Ta stran je prilagojena za slabovidne, po metodi neskončne vrstice, če želiš članek gledati v običajnem formatu klikni na:
http://www.pozitivke.net/article.php/Nogomet-Izboljsanje-Razmer-Evropa-Klubi
EU za denarni »fair play« v nogometu
četrtek, 18. april 2013 @ 05:01 CEST
Uporabnik: Sonce
Nogometni klubi za prestope zvezdnikov porabljajo milijone, od tega pa majhni klubi dobijo le drobtinice. Evropska komisija je za izboljšanje razmer v nogometu zato predlagala nekatere ukrepe, med drugim »davek za fair play«.
Študija Evropske komisije je pokazala, da nogometni klubi za prestope igralcev vsako leto zapravijo približno tri milijarde evrov, od česar imajo največ koristi največji klubi. Število prestopov se je med letoma 1995 in 2011 več kot potrojilo, odškodnine pa so se povečale za sedemkrat.
Nedavni prestop 22-letnega italijanskega zvezdnika Maria Balotellija iz angleškega Manchester Cityja je na primer italijanski A. C. Milan stal kar 23 milijonov evrov. Pri tem se v malhe manjših klubov, ki naj bi bili valilnice mladih talentov, stekata le dva odstotka odškodnin, zato ti nimajo možnosti za razvoj in preboj med največje na tekmovanjih.
Nesorazmerja pa ne veljajo le za evropsko raven, temveč so očitna tudi znotraj posameznih članic. Študija denimo ugotavlja, da so v 11 zaporednih sezonah do leta 2012 v Španiji vse naslove državnega prvaka odnesli trije največji klubi v državi, prav tako tudi v Litvi.
Študija Evropske komisije je pokazala, da nogometni klubi za prestope igralcev vsako leto zapravijo približno tri milijarde evrov.
Kaj predlaga Komisija?
Komisija ugotavlja, da veljavna pravila v nogometu ne vzpostavljajo pravičnega ravnotežja in ne zagotavljajo enakih konkurenčnih pogojev v ligaških in pokalnih tekmovanjih. »Potrebujemo sistem prestopov, ki bo prispeval k razvoju vseh klubov in mladih igralcev,« je povedala Androulla Vassiliou, evropska komisarka za izobraževanje, kulturo, večjezičnost, mlade in šport.
Evropska komisija zato predlaga uvedbo »davka za fair play« pri odškodninah, pri čemer bi prag, višino in obseg davka določile nogometne zveze v posvetovanju s klubi. Predlaga tudi omejitev števila igralcev v posameznem klubu, proučitev vprašanja »lastništva igralcev s strani tretjih oseb«, ki omogoča posojanje igralcev klubom v najem, ter preprečitev podaljševanja pogodb za obdobje, v katerem igralec za prestop potrebuje dovoljenje kluba, kar dodatno zvišuje odškodnine. Več o predlogih komisije lahko preberete v sklepnem delu povzetka poročila študije.
Ugotovitve študije bo aprila analizirala strokovna skupina EU, ki jo sestavljajo nacionalni strokovnjaki in opazovalci FIFA, UEFA, združenja evropskih profesionalnih nogometnih lig, Združenja evropskih klubov in Združenja profesionalnih nogometašev. Skupina, ki med drugim razpravlja tudi o ukrepih za boj proti vnaprejšnjemu dogovarjanju izidov nogometnim tekem, bo do konca leta pripravila poročilo, ki ga bodo nato obravnavali ministri EU za šport.
Leta 2010 je evropski nogomet predstavljal 16,3 milijard evrov velik trg, v letih od 2006 in 2010 pa je vsota vseh prihodkov v nogometnih klubih zrasla za 42 odstotnih točk. Evropska gospodarstva so v enakem obdobju zrasla le za 1 odstotno točko.
Vir: www.ec.europa.eu/slovenija/
Komentarji (0)
www.pozitivke.net