Ta stran je prilagojena za slabovidne, po metodi neskončne vrstice, če želiš članek gledati v običajnem formatu klikni na:
http://www.pozitivke.net/article.php/Osvescanje_Ekologija_Co2_Klima
25 milijonov dolarjev za najbolj učinkovitega CO2- odstranjevalca
torek, 15. maj 2007 @ 05:02 CEST
Uporabnik: Sonce
Kot odgovor napram grozečim klimatskim spremembam je podjetnik Richard Branson razpisal 25 mililijonov dolarjev vredno nagrado, ki jo bodo prejeli tisti znanstveniki, ki bodo odstranili večji del CO2 iz atmosfere. Za projekt in nagrado »Virgin Earth Challenge« se lahko prijavite preko spleta.
Glede na Bransonove načrte bi se na ta način naj odstranilo več milijard ton toplogrednih plinov. Branson, ki je tudi lastnik letalske družbe Virgin, si želi, da bi podnebno ogrevanje postalo globalna tema. »Tisti, kateremu bo uspelo znanstveno dokazati, da se lahko velike količine toplogrednih plinov odstranijo iz atmosfere bo dobil nagrado«, poroča Branson na svoji spletni strani.
Žirijo sestavljajo Branson, Al Gore, znanstvenik James Lovelock, Tim Flannery, James Hansen in Crispin Tickell. V petih letih bi naj bil znan zmagovalec, kajti tako dolgo bo razpis namreč veljal. Žirija se bo sestala enkrat letno, da bodo preučili projekte. Vrstijo se vse mogoče iznajdbe od bakterij požiralk, ki bi jih namestili v izpušne cevi, do podzemnih odlagališč, kjer bi pline enostavni zakopali.
Taki in podobni projekti se že izvajajo. CO2 bi se naj tako direktno transportiral iz elektrarn po ceveh bodisi v tekoči, bodisi v plinasti obliki na dno oceana in se tam skladiščil v sedimentu. Obstajajo tudi načrti, da bi CO2 skladiščili tudi v zapuščenih rudnikih in naftnih poljih. Mogoča je tudi izpeljava projekta, ki so ga razvili kanadski znanstveniki univerze v Calgary: s pomočjo kemičnih snovi jim je uspelo, da so odstranili iz neba velike količine toplogrednih plinov.
Ampak celotna izpeljava stane zaenkrat med 200 in 500 dolarji na tono. Da se brez muje še čevelj ne obuje, je postalo jasno tudi Bransonu, ki trenutno dela na tem, da bi tudi letalski promet postal čistejši. Trenutno se v atmosfero izpusti več kot milijardo ton CO2 letno. To je enostavno preveč.
A nagrada je le simbolična gesta, kot je razložil izvedenec za okolje in diplomat Crispin Tickell: »Ne smemo se zanašati na to, da bo neka nova tehnologija edina rešitev«, tako strokovnjak. To je bolj družbeni problem. »Je začetek novega časovnega odseka, in rešitve se ne bodo ponudile kar od enega dne na drugega. Kot družba moramo spremeniti način razmišljanja, meni Tickell.
Vir: www.umweltschutz-news.de
Komentarji (0)
www.pozitivke.net