Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Podnebne-Spremembe-Porocilo-IPCC




Poročilo IPCC je pravočasno opozorilo na potrebo po takojšnjem ukrepanju v zvezi s podnebnimi spremembami

ponedeljek, 16. september 2013 @ 22:30 CEST

Uporabnik: Sonce

Prvo poročilo Medvladnega foruma o podnebnih spremembah (IPCC ) bo potrjeno 26. septembra v Stockholmu, sledila pa mu bo tiskovna konferenca 27. septembra. Peto poročilo o oceni IPCC (AR5) zajema proces, ki bo trajal več kot eno leto. Izšlo bo  v štirih obsežnih zvezkih, vsak posamezen pa vsebuje "Priporočila za odločevalce".

Prvi del obravnava fizične vidike podnebnih sprememb in daje osvežene informacije o spremembah podnebnega sistema, o tem, kako sami vplivamo nanj in kaj lahko pričakujemo v prihodnosti glede na odločitve, ki jih sprejemamo v energetiki in glede uporabe zemljišč.

Greenpeace je uradni opazovalec IPCC. Njegovi strokovnjakinji s področja podnebne politike, Stephanie Tunmore in Kaisa Kosonen, bosta sodelovali na sestanku v Stockholmu v času končnih pogajanj kot tudi takrat, ko bo objavljena končna različica.

Od zadnjega poročila IPCC so tako vplivi podnebnih sprememb kot tudi rešitve postale očitnejše. Ekstremni vremenski pojavi, ki jih vedno bolj povezujejo s podnebnimi spremembami, so vse bolj pogosti in dragi, medtem ko so težave zaradi naše odvisnosti od fosilnih goriv - od onesnaženja zraka do vse večjega pomanjkanja vode - postale še bolj pereče.

V Greenpeaceu smo prepričani, da bo AR5 pravočasno in ključno opozorilo na bistvene odločitve, s katerimi se svet sooča. Ali se bo vpliv podnebnih sprememb zaostril, ali pa bo svet zaobjel rešitve in ukrepal zdaj?  

"Znanost o podnebnih spremembah je že dobro razvita, kar manjka, je takojšnje ukrepanje svetovnih vlad. Če ne bodo ukrepale, bodo morale današnje vlade in veliki onesnaževalci, katerih interese ščitijo, za to odgovarjati. Naša prihodnost je v nevarnosti in zelo hitro nam zmanjkuje časa, vendar ni še prepozno. "

"Vlade po vsem svetu so se dogovorile, da bodo rast povprečnih globalnih temperatur omejile pod 2 stopinji Celzija. Ukrepanje ali neukrepanje vlad, velikih podjetij, vlagateljev in tistih, ki postavljajo pod vprašaj dosedanji način poslovanja, bo na koncu odločilen za to, kje bomo na koncu pristali. Ko bo poročilo AR5 objavljeno, ne bo več nobenega dvoma glede posledic teh odločitev. Nobenega izgovora ne bo več," zaključuje Nina Štros, vodja Greenpeace v Sloveniji.

Greenpeacovi viri

  1. Pred objavo IPCC poročila je Greenpeace nadgradil svoje poročilo iz leta 2010: “Dealing in Doubt”, ki je izšlo 10. septembra. Poročilo na kratko prikazuje potek zanikanja podnebnih sprememb in napadov na podnebno znanost v zadnjih dveh desetletjih in se posebej osredotoča na kampanje proti IPCC in tiste, ki te kampanje financirajo.
  2. Pregled rešitev za podnebne spremembe, ki jih je Greenpeace predlagal skupaj z evropskimi združenji na področju obnovljivih virov energije, je na spletni strani Scenarij energetske [r]evolucije, ki je glede na REN21 najširše priznana in najbolj temeljita napoved, ki so jo izdelali zagovorniki obnovljivih virov energije.

Slikovno gradivo:

Kontakt:


Novo Greenpeaceovo poročilo:

Dealing in Doubt,” zgodovinski pregled napadov na podnebno znanost

Pred objavo petega velikega poročila (AR5) Medvladnega foruma za podnebne spremembe (IPCC), ki bo izšlo konec septembra, je Greenpeace pripravil novo poročilo “Dealing in Doubt: The Climate Denial Machine vs. Climate Science.”

Poročilo “Dealing in Doubt” predstavlja kratko zgodovino zanikanja podnebnih sprememb in napadov na podnebno znanost v zadnjih dveh desetletjih. Poročilo se osredotoča predvsem na kampanje proti IPCC, vključno s tekočimi prizadevanji Heartland Inštituta, financiranje teh kampanj ter široko paleto zvijač in taktik, katerih se poslužuje peščica zanikovalcev, da bi spodkopali legitimno znanost.

Direktor raziskovalne enote Greenpeacea v ZDA, Kert Davis, pojasnjuje: “Danes lahko dokumentiramo dobro financirano zanikovalsko mašinerijo, ki se je pojavila v zgodnjih devetdesetih, podprta z milijoni dolarjev od korporativnih onesnaževalcev. Slednji se še vedno borijo proti znanosti in še vedno za to prejemajo ogromna finančna sredstva. Zapuščina teh korporacij, osrednjih skupin, organizacij in posameznikov, ki grozijo znanstvenikom in napadajo znanstvene inštitucije, kot je IPCC, je zamuda v odzivnem času in rešitvah za podnebno krizo. To pomeni, da bodo posledice globalnega segrevanja hujše, njihova sanacija pa dražja.”

Velika poročila IPCC se smatrajo kot natančna ocena globalnih podnebnih tveganj in vključujejo prispevke na stotine znanstvenikov; ob vsakih novi izdaji velike poročila pa je IPCC deležen vala napadov podnebnih zanikovalcev. Kljub temu, da se IPCC tradicionalno nagiba h konservativnejši oceni znanosti, kampanje zanikovalcev konsistentno prikazujejo poročila kot pretiravanja. “Dealing in Doubt” zato služi kot temeljni pregled zgodovine teh napadov, kdo stoji za njimi, kdo jih financira in katere umazane zvijače ob tem uporabljajo.

Poročilo “Dealing in Doubt” vsebuje:

Poročilo vključuje tudi študijo primera o Heartland Inštitutu in njihovem poročilu NIPCC (Non-Intergovernmental Panel on Climate Change) z naslovom “Climate Change Reconsidered”, ki naj bi izšlo prihodnji teden. Greenpeaceovo poročilo Dealing in Doubt prikazuje, kako se NIPCC razlikuje od ključnih novih znanstvenih spoznanj poročila IPCC — Heartland Inštitut, ki ga znatno financira industrija fosilnih goriv, je do zaključka prišel še pred začetkom raziskovanja (“Podnebne spremembe so prevara”) in v poročilu obravnava samo članke, napisane s strani zanikovalcev. Poročilo IPCC pa obravnava vse članke na to temo.

“Poročila NIPCC so jasen poskus zameglitve situacije, namesto da bi zagotovila večjo jasnost”, poudarja vodja Greenpeace v Sloveniji, Nina Štros. “Po razkritju zgodovine laganja s strani podnebnih zanikovalcev, podprtih z milijoni evrov korporativnih onesnaževalcev, je neverjetno pričakovati, da bo kdorkoli resno upošteval te poskuse zavajanja medijev in javnosti.”

Kontakt:
Nina Štros, vodja Greenpeace v Sloveniji: nina.stros@greenpeace.si, 040 871 530

Greenpeace je neodvisna globalna organizacija, ki si preko kampanj prizadeva za spremembo odnosov in vedenja, zaščito in ohranitev okolja ter za promocijo miru.
Za svoje delovanje ne sprejema finančnih sredstev inštitucij EU, vlad, korporacij ali političnih strank.

Več na www.greenpeace.si

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Podnebne-Spremembe-Porocilo-IPCC







Domov
Powered By GeekLog