Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Partnerski_Odnos_Samim_Seboj_Ljubezen




Imeti se rad

sobota, 29. november 2008 @ 05:02 CET

Uporabnik: Sonce

Piše: Neža Žigon v novi Vivi www.viva.si

DOŽIVLJENJSKA LJUBEZEN
Eden od najpomembnejših partnerskih odnosov, ki ga sklenemo v življenju, je odnos s samim sabo. Oscar Wilde je nekoč rekel: ljubiti samega sebe je začetek dosmrtne romance. Ljubezen do sebe je pot do sreče; če se ne maramo, ne moremo imeti radi drugih in življenja nasploh.

Že ljubezni do drugih ni preprosto opredeliti, še težje je opredeliti ljubezen do sebe. Lahko bi rekli, da gre za strast do lastne sreče. Ljubezen do sebe začenjamo doživljati, ko se odločimo, kdo smo, in da je to, kar želimo, pomembno. To je notranje stanje, ki se razvije, ko se odločimo razviti ljubeč odnos s sabo, lastno dobro počutje pa se nam zdi pomembno; povežemo se s sanjami in se spodbujamo pri njihovem uresničevanju.

Sebe se začnemo zavedati že v najzgodnejših otroških letih, prek sporočil, ki jih dobivamo od staršev. Smo zaželeni? Nam starši povedo, da nas imajo radi? S takšnimi in podobnimi sporočili lahko pomembno vplivajo na preostanek našega življenja. Če nas vzgajajo v ljubečem in zaščitenem okolju, če spoštujejo naše potrebe in nas same, če spodbujajo našo radovednost, sprejemamo sporočila o tem, da smo ljubljeni in da lahko ljubimo sebe.

In nasprotno: če so naši starši v bistvu prizadeti otroci z nizkim samozavedanjem in samospoštovanjem, se bo to prej ali slej odrazilo na vedenju otrok – negativno razmišljanje in šibko samopodobo bodo prenašali v odrasla leta. V okolju, v katerem je prisotno nerazumevanje, v katerem ni ljubezni in spoštovanja, je šibko tudi samospoštovanje. Otroci, ki doživljajo zavračanje in zlorabo, imajo šibko samospoštovanje tudi kot odrasle osebe, vendar to ni nepremostljivo.

O slabih izkušnjah iz preteklosti boste najhitreje prenehali premišljevati, če se boste zavedali njihovega vpliva v sedanjosti. Zavedajte se, da ste svojo preteklost ustvarili sami in da iz nje lahko naredite karkoli (ob pomoči selektivnega spomina se nekaterih dejstev spomnite, druga pa lahko pozabite). Če se odločite, da boste vse življenje igrali žrtev, vam bo vedno uspelo iz spomina priklicati podrobnosti, ki bodo potrdile vaše prepričanje. Življenje vas namreč popolnoma podpira v tem, za kar ste se odločili, da boste o sebi verjeli – in vam priskrbi izkušnje, ki ustrezajo vaši podobi.

KAJ VIDITE, KO POGLEDATE V OGLEDALO?
Vsakdo od nas ima potrebo po všečnosti – ne le sebi, temveč tudi drugim. Predvsem ženske so pod nenehnim pritiskom ustrezanja nekaterim družbenim in kulturnim predstavam o lepoti. Množični mediji jih zasipajo s podobami ideala, ki ga je težko doseči. Mladost in vitkost veljata za nujni merili lepote, naravni proces staranja pa naj bi bil grozovito življenjsko obdobje, ki ga je treba čimprej ustaviti.

Stopite pred ogledalo. Kaj vidite? Kam vam uhaja pogled? Iščete napake? Se lahko nasmehnete sami sebi? Se ob pogledu v ogledalo osredotočate na kodre las, ki uhajajo po svoje, na madež na majici ali velikost nosu? So vaše notranje besede polne kritike in negativnih vrednostnih sodb? Ali oči prezrejo vaše dobre lastnosti? Kakšen notranji dialog vam hodi po glavi? Kako se čustveno spremenite, kadar mislite in izrečete besede, ki podpirajo in spodbujajo pozitivno? Lahko občutite negotovost in žalost nasproti užitku in ljubezni?

Pomislite na besede, s katerimi se opisujete, kadar govorite z drugimi. Prisluhnite tistim, ki jih uporabljate za opis svojih osebnostnih lastnosti. Glasno jih izgovorite, ko se gledate v ogledalo. Zdaj negativne besede spremenite v pozitivne. Bi to lahko ponovili v javnosti? Opazujte tudi govorico telesa, napetost mišic in obrazno mimiko, toplino nasmeha in gibanje obrvi. Kako vaše mišice usmerjajo držo telesa, kadar ste kritični, in kako, kadar si govorite pozitivne stvari?

Bodite pozorni na te spremembe in začeli se boste zavedati nekaterih telesnih bolečin, ki jih občutite, kadar ste jezni.
Nezadovoljstvo s svojim telesom lahko vpliva na naše mišljenje, čutenje in samopodobo. Hkrati z negativno predstavo o lastnem telesu pridejo tudi občutki sramu in tesnobe, čustveno neravnovesje, šibko samospoštovanje, tesnoba, načrtno hujšanje, motnje hranjenja in depresija. Zato je pozitivna in zdrava telesna podoba nujna; le tako se lahko dobro počutimo v svoji koži.

SPREMEMBA RAZMIŠLJANJA
Svoje zaznavanje sveta izkušate kot notranji dialog. Po vaših mislih se prepletajo misli, sodbe in občutki ("To mi je všeč","Tega ne maram","Tega se bojim", "Glede njega/nje sem negotov" …). Svojo prihodnost ustvarjate s tem, kar govorite, mislite in občutite zdaj. Kakšen pomen pripišete posameznim dogodkom, kakšne sklepe izpeljete iz položaja, kako se primerjate z drugimi, kakšno predstavo imate o sebi, preteklost, ki jo ustvarjate, in prihodnost, ki si jo predstavljate – vse to postane vaša sedanjost oziroma filter, prek katerega interpretirate zunanjo resničnost.

Vse, kar ne sodi v vaš "program", bo ostalo zunaj filtra, tako da boste pritegnili samo dogodke, ki ustrezajo vibracijam, ki jih oddajate, oziroma dogodke, ki bodo izpolnili vaša pričakovanja o tem, kar naj bi se zgodilo. Ta notranji dialog ni naključen, ampak ga sestavljajo vaša prepričanja in pričakovanja, ki so se oblikovala in nabirala vse od rojstva, vendar jih niste nikoli preverjali, čeprav utegnejo biti za vas kot odraslega človeka napačna ali neprimerna.

S spremembo mišljenja lahko pomembno spremenite svoje življenje – na bolje. Proces novega notranjega dialoga namreč začne sproščati stara negativna sporočila, ne glede na to, ali ste se jih zavedali ali ne.

IMETI SE RAD – OSNOVNI KORAKI
Ste se kdaj spraševali, zakaj imajo nekateri ljudje tako krepko samozavest in samospoštovanje? Kako jim to uspe?
Ti ljudje se imajo radi. Ljubezen do sebe je stanje zavedanja, način zaznavanja, stališče, ki ima za posledico integrirano zaznavanje sveta. Gre za sprejemanje samega sebe, vendar takšno, da si ne prizadevamo biti nekdo drug. Radi se začnete imeti, ko se nehate zavračati, še posebno na čustveni ravni. Izpolnitev dosežete od znotraj, s sprejemanjem (in ne le z izražanjem) svojih čustev.

Nekaj nasvetov:

POZITIVNE AFIRMACIJE
Pozitivne zatrditve (afirmacije) so namenjene izzivanju negativnih prepričanj in besed. Podobne so ustvarjalni vizualizaciji. Ponavljanje besed, ki je bistvo zatrditev, ustvarja mentalne podobe, ki nam pomagajo pri osredotočanju na cilj, predmet ali situacijo, ki jo želimo doseči ali oblikovati. Nenehno ponavljanje kratkih pozitivnih stavkov prisili podzavest, da jih sprejme, nato pa vpliva na naše razmišljanje, vedenje in ravnanje. Proces začnemo zavestno, potem pa podzavest pa prevzame nadaljevanje.

Kaj so pravzaprav zatrditve? To so kratka, vendar ključna pozitivna sporočila samemu sebi. Uporabljamo jih kot opomnike, ki pomagajo ohraniti pozitivna sporočila na vrhu zavesti. Pozitivno razmišljanje nam pomagajo pri usmerjanju na specifična življenjska področja, ki zahtevajo pozornost, ali tja, kjer so potrebne spremembe.

Pozitivne zatrditve so namenjene oblikovanju pozitivnega notranjega dialoga. Z njihovim ponavljanjem v podzavesti oblikujemo pozitivne misli. Krepijo našo novo, pozitivno samopodobo in podobo, ki jo imamo o svojem življenju in svetu okrog sebe.
Z afirmacijami pravzaprav udejanjamo avtosugestijo; kot pri hipnozi tudi tu ustvarjamo drugačno resničnost, le da ob pomoči besed.

Afirmacije učinkujejo kot ukazi, ki jih dajemo računalniku. Včasih delujejo hitro, pogosteje pa potrebujejo več časa. Če nekaj minut ponavljamo pozitivne afirmacije in nato spet razmišljamo negativno, izničimo njihov učinek. Če želimo pozitivne rezultate, moramo v celoti zavrniti negativne misli.

S tem ko se pozitivne afirmacije odločimo izgovarjati kot resnične, prisilimo podzavest k enemu od dveh odzivov: k izogibanju in vnovičnemu vrednotenju resničnosti. Večji ko je problem, večja je vrzel med pozitivno afirmacijo in zaznano notranjo resnico in verjetneje je, da bo prišlo do "upora" zavesti. Zato se naša podzavest odloči za lažjo pot: notranjo resnico. S tem se izogne vnovičnemu preverjanju resničnosti. Ko ta upor stremo, lahko naša podzavest znova preveri zakoreninjena prepričanja in vzorce.

KAKO JIH UPORABLJATI?
Pomembno je, da izberemo le pozitivne afirmacije. Če želimo shujšati, si ne smemo reči "predebel sem, zato moram shujšati". S tem namreč podzavesti ponavljamo, da smo debeli. Tudi beseda "shujšati" ima negativen prizvok. Bolje je reči: "Moje telo je atletske postave in primerne, zdrave teže." Tako v mislih vzbudimo pozitivne podobe.
Pri afirmacijah je še posebno pomembno, da uporabljamo sedanjik in ne prihodnjika.

Če rečemo "uspešen bom", to pomeni, da šele nameravamo biti uspešni – nekega dne, v neki nedoločeni prihodnosti. Dopovedujemo si, da bomo nekega dne uspešni, zdaj pa nismo. Bolje in učinkoviteje je, če si rečemo in čutimo "Danes sem uspešen" – in podzavest bo sčasoma pripomogla k doseganju cilja. Oblikujte torej trditve, ki že držijo, ne pa takšnih, za katere še želite, da bi se zgodile. Naša podzavest verjame trditvam in jih pomaga prevesti v resničnost.

Prepričajte se, da so afirmacije res pozitivne, in jih ponavljajte. Biti morajo kratke in morajo izrekati le po eno trditev hkrati. Raje naj izražajo pozitivno kot zanikajo negativno (npr. "Zelo sem pogumen"namesto"Ničesar se ne bojim"). Pri izgovarjanju afirmacij morate biti sproščeni; bolj ko boste sproščeni, prej se bodo namreč zasidrale v vašo podzavest. Kakor hitro se zaveste negativno programirane misli, si preprosto začnite ponavljati misel, ki ji je povsem nasprotna ("Zelo sem utrujen"odpravite z mislijo "Izžarevam energijo"). Afirmacije uporabljajte tudi pred vsako preizkušnjo in pred vsakim dogodkom, ki se ga bojite (pred javnim nastopom, razgovorom za službo …).

POSTANITE SEBIČNI
Ljubiti samega sebe pomeni, da se sprejemate takšne, kot ste, in se sprijaznite z vidiki samih sebe, ki jih ne morete spremeniti. Za to pa potrebujete veliko samospoštovanje in močno pozitivno samopodobo, hkrati pa se morate zavedati, da je vsakdo med nami enkraten ter ima specifične darove in sposobnosti.

Če naj se cenimo, moramo odkriti, zaradi česa smo posebni, ter te darove in sposobnosti razvijati, sočasno pa vlagati v osebno rast in razvoj ter se truditi iz sebe potegniti najboljše. To, v kolikšni meri postajate oseba, kakršna želite biti, namreč določa vaše delovanje in odzivanje ter življenjske izbire in odločitve. Odločitev pa je tudi – ljubezen. Odločite se torej, da se boste ljubili vsak trenutek – brezpogojno in ne glede na vse.

Ljubite se zaradi tega, kar ste, kar delate, govorite, mislite in čutite; zavedajte se, da ste dober človek, in pozabite na pretirano samokritičnost. Sprejmite se in pomnite: vredni ste ljubljenja. Začnite se torej ljubiti in ceniti. Kdo si ljubezen bolj zasluži od vas? Za trenutek postanite sebičnež. Verjemite, z izidom boste zadovoljni.

Neža Žigon

Ljubezen do sebe začenjamo doživljati, ko se odločimo, kdo smo, in da je to, kar želimo, pomembno.

Pri ljubezni do sebe gre za sprejemanje samega sebe, vendar takšno, da si ne prizadevamo biti nekdo drug.

Zavedajte se, da ste enkratni in posebni. Različni ste od vseh drugih ljudi na svetu. Imate osebnost in značaj, s pozitivnimi in negativnimi lastnostmi vred. Sprejmite oboje.

PRIMERI POZITIVNIH ZATRDITEV Vivin namig
O slabih izkušnjah iz preteklosti boste najhitreje prenehali premišljevati, če se boste zavedali njihovega vpliva v sedanjosti. Svojo preteklost ste ustvarili sami in iz nje lahko ob pomoči selektivnega spomina naredite karkoli. Če se odločite, da boste vse življenje igrali žrtev, vam bo vedno uspelo iz spomina priklicati podrobnosti, ki bodo potrdile vaše prepričanje.

Raziskave kažejo, da je kar približno 90 odstotkov naših misli negativnih. Vsaka negativna misel ali beseda je negativna zatrditev. Ker te lažje sprejmemo kot pozitivne, so lahko tudi močnejše od njih. Negativne misli so hrana naših negativnih prepričanj. V takšni poplavi negativnosti preprosto nimamo moči, da bi se rešili negativnih misli.

Vivin klicaj

LASTNOSTI LJUDI, KI SE IMAJO RADI:

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Partnerski_Odnos_Samim_Seboj_Ljubezen







Domov
Powered By GeekLog