|
Piše: Tili Kojić v novi Vivi www.viva.si
KATERO ZDRAVILO DELUJE?
Lasje so eden od največjih simbolov ženske privlačnosti, nič manj pomembni pa se ne zdijo tudi moškim. Za številne pripadnike močnejšega spola, ki prestopijo določeno starostno mejo, se zaradi izpadanja las začnejo hude muke. Znanstveniki že dolgo, vendar z dokaj dvomljivim uspehom, iščejo način, kako ustaviti ali vsaj upočasniti izpadanje las, ki je za številne moške travmatičen telesni in duševni proces.
Plešavost ali alopecija je delna ali popolna izguba las, ki je lahko dedne narave, pa tudi posledica hormonskih dejavnikov, bolezni ali staranja. Obstaja več vrst in vzrokov plešavosti (prirojena, pridobljena, hormonska …), najpogostejša oblika izgube las (98 %) pa je androgena oziroma moška plešavost.
Moška plešavost ali strokovno androgena alopecija je zelo pogost pojav. Do 50. leta starosti se začetni znaki plešavosti pokažejo pri skoraj vsakem drugem moškem, pri skoraj vseh ženskah pa se začnejo lasje redčiti okrog 60. leta starosti.
Od tanjšanja do redčenja las
Prve spremembe na lasišču se lahko pokažejo že v dvajsetih letih, s staranjem pa le še napredujejo. Začetni simptom je največkrat tanjšanje las, ti so tudi čedalje krajši in svetleje pigmentirani. Bolezen napreduje s postopnim redčenjem las vse do popolne plešavosti.
Krivci moški spolni hormoni
Pravega vzroka za plešavost še niso odkrili, znano pa je, da nanjo vplivajo predvsem moški spolni hormoni. Plešavost je tudi dedna, hitrost in obseg izpadanja las pa sta odvisna od vsakega posameznika, zato jih je zaradi različnih genskih osnov težko predvideti.
Lasje lahko izpadajo zaradi številnih razlogov, kot so: jemanje nekaterih zdravil, okužbe, motnje v delovanju ščitnice, operacija in stanje po operaciji, povišana telesna temperatura, nedohranjenost, nosečnost in porod, jemanje kontracepcijskih tablet … Lasje lahko izpadajo tudi dva do štiri mesece po hujšem stresnem dogodku. Takšno stanje navadno ne napreduje do popolne plešavosti, čeprav včasih pride do dokaj močnega izpadanja las.
Lasje pogosteje izpadajo tudi med kemoterapijo/radioterapijo. To stanje je začasno in največkrat traja leto dni, pri večini bolnikov pa lasje prenehajo izpadati kmalu po koncu kemoterapije/radioterapije. Odpadanje las lahko nastopi tudi pri nekaterih sistemskih boleznih, ko bolezen ne prizadene le različnih organov, temveč tudi lasišče. V teh primerih težave z izpadanjem las reši zdravljenje primarne bolezni.
Moški in ženske drugače izgubljajo lase
Izguba las pri moških napreduje drugače kot pri ženskah. Pri moških se lasje začnejo redčiti na obeh straneh čela in na temenu. Ti območji se postopoma približujeta, kar naposled povzroči popolno plešo. Znani strokovnjaki s tega področja razlikujejo med sedmimi stopnjami napredovanja bolezni. Pri moških so stopnje izpadanja po Hamiltonovi lestvici:
1. ni simptomov izgube las,
2. manjše umikanje linije las na sencih,
2A. čelno umikanje las – manj izrazito,
3. osrednje umikanje las na sencih
3A. čelno umikanje las – srednje izrazito,
3V. osrednja izguba las na vrhu lobanje,
4. - 6. progresivno napredovanje plešavosti na temenu in sencih,
7. popolna izguba las na območju čela in temena
Pri ženskah se plešavost kaže kot redčenje in izguba las na temenu, na sencih pa jim lasje navadno ne izpadajo.
Univerzalnega zdravila ni
Za zdravljenje alopecije ni univerzalnega zdravila; dermatologi zdravljenje določajo na osnovi vzroka in vrste plešavosti. Pri dedni plešavosti je mogoče narediti bore malo, po drugi strani pa je možno uspešno zdraviti plešavost, ki so jo povzročile hormonske, telesne ali duševne motnje. Ena od najnovejših metod za zdravljenje alopecije je kloniranje las, ki ga je skupina britanskih znanstvenikov že uspešno preizkusila na ljudeh.
Bolnikom so iz las na zatilju, kjer so ti najgostejši, izločili celice, odgovorne za rast dlake; dovolj jih je že kakih sto. Te celice nato v laboratoriju razmnožijo, dokler jih ni na milijone, nato pa jih vsadijo v lasišče. Vsajene celice spodbujajo nastajanje novih foliklov in pomlajujejo celice, ki so jih prenehale proizvajati.
S to celično terapijo, ki omogoča proizvodnjo tako rekoč neomejene količine las, ne bodo pomagali le nesrečnim plešcem v srednjih letih, temveč tudi ljudem z opeklinami in vsem, ki so izgubili lase zaradi terapije proti raku.
Da z novo tehniko plešastemu človeku vrnejo lase, je potrebnih več kot tisoč majhnih vbodov v lasišče, kljub temu pa je to manj invaziven poseg od zdajšnje tehnike presajanja las. Po prvih ocenah naj bi takšno zdravljenje stalo kakih pet tisoč evrov.
Dotaknimo se še poplave preparatov, ki naj bi odpravili moško plešavost in skoraj vsi po vrsti zagotavljajo revolucionarne uspehe. Žal številni moški, ki plačujejo ogromne denarje za te preparate, nikoli ne doživijo obljubljenih rezultatov. Šamponi, losjoni, vitamini in druga sredstva lahko samo blagodejno vplivajo na prekrvljenost lasišča in prehranjenost lasnih korenin, ne pa tudi na vzroke za odpadanje las.
Tili Kojić
Ženski spolni hormoni ščitijo presnovo v laseh, zato jim lasje izpadajo znatno manj in redkeje kot moškim.
Ali štejete odpadle lase?
Mnogi ljudje (ženske in moški) vsako jutro panično preštevajo odpadle lase na blazini. Lasje izpadajo zaradi številnih različnih vzrokov, eden od teh je tudi stres. Če spomladi in jeseni na blazini ali glavniku opazite kakih deset ali nekaj več las, nimate nobenega razloga za paniko, saj je to povsem normalno. Če pa število izpadlih las presega sto, to pa traja nekaj mesecev, poiščite pomoč dermatologa.
Seveda morda spadate med moške, ki nimajo težav z odpadanjem las in ki v vsem in zato tudi v tem vidijo le praktične plati: nič več skrbi, ali so lasje umazani ali mastni, nič več stroškov s frizerjem ter s sušenjem in oblikovanjem las. Brivnik v roke – in težav je konec. Moški z obrito glavo niso nikoli iz mode, sploh če hočete s tem poudariti svojo moško naravo.
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Plesavost_Dednost_Alopecija_Izguba_Las
Domov |
|
Powered By GeekLog |