistimi, ki imajo v rokah moč in nadzor in med onimi, ki so predmet nadzora in izkoriščanja vedno bolj poglablja.

V Sloveniji bomo v četrtek, 8. junija 2006, v Parku Zvezda ob 17.30 začeli Tekmo stoletja, s katero bomo obeležili Svetovni dan pravične trgovine, in ob tem opozorili na problematiko izkoriščanja dela otrok v industriji izdelave nogometnih žog.

Več: http://www.3muhe.org/

Vir: www.umanotera.org

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/PravicnaTrgovina_NogometZoge







Domov
Powered By GeekLog