Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Peticija-Drzavljanov-Republike-Slovenije




Peticija državljanov republike Slovenije

torek, 26. marec 2013 @ 22:30 CET

Uporabnik: Sonce

PETICIJA DRŽAVLJANOV REPUBLIKE SLOVENIJE ZA TAKOJŠNJE SPREJETJE EU-USTREZNE ZAKONODAJE V DRŽAVNEM ZBORU S PODROČJA OBVLADOVANJA SMRADU, PRAŠNIH DELCEV, DUŠIKOVIH OKSIDOV, FORMALDEHIDA IN DRUGIH ONESNAŽEVALCEV

Temeljna pravica Ustave Republike Slovenije, ki v 72. členu pravi, da ima vsakdo v skladu z zakonom pravico do zdravega življenskega okolja, da država skrbi za zdravo življensko okolje in da v ta namen zakon določa pogoje in načine za opravljanje gospodarskih in drugih dejavnosti, da zakon določa, ob katerih pogojih in v kakšnem obsegu je povzročitelj škode v življenskem okolju dolžan poravnati škodo. Nezagotavljanje tega, pa so tudi hud poseg v osebno integriteto posameznika, saj grobo krši Slovensko zakonodajo.

Ker v Sloveniji zakonodaje, ki bi urejala področje obvladovanja vonja (smradu) v okolju nimamo, država krši eno temeljnih ustavno določenih človekovih pravic, zato spodaj podpisani državljani zahtevamo takojšnje sprejetje ustrezne zakonodaje.

Zaradi neurejene zakonodaje s področja vonjav (smradu) v okolju ne morejo ukrepati nadzorni organi – inšpekcije.

Osnutek zakona o smradu je bil pripravljen s strani takratnega Ministrstva za okolje in prostor že davnega leta 2009, vendar ni ugledal »luči sveta« ker je bil namenoma arhiviran zaradi lobijskih interesov po čim večjih zaslužkih ravno v dejavnostih kjer nastaja smrad. Države ni zanimalo, da na teh »osmrajenih« področjih živimo prebivalci, ki bi morali biti zakonsko zaščiteni, temveč je za tovrstne dejavnosti podeljevala še nepovratna sredstva in subvencije.

Prav tako je to isto ministrstvo pripravilo nov osnutek predpisa – Uredba o emisiji vonja s ciljem »Vzpostavitev kontrolnega režima nad napravami, katerih obratovanje lahko povzroča neprijeten vonj«. Osnutek te uredbe je nedodelan, neprecizen in terminološko nerazumljiv. Povzročitelji smradu niso samo zgoraj navedene naprave temveč je virov smradu lahko mnogo več: odlagališča odpadkov, neurejene kanalizacije, farme živali, klavnice, čistilne naprave, razlita gnojevka po poljih in travnikih, kafilerije, kompostarne, da ne govorimo o bioplinarnah, kjer se predelujejo tudi živalski stranski proizvodi.

Prav pri predelavi slednjih na nestrokoven in nevesten način lahko pride tudi do mikrobiološkega onesnaženja zraka, ki ga dihamo (salmonele, listerije…). Patogeni mikroorganizmi so povzročitelji mnogih bolezni pri ljudeh in živalih, lahko so celo smrtonosni. V Sloveniji je kar nekaj primerov, ko je evidentiran povečan porast obolevnosti pri ljudeh, ki živijo v neposredni okolici vira smradu.

Poleg smradu pa nastajajo v teh primerih tudi velike količine rakotvornega formaldehida, dušikovih oksidov, benzena in prašnih delcev, pa vendarle se dopušča njihovo obratovanje za kovanje dobička s pomočjo zaostale zakonodaje na račun našega zdravja.

EU Direktiva 2008/1/EC IPPC se praktično ne izvaja, saj dopušča prosto interpretacijo merilnih poročil uporabnikovih pooblaščencev, kakor jim ustreza. Meritve okoljskih organizacij ali pa tujih neodvisnih laboratorijev se ne upoštevajo. Pridobitev ustrezne merilne akreditacije za neposvečene je postala nedosegljivo, navkljub ustrezno izobraženemu kadru in EU definiranim merilnim metodam in inštrumentariju.

EU Uredba 92/2005 se izvaja kakor se komi zljubi, stranke v postopku predložijo interpretacijo svojih okoljskih izvedencev in njihovo mnenje se šteje za sveto, ne glede na dejstva na terenu.

Implementacija EU Direktive 2008/50/EG zaostaja. Ali bomo še kar naprej plačevali kazni zaradi neizvajanja oziroma nedela slovenskih uradnikov. Pri tem pa se pridno zastrupljali.
Če Slovenija ne premore strokovnjakov, ki bi pripravili funkcionalno, strokovno in predvsem do prebivalcev prijazno zakonodajo, bi se lahko vsaj uprli na primere dobrih praks v tujini. Zgleden primer je Nemčija kjer je Zvezno Okoljsko Ministrstvo izdalo Zakon o nadzoru onesnaževanja zraka, ki omogoča pristojnim inštitucijam ustrezno regulativo.

Imajo tudi neodvisne laboratorije za zračne vire onesnaževanja in natančno določeno tehnično metodologijo meritev z ustreznimi zakonskimi in podzakonskimi akti. Slednje je pri nas dovoljeno opravljati samo skrbno prebranim institucijam in meritve neodvisnih laboratorijev so praktično nedopustne in nesprejemljive.

Ker smo Slovenci tudi Evropejci zahtevamo izpolnjevanje evropske zakonodaje na domačih tleh! To je naša pravica in pravica naših zanamcev! Pustimo materi naravi, katere del smo vsa živa bitja, vsaj malo dostojanstva!

Peticijo lahko podpišete na spletnem naslovu: 
www.change.org/petitions/slovensko-ljudstvo

Zahvaljujemo se vam, da ste podpisali peticijo, obenem pa vas prosimo, da jo pošljete svojim prijateljem in znancem!

ZA ZDRAVO PRIHODNOST NAŠIH OTROK!

Predsednik Alpe Adria Green
Vojko Bernard

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Peticija-Drzavljanov-Republike-Slovenije







Domov
Powered By GeekLog