Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Ponudniki-Razlike-Test-Fotoknjiga-ZPS




Test fotoknjig

torek, 4. september 2012 @ 22:31 CEST

Uporabnik: Sonce

Opazne razlike med ponudniki
Počitnice se počasi zaključujejo, s tem pa tudi obdobje, ko največ fotografiramo. Vendar pa obujanje spominov ob pregledovanju fotografij na ekranu fotoaparata ali računalnika ni tako prijetno kot na papirju. Danes se zato marsikateri potrošnik odloči za izdelavo fotoknjige, ki je lahko za razliko od klasičnih albumov, prava knjižna uspešnica. ZPS je na testu pod drobnogled vzela 8 ponudnikov.

Na aktualnem testu ZPS, kjer so pod drobnogled vzeli 8 ponudnikov fotoknjig, rezultati pa veljajo še za 13 drugih ponudnikov, ki uporabljajo isto programsko opremo in laboratorije, jih je bilo šest zelo dobrih oz. dobrih, ena fotoknjiga je prejela oceno povprečno in ena nezadovoljivo. Odločili so se preveriti kakovost formata fotoknjige, ki naj bi bil v Sloveniji najbolj popularen. To je fotoknjiga s trdimi platnicami v formatu A 4 v pokončni postavitvi.

»Ključne ugotovitve testiranja lahko povzamemo v nekaj stavkih, in sicer, da so razlike med fotoknjigami opazne že na prvem koraku, pri postavljanju, torej programski opremi, med dobrimi in slabimi pa je že na prvi pogled vidna razlika pri kakovosti same knjige in fotografij v njej. Najboljše ponudnike na testu odlikuje večstranskost (možnost izbire dimenzije knjig, načini dostave, načini plačila, možnosti po-naročanja), fotoknjige pa se razlikujejo tudi po različnih možnostih postavitev, izbiri podlag ipd, ki jih omogoča posamezen program,« je povedal Boštjan Okorn, vodja testiranja pri ZPS in dodal: »Žal smo spet ugotovili, da se je na testu najslabše odrezala najdražja fotoknjiga, ki ponuja najmanj možnosti oblikovanja in izbire formata.«

Četudi je bila večina fotoknjig zelo dobrih oz. dobrih na ZPS potrošnikom svetujejo, da se na izdelavo fotoknjige ustrezno pripravijo, nato pa izberejo ponudnika s programsko opremo, preprosto za uporabo, dovolj različnimi možnostmi za različne formate fotoknjige, pomislijo pa naj tudi na stroške pošiljanja in možnosti plačila oziroma dostave – pri tem, žal, kakšne večje izbire ni, saj gre večinoma za dostavo (in plačilo) po povzetju ali dvig fotoknjige v poslovalnici.

Med izvajanje testa smo ugotovili še nekaj zanimivosti:

  1. Manj težav ob prenosu programa za izdelavo fotoknjige na računalnik.
Za izdelavo fotoknjige potrebujete računalnik. Ponudnika boste najbolj preprosto našli na spletu, kjer so vedno jasno napisana navodila, kako je treba prenesti, namestiti in zagnati brezplačno programsko opremo. Še bolj preprosta se zdi možnost, da fotoknjigo oblikujete kar na ponudnikovem spletnem mestu, ne da bi sploh prenesli program na svoj računalnik, vendar se vam lahko zgodi, da fotoknjige ne boste uspeli dokončati, kar je zgodilo kar pri dveh ponudnikih – najbrž tudi zato, ker smo želeli v knjigo postaviti več kot 100 fotografij.

  1. Pred pričetkom določite obseg fotoknjige
Preden se lotite dela, morate določiti, kako debelo (koliko strani) knjigo želite, zato je seveda tudi pomembno, kako preprosto je mogoče med oblikovanjem dodajati in odvzemati strani. Določeni programi namreč omogočajo dodajanje posamezne strani, drugi dveh strani, tretji 16 strani in več - to pomeni, da boste morali fotografije stiskati ali pretirano širiti, ali pa, kar je najslabše, boste plačali za prazne strani.

  1. Čarovnik ni vedno optimalna izbira
Vsi programi so v bolj ali manj dobro razumljivi slovenščini in ponujajo možnost oblikovanja s čarovnikom, kar naj bi pomenilo, da se popolnoma prepustimo njegovemu navdihu, kako naj bi bile videti postavljene fotografije. Žal je bil rezultat daleč pod pričakovanji. Le redki so upoštevali (kar smo preizkusili tudi sami), kako je obrnjena fotografija, marsikdaj so bile osebe obrezane, ob strani je osta(ja)lo preveč praznega prostora…

  1. Pred pričetkom izdelave izberite najljubše fotografije
Iz množice svojih fotografij izberite najljubše, pri tem pa že imejte v mislih, ali boste posamezno fotografijo uporabili v njeni celotni velikosti ali zgolj kot majhno dopolnitev pisane strani. Fotografije je pametno razvrstiti po vrstnem redu, kot načrtujete, da se bodo zvrstile v knjigi.

  1. Za izdelavo si vzemite čas
Za izdelavo kakovostne fotoknjige si vzemite vsaj dve, raje pa tri ali celo štiri ure časa. Izplačalo se bo, saj je fotoknjiga trajnostni spomin, zato ne bo niti odveč, da boste pri kateri izmed izbranih fotografij vnesli tudi besedilo.

  1. Pred oddajo naročila preglejte svoj izdelek
Predno oddate naročilo, si dobro oglejte svoj izdelek, popravite morebitne napake in šele potem pošljite. Tudi tisti s počasnejšo internetno povezavo ne bi smeli imeti težav, predvsem v takšnih primerih predlagamo, da opravite pošiljanje ponoči.

Več informacij:
Test fotoknjig
www.zps.si

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Ponudniki-Razlike-Test-Fotoknjiga-ZPS







Domov
Powered By GeekLog