Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Potovalna_Tezava_Driska_Obsedeli_Stranis




Obsedeli na stranišču?

petek, 18. julij 2008 @ 05:02 CEST

Uporabnik: Sonce

Piše: N. P. v novi Vivi www.viva.si

Le koga še ni za kak dan posedla na stranišče, še huje pa je, če nam pokvari počitnice … Če je driska kratkotrajna, si lahko pomagamo tako, da nadomeščamo izgubljeno tekočino in minerale ter uživamo hrano z malo balasta.

Glavni krivci bakterije ali virusi
O driski govorimo, če blato ni več oblikovano, marveč redko, lahko so mu primešani tudi izločki, odvajamo pa več kot trikrat na dan. Če jo povzroči virus, navadno traja nekaj dni. Tako drisko običajno spremljajo povišana telesna temperatura, krči v trebuhu, bruhanje in glavobol.

Bakterijska driska izvira iz hrane ali vode, nastane pa zaradi delovanja bakterijskih toksinov ali vdora bakterij v črevesno steno. Blato je največkrat vodeno, obolenje pa spremljajo slabost, krči v trebuhu in včasih tudi bruhanje. Pri bakterijski driski, ki okvari črevesno steno, je blato sluzavo in krvavo, kaže pa se tudi s hudimi krči in povišano telesno temperaturo.

Drisko lahko povzročita tudi alergijska reakcija ter čezmerno uživanje alkohola ali nikotina. Nemalokrat je driska posledica duševnih težav, stresa, skrbi, treme … V takšnem primeru se črevo odzove na čustvene dražljaje, saj je prek vegetativnega živčnega sistema povezano z možgani.

Nadomeščanje tekočine
Pri blagi in zmerni driski lahko izgubljeno tekočino, glukozo in minerale nadomestimo z glukozno-elektrolitskim pripravkom (mešanica elektrolitov in sladkorja), ki ga naredimo kar doma, v obliki praškov pa je na voljo v lekarnah. Vsebino vrečke raztopimo v predpisani količini neoporečne vode.

Prehrana
Uživati je treba hrano s čim manj vlakninami: riž, korenčkova juha, prežganka, prepečenec, banane, krompir, krekerji, prepečenec, pretlačena zelenjavna kaša, pretlačene testenine, nastrgana in porjavela jabolka.

Izogibati se je treba mleku in mlečnim izdelkom, sladkorju, čisti maščobi in zelenjavi, presladki (sokovi, sladkarije) ter mastni in začinjeni hrani, a tudi kavi. Ko se driska umirja, postopoma preidemo na običajno prehrano. Pri otrocih so priporočljive sluzi in pektini (riževa sluz, nastrgana jabolka …), a tudi posebna hrana za dojenčke in otroke.

Pomagamo si lahko …

… z medicinskim ogljem, ki deluje tako, da veže (adsorbira) toksine, produkte bakterijske presnove in viruse, ki povzročajo drisko. V lekarnah je na voljo v obliki granul in tablet, zanj pa ne potrebujemo recepta.

… z antibiotiki in antiperistaltiki (preprečujejo gibanje črevesja in zmanjšajo količino izločenega blata), ki so primerni za dolgotrajno, obilno drisko, predpiše pa jih zdravnik.

… z mlečnokislinskimi bakterijami ali probiotiki, ki pomagajo vzpostaviti ravnovesje v črevesni flori. Probiotiki so del črevesne flore in zagotavljajo normalno kislost črevesja, s čimer preprečujejo razraščanje škodljivih bakterij, obenem pa krepijo obrambno sposobnost črevesne sluznice.

NP

Vivin namig

Potovalna driska …
… nastane običajno zaradi uživanja hrane in pijače, najpogosteje okužene z bakterijo Escherichia coli.

Na potovanjih, zlasti če gre za eksotične dežele, pazimo, da:

Vivin klicaj

Kdaj je treba obiskati zdravnika?

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Potovalna_Tezava_Driska_Obsedeli_Stranis







Domov
Powered By GeekLog