Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Novosti-Mobile-World-Congress-Tehnologij




7 izjemnih stvari, ki jih prinaša tehnologija 5G

sobota, 18. marec 2017 @ 19:30 CET

Uporabnik: Sonce

Letošnji Mobile World Congress je prinesel kar nekaj zanimivih novosti, praktično na vsakem koraku pa je bilo govora tudi o novi generaciji mobilnega omrežja 5G..

Težko bi našli podjetje, ki vsaj delček svojega prostora ni namenilo novemu prihajajočemu telekomunikacijskemu standardu. Qualcomm, Ericsson, Samsung, Intel in ostali so z velikim navdušenjem napovedovali prihod 5G omrežja in govorili o prednostih in možnih smernicah razvoja v prihodnosti.

Govorice o 5. generaciji mobilnih omrežij krožijo po medijih že več kot eno leto, zdaj pa končno lahko poročamo o resnih raziskavah in razvoju na dotičnem področju. Tehnologija obljublja popolno spremembo naših življenj, saj naj bi bilo omrežje 5G stokrat hitrejše od sedanjega mobilnega omrežja in desetkrat hitrejše od naših domačih storitev (Wi-Fi). Ne gre pa zgolj za hitrost, saj 5G prinaša izjemno kombinacijo odzivnosti, dosega in hitrosti, s katero bi lahko v celoti izkoristili najbolj vroče trende v svetu tehnologije - drone, samovozeča vozila, navidezno resničnost in internet stvari.

Slaba novica je, da smo še daleč od tega, da bi omrežje 5G lahko uporabljali na dnevni ravni, dobra novica pa je, da smo v resnici veliko bližje kot smo sprva mislili. V nadaljevanju si lahko preberete nekaj potencialnih smeri razvoja, ki naj bi jih 5G omogočil.

Daljinske operacije
Takoj za hitrostjo je največja prednost standarda 5G nizka latentnost oziroma krajši čas, ki ga naprava porabi za to, da se poveže z omrežjem in posledično reagira. Čeprav morda ni najbolj opazno, je v primeru omrežja 4G LTE ta zamik precejšen, omrežje 5G pa bi ga praktično izničilo. Če podamo praktičen primer: kirurgom za operacijo ne bi bilo treba biti prisotnih v operacijski sobi.

Podjetje Ericsson, ki sodeluje s start-up podjetjem NeuroDigital Technologies in zdravniki iz Londona, je za prikaz uporabilo plastično lutko, s katero so pokazali, kako bi bili lahko kirurgi z uporabo tehnologije za navidezno resničnost pri operaciji prisotni zgolj na daljavo. Podjetja imenujejo to idejo "internet veščin", ki bi v realnem času omogočal prenos veščin na daljavo. Brez 5G povezave takšni podvigi ne bodo možni.

Čutenje na daljavo
Ideja operacije je zgolj en primer, kako bi lahko "dotik na daljavo" deloval z omrežjem 5G. Poleg tega nam bo tehnologija omogočala čutenje zvoka in vida na daljavo. Naslednji Ericssonov poizkus je postavil voznika v avto 50 kilomterov stran. Zahvaljujoč "sistemu odziva", ki je vgrajen v stol, je lahko voznik občutil vožnjo po cesti, ovire na cesti in ležeče policaje. John Saw, vodja tehnološkega razvoja pri podjetju Sprint, je ob tem posebej izpostavil, da za občutenje ali dotik stvari, ki so kilometre stran od tebe, potrebuješ nizko latentnost. Strokovnjaki optimistično napovedujejo, da bo omrežje 5G hitrejše od človeških misli.

Samovozeča vozila
Medtem ko Uber, Google in ostali tehnološki giganti vlagajo ogromne vsote denarja v razvoj samovozečih vozil, številni v tehnološki industriji ne verjamejo v prihodnost samovozečih vozil brez omrežja 5G. To bo vozilom omogočilo najhitrejšo medsebojno komunikacijo ter odzivnost na okolje. Doseg omrežja bo tako zmogljiv, da vozila ne bodo imela nobenih težav z vožnjo tudi po najbolj zapuščenih krajih. Adam Koeppe, podpredsednik omrežnega načrtovanja pri podjetju Verizon, meni, da ne gre zgolj za vozila, temveč za urbani dizajn in tehnologijo.

Droni
Podobno kot do zdaj opisani primeri, bo 5G pokazal tudi dejanske zmogljivosti dronov. Lynn Comp, direktor tržnega razvoja pri Intelu, napoveduje, da bo omrežje 5G omogočilo najbolj natančno kontrolo nad droni doslej.

Navidezna resničnost
Navidezna resničnost je na lanskem svetovnem kongresu mobilne telefonije predstavljala enega najbolj obetavnih trendov, ki pa je v zadnjem letu nekoliko zaspal. Razen redkih izjem se nekako zdi, da je navidezna resničnost trenutno bolj v rokah filmskih ustvarjalcev, ki vse pogosteje izkoriščajo njen potencial. Z vzpostavitvijo omrežja 5G pa bi se lahko navidezna resničnost vrnila med žive tudi na drugih področjih, saj je ne bi zadrževale "počasne" povezave.

Zanesljivost
Si želite zagotoviti neprekinjeno in zanesljivo povezavo za internet? 5G lahko pri tem močno pomaga. Številna podjetja, ki nudijo telekomunikacijske storitve, ponujajo raznorazne garancije in posebne pogodbe, ki zagotavljajo povezavo tudi v najnujnejših primerih, vendar pa so te bolj kot ne zdaj razervirane za podjetja. S prihodom omrežja 5G pa bodo vsa omrežja postala dovolj pametna, da bodo garancij deležni tudi običajni uporabniki. Res pa je, da bo to po vsej verjetnosti pomenilo tudi višjo ceno.

Domača povezava
Najbolj očitna aplikacija standarda 5G je zagotovo zamenjava za tradicionalne domače internetne storitve. Po navedbah podjetij Verizon in AT&T lahko pričakujemo takšne poteze zelo kmalu, saj so že v fazah testiranja. Roger Gurnani, glavni informacijski in tehnološki ahitekt podjetja Verizon, napoveduje, da bodo telefoni deležni omrežja 5G veliko hitreje kot vse ostale naprave. Napovedal je celo, da bo na naslednji kongres mobilne telefonije prišel s telefonom, ki bo že opremljen s podporo omrežju 5G. Kljub temu da se morda komu zdi ta napoved zelo optimistična, pa je šel John Stankey, eden vodilnih mož podjetja AT&T, celo korak dlje, ko je dejal, da je omrežje 5G šele začetek.

Vir: www.racunalniske-novice.com

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Novosti-Mobile-World-Congress-Tehnologij







Domov
Powered By GeekLog