Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Nasprotni-Ucinki-Knjiga-Samopomoc




Škodljive knjige za samopomoč

torek, 14. julij 2009 @ 05:02 CEST

Uporabnik: Sonce

Spletni časnik Žurnal24 piše, knjige za samopomoč imajo lahko nasproten učinek od želenega, je pokazala kanadska raziskava. Večina je že kdaj posegla po knjigi za samopomoč v upanju, da bi se počutili bolje, kanadski znanstveniki pa zdaj opozarjajo, da so lahko rezultati tovrstnih priročnikov tudi drugačni.

V knjigah za samopomoč se pogosto pojavljajo pozitivne izjave, kot so "Uspel bom", "Sem ljubezni vreden" in podobne, ki poskušajo dvigniti samozavest, pomagati pri odvajanju od kajenja ali recimo hujšanju. Napisane so, da bi pomagale ustvariti samozaupanje in ga usmeriti v pozitivno akcijo, saj ljudje v obdobju dvomov iščejo poti do samopotrditve. Pa je res tako?

Vredni ljubezni?
Kanadski psihologi Joanne Wood in John Lee (University of Waterloo, Ontario) ter Elaine Perunovic (University of New Brunswick) so v raziskavi udeležence z nizkim samospoštovanjem in tiste z visokim samospoštovanjem prosili, naj določen čas ponavljajo frazo "Sem ljubezni vredna oseba", nato pa so merili njihovo razpoloženje in trenutne občutke o sebi.

Izkazalo se je, da so se posamezniki z nizkim samospoštovanjem, ki so ponavljali omenjeno frazo, po eksperimentu počutili slabše kot posamezniki z nizkim samospoštovanjem, ki fraze niso ponavljali. Skupina posameznikov z visokim samospoštovanjem pa se je po ponavljanju pozitivne fraze počutila bolje, a le malce.

V nadaljevanju poskusa so znanstveniki dovolili udeležencem, da sami ustvarijo seznam negativnih in pozitivnih misli o sebi, paradoksalno pa se je izkazalo, da so se udeleženci z nizkim samospoštovanjem počutili bolje, ko so jim dovolili negativne "mantre", kot pa takrat, ko so se morali osredotočiti izključno na pozitivne.

Psihologi menijo, da tako kot pretirano poveličevanje lahko tudi nerazumne pozitivne trditve o sebi, kot je denimo "Popolnoma se sprejemam", sprožijo nasproten učinek pri ljudeh z nizko stopnjo samospoštovanja, saj še bolj jemljejo pogum.

''Ponavljanje pozitivnih trditev lahko blagodejno vpliva na posameznike z visokim samospoštovanjem, pri mnogih, ki jih potrebujejo najbolj, pa je celo nasprotno,'' zaključujejo znanstveniki. Kakorkoli, na dolgi rok gojiti negativne predstave vseeno ni priporočljivo, še pišejo v Žurnalu24.

Vir: www.zurnal24.si

1 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Nasprotni-Ucinki-Knjiga-Samopomoc







Domov
Powered By GeekLog