Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Nova-Knjiga-Otroci-Zivali-Zascitene-Zako




Zakaj ne jemo živali

sobota, 7. maj 2011 @ 05:01 CEST

Uporabnik: Sonce

Nova knjiga za otroke
»Vsi smo živa bitja. Medtem ko so nekatere živali zaščitene z zakoni ali prebivajo v ljubečem domu, so druge prepuščene bolečini in osamljenosti na farmah, kjer ljudje vzrejajo na stotine ali tisoče živali za pridelavo mesa in mlečnih izdelkov. Toda tudi te živali živijo in dihajo. Tudi one čutijo in imajo družine.

V zgodovini so bili vedno ljudje, ki so odklanjali uživanje svojih sobitij za hrano. Vegetarijanci so ljudje, ki ne jedo živali. Vegani so ljudje, ki ne jedo živali in ničesar, kar prihaja od njih (na primer jajc, mleka ali masla). Prizadevamo si za to, da bi živeli v svetu, kjer bi imelo vsako živo bitje pravico do življenja in razvoja. Zato ne jemo živali.«

(Iz uvoda v knjigo That's Why We Don't Eat Animals avtorice Ruby Roth. Knjiga še ni prevedena v slovenščino, naslov bi se glasil Zakaj ne jemo živali.)

Otroci obožujejo živali. Čutijo, da so jim popolnoma blizu in se s svojimi domačimi živalmi pogovarjajo kot s človekom – ali morda celo bolj iskreno. Nikoli se ne bi strinjali s tem, da žival, ki jo imajo za prijatelja, ubijemo in pojemo. Kako pa je pri drugih živalih? Pri teličkih, pujskih in kokoših? Ali te lahko ubijemo in pojemo? Otroci postavljajo vprašanja.

To je trenutek, ko odrasli otroku razložijo, da se pes in pujsek razlikujeta v tem, da prvega božamo, drugega pa pojemo. Ali pa trenutek, ko se otrok odloči, da ne bo več jedel živali. Pred kratkim je izšla knjiga, ki se ukvarja s to tematiko: tankočutno in primerno otrokom, a pri tem ne olepšuje resnice. Američanka Ruby Roth je napisala in ilustrirala očarljivo slikanico z naslovom Zakaj ne jemo živali.

Na začetku slikanice so omenjene domače živali, ki so naši družinski člani, ki jih imamo radi in ki nas imajo radi in nas razumejo in potolažijo, ko smo žalostni. »Vse živali si zaslužijo enako oskrbo in varovanje, kot ga nudimo domačim živalim,« piše Ruby Roth.

Avtorica pripoveduje, da živali živijo kot ljudje; imajo družine, starši pa ščitijo svoje mladičke in jih pripravljajo na življenje. Nato opisuje življenje živali na farmah, kjer mladički odraščajo brez svojih mamic, stran od družin, zaprti, brez prostora za življenje, v temi, brez svežega zraka.

Ruby Roth predstavlja kokoši, pure, race, gosi, prašiče in krave v njihovem naravnem okolju, opisuje njihova življenja v naravi, kjer se igrajo, čistijo drug drugega, se stiskajo in se med seboj varujejo. S tem svobodnim življenjem primerja životarjenje živali v množični reji, kjer so stisnjene v majhnem prostoru, jih je strah in pogosto zbolijo.

Knjiga govori tudi o življenju v vodi, izrednem čutenju rib in o tem, kako se morje prazni zaradi lovljenja rib. Omenja tropske deževne gozdove, ki so pljuča Zemlje, in opisuje njihovo nepopravljivo uničevanje ter ogroženost nekaterih vrst pred izumrtjem. Vse to le zato, ker ljudje uživamo meso. »Dobro moramo premisliti, kako naša prehrana vpliva na svet okrog nas.«

Na koncu avtorica prikaže sadje in nam položi na srce, da živimo bolj zdravo, če imamo naravno prehrano. Knjiga se konča z besedami: »Kakor ima narava moč, da lahko premika gore in ustvarja mavrice, imamo tudi ljudje neomejeno energijo. Vsak dan je nova priložnost, da spremenimo življenje. Če spoštljivo ravnamo z živalmi, prispevamo k miru na svetu. Zato ne jemo živali.«

Kljub težavni in resni tematiki je knjiga Zakaj ne jemo živali izredno prikupna. Ilustracije spominjajo na zabavne stripe in so tako toliko bliže otrokom. Živali v naravi so na slikah videti zadovoljne, tiste v množični reji pa so žalostne. Knjiga ne prikazuje nasilja nad živalmi. Besedilo ob slikah je pozitivno in skrbno izbrano za otroke, pri tem pa resnica ni izneverjena.

Odzivi na ameriški izvirnik slikanice:
»Izjemno in pomembno delo. Z očarljivimi ilustracijami avtorica prikazuje, da tako imenovane koristne živali občutijo enako kot naše domače živali. Otroke in njihove starše spodbuja k premisleku. Hkrati ne povzroča more, ampak v njih prebuja občutek spoštovanja in sočutja do vseh živih bitij, katerih usoda je v naših rokah.«
Jane Goodall, ustanoviteljica inštituta Jane Goodall, mirovnica Združenih narodov

»Ruby Roth je opravila izjemno delo. Če so vaši otroci ali njihovi prijatelji vegetarijanci ali če jih preprosto samo zanima, zakaj se ljudje odločijo za vegetarijansko življenje, je ta knjiga naravnost za vas!«
John Robbins, avtor uspešnice Prehrana za novo tisočletje

ZAKAJ NE JEMO ŽIVALI

O avtorici in o knjigi
Ruby Roth je vegetarijanka od leta 2003. Med poučevanjem umetnosti je njeno pozornost pritegnilo posebno zanimanje otrok za živali in za to, kar jemo. Avtorica in ilustratorka živi v Los Angelesu. Zakaj ne jemo živali je knjiga o veganih, vegetarijancih in o vsem, kar živi. Vse živali si zaslužijo enako nego in zaščito, kot jo nudimo hišnim živalim. Knjiga je primerna je za otroke od 6. leta starosti dalje. V slovenščino ni prevedena.

Vir: Freiheit für Tiere, 1/2011, prevod: Manca Hočevar
Vir slovenskega prevoda: revija Osvoboditev živali, marec 2011

1 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Nova-Knjiga-Otroci-Zivali-Zascitene-Zako







Domov
Powered By GeekLog