Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Ogrozenost_Tropski_Gozd




Ogroženi tropski gozdovi

sreda, 7. junij 2006 @ 18:20 CEST

Uporabnik: Anonymous

Ne glede na to, da je bilo vsaj dve tretjini svetovnih tropskih gozdov v zadnjih dveh desetletjih določenih za neko obliko ohranjanja narave, so danes skoraj vsi svetovni tropski gozdovi še vedno relativno nezaščiteni.

Študija o tropskih gozdovih, ki so jo izvedli raziskovalci iz mednarodne tropske organizacije, je zajemala osem milijard kvadratnih metrov tropskih gozdov, ki se raztezajo skozi 33 držav.

Vsi ti gozdovi naj bi bili s strani vlad ali lastnikov vključeni v programe za zaščito narave. Kljub temu pa se je izkazalo, da so se okoljevarstveni programi, v katere so gozdovi vključeni, v zadnjem letu izvajali na manj kot petih odstotkih površine.

Tropski gozdovi imajo izredno pomemben vpliv na okolje, saj omogočajo bivalno okolje neštetim živalskim in rastlinskim vrstam, povečujejo padavine in vlažnost ter pomagajo v boju z globalnim segrevanjem, saj zmanjšujejo stopnjo ogljikovega dioksida v atmosferi.

V latinski Ameriki in Karibih je v okoljevarstvene programe vključenih 5,2 milijarde kvadratnih metrov gozdov, dejansko zaščitenih pa je le 108 milijonov kvadratnih metrov. V Aziji in na področju Pacifika naj bi bilo zaščitenih 1.6 milijarde kvadratnih metrov, medtem ko je zaščite deležnih le okoli 194 milijonov kvadratnih metrov. V Afriki pa le 1 milijon kvadratnih metrov gozdov izmed 59 milijonov kvadratnih metrov zaščitenega področja.

Edina pozitivna točka poročila študije je ta, da je na petih odstotkih tropskih gozdov, na katerih se izvaja primerna zaščita, jasno viden porast od leta 2005, ko so strokovnjaki nazadnje preučevali področje. Ugotovitve nedvomno dajejo upanje za rešitev okrnjene narave.

Žal pa tovrstni programi zaščite, vsaj s kratkoročnega vidika, niso tako donosni, kot na primer ilegalno drvarjenje, agrikultura in drugi načini izkoriščanja gozdnih površin.

Druge ovire, ki jih je potrebno premagati, so tudi slaba organiziranost vlad in njihova povezanost z lokalnimi prebivalci, premalo sredstev za izvajanje zakonov, pogosti oboroženi spopadi, ki povzročajo družben in ekonomski razkroj in nerešena vprašanja lastništev.

Najmanj napredka je vidnega v državah z državljanskimi vojnami, kot so Centralna Afriška Republika, Slonokoščena obala in Liberija. Največ napredka pa je mogoče zaznati v Maleziji, Peruju, Boliviji in Braziliji.

Vir: http://novice.svarog.org

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Ogrozenost_Tropski_Gozd







Domov
Powered By GeekLog