Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Postavit_Pravila_Medsebojna_Prijatelstva




Prijateljstvo in posel - kako ju združevati

torek, 29. januar 2008 @ 05:02 CET

Uporabnik: Sonce

Vaša znanka je frizerka, sosed pa davčni svetovalec. Zakaj ne bi uporabili njunih uslug? A združevanje posla in prijateljstva je včasih dvorezen meč. Držati se moramo nekaterih pravil o tem, kaj je dovoljeno in kaj prepovedano. Predvsem je treba natančno postaviti pravila medsebojnega sodelovanja.

Če preurejate stanovanje, imate bolečine v nogi, izpolnjujete davčno napoved ali izdelujete spletne strani za svoje podjetje, ste lahko veseli, če med prijatelji in znanci najdete arhitekta, fizioterapevta, računovodjo in grafičnega oblikovalca. Seveda se bomo obrnili nanje, a pri tem moramo upoštevati nekatera pravila, da s poslom ne bomo uničili prijateljstva.

Bodite iskreni
Preden za nek posel najamete prijatelja ali znanca, se vprašajte, kaj boste s tem dobili. Bo posel res dobro opravljen ali vam je pomembneje, da boste za storitev plačali manj? Je prijatelj res najboljši v tem poslu ali greste raje po liniji najmanjšega odpora? Ko s prijateljem vstopate v poslovni odnos, ste na nek način odvisni od njega, hkrati pa ne morete izločiti zasebnega poznanstva.

Razmišljajte o njem, kakšen je kot človek; je zanesljiv, kreativen, perfekcionist ali morda vedno zamuja in je nenatančen? Stvari, ki jih o njem vemo z zasebnega vidika, nam lahko pomagajo pri poslu. A če na poslovnem področju ne bo šlo tako gladko, lahko to negativno vpliva na prijateljstvo. Zato dobro premislite, preden začneta sodelovati. Včasih je boljše ohraniti prijateljstvo.

Pisni dogovor
Najboljše je, če je vajin dogovor pismen. Če sta prijatelja več kot deset let, se vam bo to morda zdelo nepotrebno. Če gre za manjšo stvar, se lahko o poslu dogovorita tudi ustno, ob kosilu in kozarcu vina, sicer pa je boljše, da stvari napišete. Vsak nesporazum bo lažje rešiti, če boste imeli stvari črno na belem. Dogovorite se za sestanek, na katerem se boste dogovorili o podrobnostih.

Nikar dodatno ne dodajajte storitev, ki jih pričakujete, in ne prihajajte k njej ali k njemu z vedno novimi željami. Če se zgodi, da vaš prijatelj noče ali ne more sodelovati z vami, to sprejmite in ga ne prepričujte z besedami: »Za starega prijatelja boš že našel nekaj časa.«

Dogovorita se o ceni
Cena je najbolj občutljiv del celotnega posla. Če sklepamo posel s prijateljem, pričakujemo malo bolj ugodno ceno. Preden se dogovorite s prijateljem o ceni, se pozanimajte o cenah teh storitev na trgu. Če se vam zdi njegova cena previsoka, se odkrito pogovorite z njim, sicer lahko spet trpi vajino prijateljstvo.

Dogovorita se tudi o plačilnih pogojih: boste plačali na koncu ali vmes, morda na obroke? Jasno se dogovorita, katere usluge so vštete v ceno in katere boste plačali dodatno. Držite se rokov in dogovorov, ne glede na to, v kakšnem finančnem stanju ste vi ali vaš prijatelj/prijateljica, s katero sodelujete.

Ločite posel in prijateljstvo

Dokler poslovno sodelujeta, bodite redno na zvezi s prijateljem, a ločite posel in prijateljstvo. Ko se dobite na družinskem srečanju, se ne pogovarjajta o poslu, med poslovnim sestankom pa ne govorita o svojih otrocih. Tudi s skupnimi prijatelji se raje ne pogovarjajte o poslu.

Prijatelja poslovno kličite samo na služben telefon in samo v delovnem času. Če gre kaj narobe, se s prijateljem pogovorita na štiri oči. Takšne zadeve se ne rešujejo na družinskih slavjih ali mimogrede. Vsekakor se potrudite, kolikor se da, saj ima prijateljstvo v vsakem primeru prednost pred poslom.

Vir: www.siol.net

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Postavit_Pravila_Medsebojna_Prijatelstva







Domov
Powered By GeekLog