Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Podnebna-Energetska-Politika-EU-Cilji




Kako se EU nezadostno bori proti podnebnim spremembam

torek, 4. februar 2014 @ 22:30 CET

Uporabnik: Sonce

Ob takšnih dnevih, ko nas pozimi končno razveseli sneg (ali znervira, odvisno od tega, v katero skupino sodite), verjetno bolj redko razmišljamo o podnebnih spremembah. Kljub temu vas vabim, da čez vikend, po tem, ko se nakepate in nasankate, ali pa ko se na toplem skrijete pred vremenom, tej temi namenite malo pozornosti. Podnebne spremembe so najresnejši izziv našega časa, zato vam v tem mailu pošiljam najnovejše dogajanje v EU in na koncu pripenjam še priložnost za aktivni angažma.

Evropska komisija je prejšnji teden predstavila cilje za podnebno-energetsko politiko EU do leta 2030. Po pričakovanjih so cilji premalo ambiciozni, kar je zaskrbljujoče, saj gre za največjo priložnost evropskega ukrepanja proti nevarnim podnebnim spremembam v zadnjih letih.

Cilji Evropske komisije do leta 2030 : Komisija je predlagala zavezujoč cilj na ravni EU za povečanje deleža obnovljivih virov energije na vsaj 27 odstotkov ter za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov za 40 odstotkov do leta 2030.

Kaj pravi Greenpeace?
Predstavljeni cilji za leto 2030 so premalo ambiciozni in kažejo, da bi Komisija rada odvzela zagon rastoči industriji obnovljivih virov. Ceno bomo plačali evropski državljani: manj zelenih delovnih mest, večji uvoz dragih fosilnih goriv in krajša življenja zaradi onesnaženja.

Greenpeace poziva k trem obvezujočim ciljem na ravni EU: povečanje deleža obnovljivih virov na 45 odstotkov, zmanjšanje domačih emisij toplogrednih plinov za najmanj 55 odstotkov ter izboljšanje energetske učinkovitosti za 40 odstotkov.

Sprejetje treh zavezujočih ciljev je edini način za zagotovitev zadostnega zmanjšanja izpustov toplogrednih plinov do leta 2050, ki lahko omogoči stabilno in varno podnebje, segrevanje ozračja pa obrzda pod 2°C. 

Glede na zadnje poročilo Medvladnega panela za podnebne spremembe, ki je bilo objavljeno septembra 2013, sodi Slovenija v regijo, ki jo bodo podnebne spremembe mnogo bolj prizadele, kot nekatere druge predele sveta. Slovenija se je v okviru naporov mednarodne skupnosti zavezala k zaustavitvi globalnega segrevanja pod 2°C v primerjavi s predindustrijsko dobo in se skupaj z drugimi članicami EU zavezala, da bo v skladu s svojo odgovornostjo in zmožnostmi prispevala k doseganju tega cilja.

Skladno s priporočili svetovne znanstvene skupnosti je potrebno izpuste v razvitih državah do leta 2050 zmanjšati za 80-95% v primerjavi z letom 1990. Podnebno energetski paket 2030 je dejansko edina in zadnja priložnost, da Slovenija aktivno in s svojimi močmi poseže v reševanje problema, ki bo imel za Slovenijo mnogo večje negativne posledice, kot za marsikatero drugo državo članico EU.

Zato pozivamo predstavnike naše vlade, ministra Židana in ministra Omerzela, da se znotraj pogajalskega procesa EU zavzamejo za sprejetje takšnega podnebno energetskega paketa 2030, ki bo vseboval naštete tri zavezujoče cilje. Na tej povezavi lahko preberete več.

UKREPAJTE ZDAJ:
"Povprašajte ministra Omerzela in Židana, kaj mislita on naših predlogih in ali jih bosta podprla. Če si ne bosta prizadevala za nadgradnjo pomanjkljivih ciljev, kako si potem prestavljata, da se bomo borili proti podnebnim spremembam in zagotovili, da bo imela Slovenija stabilno podnebje? Kje vidita rešitve?"

minister Židan
: Twitter: https://twitter.com/DejanZidan, email MKO: gp.mko@gov.si

minister Omerzel: Twitter: https://twitter.com/MzIP_MzIP, email MZIP: gp.mzip@gov.si

Tina Peternel

**************************

Greenpeace je neodvisna globalna organizacija, ki si z izvajanjem kampanj prizadeva za varstvo okolja, za spremembo odnosov ter za promocijo miru. Za svoje delovanje ne sprejema finančnih sredstev inštitucij EU, vlad, korporacij ali političnih strank.

Greenpeace v Sloveniji
Kladezna 12, 1000 Ljubljana
@ | info@greenpeace.si
T | +386 5 905 6180
W | www.greenpeace.si

FB | www.facebook.com/greenpeace.si

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Podnebna-Energetska-Politika-EU-Cilji







Domov
Powered By GeekLog