Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Poletna_Zelenjava_Bucke_Jed_Cvetovi




Darovi poletja - bučke

ponedeljek, 18. avgust 2008 @ 05:02 CEST

Uporabnik: Sonce

Bučke so bile v preteklosti v Italiji esencialna poletna zelenjava. Majhne, okusne bučke so se skupaj s cvetovi na trgih pojavile sredi pomladi, večje pa so razveseljevale od zgodnjega poletja. Zaznamovale so italijansko kuhinjo v poletnih mesecih.

Dandanes je v večini držav situacija podobna, čeprav so bučke dostopne celo leto. Njihov naravni in hkrati najboljši čas pa je poletje, zato so tiste, ki dozorijo poleti, veliko bolj okusne kot ostale.

Bučke se lahko uporablja za osnovo mnogih jedi, od omake za testenine do bolj zapletenih jedi. Kot glavno pravilo vedno izbirajte najmanjšo možno bučko, ki jo lahko porabite za recept, saj imajo velike bučke manj okusa ter imajo lahko grenke podtone. Okrogle variante bučk so še posebej primerne za nadevanje, čeprav lahko nadevate tudi podolgovate.

Bučke hitro propadejo, zato jih naberite ali kupite le toliko, kolikor jih boste potrebovali. Preden jih skuhate, jih operite, osušite in jim odstranite konce. Če so majhne, jim ne rabite odstraniti semenja. Če kupujete zelo mlade bučke, se lahko zgodi, da bodo imele pritrjene cvetove. Če so cvetovi dobri, bogato rumeni z zelenimi rebri, brez rjavih in ovelih delov, potem se posladkajte z ocvrtimi cvetovi.

Cvetovi so ekstremno delikatni in jih bo vsak okus, ki jim ga dodate, zasenčil. Le sperite jih, osušite, namočite v malo osoljeni mešanici jajca in moke in jih zlato ocvrite v olju. Odcedite jih na kuhinjski brisački, ki bo popila odvečno maščobo, nato jih po okusu dosolite. Edina slabost je, da hitro izginejo iz krožnika.

Bučke se najbolje obnesejo v milih podnebjih, kot je naše. Njihova vzgoja je preprosta. Za oplojevanje potrebujejo le čebele. V območjih, kjer je onesnaženost velika, zaradi visoke vsebnosti pesticidov v zemlji, v vrtovih pogosto pride do nezaželenih pojavov, ko bučke obrodijo, nato pa se plodovi osušijo in propadejo.

Najboljše sadike so stisnjene v prstenih kockah in plastičnih gnezdih ali lončkih. Take sadike so močne, pravilno razvite in imajo dobro razvit koreninski sistem, tako da ob presajanju ne doživijo šoka, hitro in dobro se razvijajo in rastejo. Posadite jih spomladi, poleti pa vam bodo bogato obrodile.


Rigatoni z bučkami

Sestavine:
450 g rigatonov ali drugih kratkih testenin
600 g bučk
4 žlice olivnega olja
4 žlice masla
1 strt strok česna
2 žlici strtega peteršilja
Sol in poper po okusu
50 gramov ricotte, razredčene z dvema žlicama polnomastnega mleka
60 ml paradižnikove omake (po želji)
Nastrgan parmezan

Potek:
Bučke operite, osušite in jih narežite na tanke kolute. Segrejte olje in maslo v ponvi in pokuhajte česen, da rahlo porjavi, nato ga odstranite. V ponev dajte bučke in med pogostim mešanjem kuhajte, da izpari večina tekočine. Ko bučke rahlo porjavijo, zmanjšajte ogenj in jih še naprej kuhajte.

Začinite s soljo in poprom. Medtem ko se bučke kuhajo, zavrite slano vodo in skuhajte testenine. Odcedite testenine, jih dodajte v ponev z bučkami in zmešajte. Na tem mestu dodajte tudi ali ricotto ali paradižnikovo omako Takoj postrezite. Poleg se prileže vino sadnih okusov.

Vir: lifestyle.enaa.com

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Poletna_Zelenjava_Bucke_Jed_Cvetovi







Domov
Powered By GeekLog