|
Emisije toplogrednih plinov lahko zmanjšamo v naslednji dekadi, če bo svetovna skupnost izgradila obstoječe čiste tehnologije in zvišala energijsko učinkovitost. Stroški so pregledni. Do teh rezultatov je prišla delovna skupina III Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC). V njihovem, v začetku maja, objavljenem poročilu so znanstveniki nakazali načine, s katerimi se posledice ogrevanja zemlje lahko še preprečijo.
To je izvedljivo, tako združenje, če se naraščanje emisij v naslednjih 15 letih ustavi in se do leta 2050 napram letu 1990 za 50% zniža. Za to potrebne tehnologije so že dostopne oziroma bodo dostopne v naslednjih desetletjih. Seveda jih je potrebno še bolj dosledno uporabljati in širiti, opominja združenje. Obnovljive energije lahko do leta 2030 s 35% deležem prispevajo k oskrbi z elektriko. Ključno vlogo v boju proti podnebnim spremembam igrajo energijski izkoristek, kot tudi modernizacija in preusmeritev energetskega gospodarstva.
Znanstveniki svetujejo, da bi v prihodnje vse CO2-izpuste »opremili« s ceno. To bi spodbudilo proizvajalce in potrošnike, da bi dajali prednost okolju prijaznim dobrinam in storitvam. Stroški povezani z zaščito podnebja bi do leta 2030 obsegali največ 3% svetovnega BDP-ja. Celo glede na nekoliko pesimistične pogoje, so gospodarstveni stroški še vedno sprejemljivi. To pomeni, da se gospodarska rast do leta 2030 upočasni samo za tri mesece.
Vir: www.umweltschutz-news.de/
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Podnebne_Spemembe_Ekologija_Zascita
Domov |
|
Powered By GeekLog |