Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Negovana-Vrtna-Trata-Zima-Poletje-Semena




Kako Na Novo Uredimo Trato

nedelja, 16. marec 2014 @ 05:02 CET

Uporabnik: AlesTo

Preden se lotimo urejanja vrta ob hiši, moramo vsekakor imeti ustrezen načrt ali vsaj zamisel, kaj pravzaprav želimo. Prav gotovo pa je lepa, negovana vrtna trata že sama zase v okras vrtu in hiši. Pri urejanju trate moramo vedeti, zakaj nam bo služila. Ali samo v okras, kot zelenilo vrta, ali pa se bomo na njej tudi igrali, sončili, počivali in podobno.

Priprava zemlje za trato, ki bo služila le za ozelenitev, je precej bolj enostavna kot priprava površine za trato, ki nam bo služila tudi za igro. Razlika je v pripravi zemlje, uporabi oz. izbiri travnega semena, predvsem pa v načinu oskrbovanja. Za običajno ozelenitev izberemo lahko seme trav, ki jih sejemo na travnikih, kot travniško rdečo bilnico, latovko, trpežno ljuljko in belo deteljo.

Te trave kosimo prvič konec maja, potem pa do septembra enkrat mesečno. Pokošeno travo pograbimo na kompostni kup, ali pa po potrebi tudi posušimo za krmo. Tako trato gnojimo z gnojili enkrat v aprilu in dognojimo največ še enkrat po prvi košnji. To je vsa oskrba.

Za luksuzno trato, ki naj nam služi za igro, za razne športe, za igranje badmintona, za igre z žogo itd., pa je potrebnih več priprav. Takšna trata mora biti zasejana s travami, ki dobro prenesejo teptanje in se po košnji hitro obraščajo. Poleg tega zahteva posebno pripravo zemlje, v času vegetacije pa enkrat tedensko košnjo s kosilnico, enkrat mesečno gnojenje z manjšimi količinami umetnih gnojil, uničevanje plevela in po potrebi tudi zalivanje oziroma oroševanje.

Priprava Zemlje Za Luksuzne Ali Športne Trate

Če pripravimo trato na novi površini z jalovo nerodovitno zemljo, moramo to površino prej zravnati. Pri manjših površinah lahko opravimo to ročno, pri večjih pa je potreben buldožer ali greder. Površini damo primeren nagib in poskrbimo za potrebni vodni režim. Če je zemlja mokra ali zamočvirjena, je nujna drenaža ali pa napravimo vsaj podlago za humozni sloj zemlje, najbolje je z rečnim gramozom. Gornji humozni sloj naj sestoji iz ilovnato peščene ruševke, grobe rečne mivke (0,3 mm) in primerne šote.

Najboljša zemlja za humozno prst je ruševka z ustrezno reakcijo. Najustreznejša optimalna reakcija tal za travnate površine je od 5 - 6 pH. Takšno zemljo dobimo na travnikih ob borovih gozdovih. Travniško rušo zložimo na kupe, ne višje kot 1,5 m, kjer naj ostane čez zimo, da premrzne in da trava zgnije. Če ne dobimo ruševke, je dobra tudi zemlja z njive ali druga humozna zemlja.

Vsebino humusa uravnavamo z dodajanjem šote, enako tudi vodno in zračno kapaciteto bodočega humoznega sloja. Po potrebi dodajamo grobo rečno mivko. Višina humoznega sloja je odvisna od podlage. Če je podlaga bolj ali manj humozna jalovina, zadošča 10 do 15 cm humozne mešanice. Kadar pa je podlaga droben rečni gramoz, z rečno mivko, pa mora biti humozni sloj debel vsaj 15 cm.

Opisana priprava zemlje za trate je za večino vrtičkarjev težko izvedljiva. Redki so tisti, ki si lahko nabavijo kvalitetno zemljo ruševko, rečno mivko ipd. Zato se danes vse bolj uveljavljajo razni umetni dodatki kot koloidni silikati, ekspandirane žlindre (perlit), ki jih primešamo med zemljo, da ji tako zvečamo zračno in vodno kapaciteto.

Avtor:
Ales Tomazic

Priporočam za branje:
Zelenica in potreba po vodi

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Negovana-Vrtna-Trata-Zima-Poletje-Semena







Domov
Powered By GeekLog