Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Osvescanje_Ekologija_Obcina_Trebnje




Nezakonitost odloka o programu opremljanja zemljišč za gradnjo na območju Cviblje v občini Trebnje

četrtek, 16. avgust 2007 @ 23:26 CEST

Uporabnik: Sonce

Naše partnersko podjetje Geosonda d.o.o., Kranj, se ukvarja s storitvami vgradnje toplotnih črpalk za ogrevanje in hlajenje objektov z izkoriščanjem energije zemlje preko sistema geosonda ali energije vode (informacije na www.geosonda.com).

Na območju naselja Cviblje je takšno toplotno črpalko želel vgraditi eden od investitorjev, vendar na upravni enoti Trebnje ni mogel pridobiti gradbenega dovoljenja, saj občinski prostorski akt predpisuje uporabo zgolj olja ali plina, torej izključno fosilnih goriv.

Takšna pravna situacija se nam je zdela neprimerna, saj odlok preprečuje uporabo tako toplotnih črpalk, kakor tudi na primer uporabo lesne biomase ali gradnjo pasivnih hiš. Po našem mnenju je takšno določilo v prostorskem aktu v nasprotju z energetskim zakonom, kjer je določeno, da je energetika tržna dejavnost, kar pomeni, da ni mogoče predpisati vrsto energenta, ki ga je investitor dolžan uporabljati, zlasti pa je takšna rešitev v nasprotju z določili, ki opredeljujejo uporabo obnovljivih virov kot prednostno, kakor to izhaja prav tako iz samega energetskega zakona, pa tudi iz Energetske resolucije RS oziroma iz ratificiranega Kiotskega protokola.

Prve odgovore smo tako poiskali na ministrstvih za okolje in prostor ter javno upravo, katera so že odgovorila, za kar se mimogrede tudi zahvaljujemo. Dejstvo namreč je, da je postopek upravne enote potekal v skladu z zakonodajo. Problem je občinski prostorski akt, kateri nezakonito omejuje investitorje pri izbiri energentov.

Na podlagi določil energetskega zakona smo pripravili pobudo za oceno ustavnosti omenjenega spornega določila. Pobudnik postopka za oceno  ustavnosti in zakonitosti občinskega odloka občine Trebnje je naše partnersko podjetje Geosonda d.o.o. iz Kranja, katero ima pravni interes za odpravo dela predpisa lokalne skupnosti.

Ustavna pobuda je z naše strani sicer vložena, vendar pa je dejstvo, da nadzor nad občinskimi akti vršijo ministrstva, vsako na svojem področju, kakor to določa 88.a člen Zakona o lokalni samoupravi (Ur.l. RS 100/2005). V primeru energetike je za tak nadzor in ukrepanje po zakonu pristojno Ministrstvo za gospodarstvo, katerega bi po našem mnenju moralo o opozorilu na nezakonitost občinskega akta seznaniti že najmanj okoljsko ministrstvo, ko je prejelo naše prvo pismo (takšna praksa je na primer opredeljena v 4. odstavku 65. člena Zakona o splošnem upravnem postopku).

Pričakujemo oziroma predlagamo, da naj se to pismo smatra kot pobuda ali vloga za izvršitev nadzora po omenjenem 88.a členu zakona o lokalni samoupravi.

Pri pregledovanju pravnih podlag na tem področju smo ugotovili tudi, da je minister zaustavil postopek sprejema pravilnika o metodologiji in obveznih vsebinah lokalnih energetskih konceptov. Takšen pravilnik bi po našem mnenju omogočal lokalnim skupnostim izogibanje takšnim anomalijam, kakršna se je zgodila v občini Trebnje. Zaradi tega predlagamo ministru g. Andreju Vizjaku takojšnje nadaljevanje postopka sprejema navedenega pravilnika.

Zaradi spleta okoliščin tako pišemo pismo  v vednost vsem trem naslovnikom, z namenom, da se vsi seznanijo s potekom postopka in vsak v okviru svojih pristojnosti maksimalno sodeluje preko svojih sodelavcev za razrešitev nastale situacije v občini Trebnje.

Priloge: pobuda za presojo ustavnosti in zakonitosti z dne 13. 8. 2007

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Osvescanje_Ekologija_Obcina_Trebnje







Domov
Powered By GeekLog