Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Oznake-Embalaza-Zaupati-Kozmetika




Kako vedeti, ali je kozmetika res naravna?

torek, 28. april 2009 @ 05:02 CEST

Uporabnik: Sonce

V poplavi naravne kozmetike in tiste, ki si to zgolj želi biti, je dobro, da vemo, katerim oznakam na embalaži zaupati. Da proizvajalec na embalažo zapiše, da je njegova kozmetika naravna, namreč po predpisih EU zadošča le pičlih 5 odstotkov naravnih sestavin. Šele certifikati so tisti, ki zagotavljajo pristnost in kakovost izdelka.

Oznaka bio se je prvič pojavila leta 1958 v Franciji, kjer je skupina pridelovalcev prvič v zgodovini sestavila predpise za t.i. bio izdelke. Tako so leta 1980 pričeli z uporabo oznake AB (Bio agrikultura). Po ostali Evropi smo prve bio oznake uvedli šele z letom 1992. Dandanes izraza bio ne uporabljamo zgolj za hrano, temveč postaja vse bolj pomemben tudi med uporabniki kozmetike.

BDIH
Nemčija je bila prva, ki je pričela s strogim nadzorom naravne kozmetike in je leta 2001 uvedla certifikat BDIH, ki kupcu sporoča, da so sestavine v izdelku naravne, ne pa tudi iz ekološke pridelave. Izdelki niso testirani na živalih, ne vsebujejo anorganskih soli ali mineralnih surovin,umetnih barvil, dišav, etoksiliziranih surovin, silikonov, parafina in drugih naftnih derivatov.

Za zagotavljanje varnosti izdelkov je dovoljena uporaba naravnih konzervansov ter omejena količina naravnim identičnih konzervansov, kot so benzoid acid (benzojska kislina), salicil acid (salicilna kislina), sorbic acid (sorbinska kislina) in njihove soli ter benzyl alkohol (benzilni alkohol), prepovedani pa so gensko spremenjeni organizmi.

Izdelki, označeni s certifikatom BDIH ne navajajo podatkov o odstotkih posamezne sestavine v izdelku. Prav tako ni natančno definirana beseda 'naravno', saj za razliko od certifikata Cosmébio na primer dovoljuje izvlečke izdelane s pomočjo heksana.

COSMÉBIO
Francija je leta 2002 predstavila certifikat Cosmebio, ki zagotavlja, da izdelek ne vsebuje sintetičnih kemičnih sestavin, da je bil izdelan okolju prijazno ter ne vsebuje gensko spremenjenih sestavin, konzervansov ali barvil. Ko na izdelku torej najdemo oznako Bio, to pomeni, da je proizvajalec upošteval sledeče predpise:

- spoštovanje okolja in živih bitij, okoljsko neoporečna uporaba delovnih procesov ter embalaž iz recikliranega materiala, prepoved testiranja na živalih,

- izbrane sestavine, to pomeni najmanj 95-odstotna vsebnost naravnih sestavin v posameznem izdelku (tudi 95 odstotkov rastlinskih sestavin mora biti iz ekološke pridelave) in največ 5 odstotkov dovoljenih sintetičnih sestavin, seznam katerih je strogo kontroliran in omejen,

- spoštovanje kupca, kar pomeni nuditi jasne in pregledne informacije ter nadzor. Oznaka na izdelku mora vsebovati navedbo odstotkov posameznih sestavin, napis »Cosmétique écologique et biologique« (Ekološka in naravna kozmetika) ter navedbo uradne institucije, pooblaščene za podeljevanje certifikata »Fabrication certifiée par Ecocert F32600« z zvezdico označene biološko pridelane sestavine.

SOIL ASSOCIATION
Pridobljeni certifikat Soil Association je dokazilo o maksimalni vsebnosti ekološko pridelanih sestavin v izdelku, minimalni količini sintetičnih sestavin (samo tam, kjer so zaradi varnosti pri uporabnosti izdelka nujne, a morajo prestati toksikološke teste in biti biorazgradljive), minimalni predelavi in jasnosti označevanja vseh sestavin.

Vse sestavine morajo biti zdravju neškodljive, zaradi česar je prepovedana tudi uporaba potencialno in ne le dokazano škodljivih sestavin. Kozmetika ne sme vsebovati nano delcev ali gensko spremenjenih sestavin.

Izdelki morajo vsebovati vsaj 95 odstotkov ekološko pridelanih sestavin. Če ekološko pridelane sestavine niso razpoložljive, organizacija certifikat podeli izključno izdelkom z vsaj 70 odstotki 'bio' sestavin, a mora biti v tem primeru označeno, koliko odstotkov takšnih sestavin izdelek vsebuje.

Znak Soil Association je tudi potrdilo, da v izdelku ni močnih konzervansov (parabenov, uree, metildibromo glutaronitrila, kvarternija in triklosana), ostrih surfaktantov (detergentov – natrijevega lavril / lavret sulfata, amonijevega lavril sulfata), naftnih derivatov (tekočega parafina, propilen glikola, butilen glikola, dietilen glikola, polietilen glikola, mineralnih olj), dimetikona, umetnih dišav in barvil, otokrilena, dietanolamina (DEA), monoetanolamina (MEA), trietanolamina (TEA), pa tudi ne 1,4 - dioksana.

Zmedeni? Ne skrbite, saj so se vsi izdajatelji certifikatov v Evropski uniji združili in že pripravljajo skupne standarde varne in naravne kozmetike. Končno različico standardov naj bi zapisali že v aprilu.

Vir: lifestyle.enaa.com

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Oznake-Embalaza-Zaupati-Kozmetika







Domov
Powered By GeekLog