Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Pouna_Spoznanja_Knjiga_Hrana_Semena




Prazni krožniki jutrišnjega dne

ponedeljek, 9. julij 2007 @ 05:02 CEST

Uporabnik: Sonce

Ekonomistka iz Velike Britanije nas v svoji knjigi, Prazni krožniki jutrišnjega dne (Empty Plates Tomorrow) opozarja, da ko nam bo začelo primanjkovati fosilnih goriv, bo bogatemu zahodnemu svetu pretila lakota.

Dr. Patricia Dodd Racher, ki živi v Walesu trdi, da smo se znašli v spletu okoliščin: klimatskih sprememb, vlade korporacij, primanjkovanja energija, konec obdobja obilne in poceni hrane v prihodnjih desetletjih. V knjigi preučuje ključne okoljske faktorje in večje igralce na trgu s hrano kot so nafta, transport in korporacije z gnojili, pesticidi in semeni.

Ugotovila je, da smo vrh naftne proizvodnje dosegli okoli leta 2004, veliko pred predvidenim 2010. In naraščanje porabe po bio-gorivih povzroča dvig cen hrane in kmetijskih zemljišč. Vlade po svetu pa ne naredijo ničesar, da bi se soočile s problemom pojemajočih energetskih rezerv.

Uradne  inštitucije zatrjujejo, da je pri sedanji porabi nafte preostalo za 40 let. Ob tem ne razložijo, da poraba vsako leto narašča, in da je na voljo vsako leto manj nafte. Vse to ima vpliv na ceno hrane, tako je npr. cena pšenice v dveh letih narasla za 65 %. Naraščanje cen hrane se bo v  v prihodnosti le še pospešilo.

Pri tem nam je Kuba, ki je ob padcu Berlinskega zidu utrpela velika pomanjkanja nafte in je skoraj v celoti nadomestila intenzivno kmetijstvo z biološkim kmetijstvom, lahko za vzor. Danes pridelajo dovolj kvalitetne hrane za svoje potrebe, brez pesticidov in umetnih gnojil.  

Fosilna goriva, iz katerih se proizvajajo sintetična gnojila in pesticidi, in ki poganjajo kmetijske stroje, bodo iz leta v leto dražja in redkejša dobrina.  Nujno potrebujemo povečati število ljudi, ki delajo na zemlji, za vsaj 10 krat. Obrniti je potrebno trend zapuščanja kmetij. Ravno tako moramo naše otroke naučiti, kako si lahko sami pridelamo hrano.

Sčasoma bo kmet postal vse bolj cenjen, hrana bo dražja in kupovala se bo večinoma lokalno proizvedena. Pozitivna plat pa je, da se bodo začele izenačevati cene konvencionalno pridelane in ekološke hrane, lahko se celo zgodi, da bo ekološko pridelana hrana postala cenejša od »običajne«.

Vir: www.energybulletin.net/

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Pouna_Spoznanja_Knjiga_Hrana_Semena







Domov
Powered By GeekLog