|
Ob Svetovnem dnevu voda 22. marca opozarjamo in opominjamo
Jutri bomo obeležili svetovni dan voda. Voda je naravna dobrina ker je nujna za obstoj živega sveta. Voda je tudi politična dobrina, saj se je dotikajo mnoge družbene dejavnosti, s katerimi urejamo medsebojni položaj človeka oziroma družbenih skupin. Z uravnavanjem rabe vodnih količin in urejanjem vodnega prostora zadovoljujemo človekove potrebe tako materialnega kot duhovnega značaja.
Ob tem moramo upoštevati načela varovanja obstoja in obnove ekosistemov. Ne sme nas zavesti dejstvo, da smo v Sloveniji, kot radi rečemo, 'bogati z vodo'. V Sloveniji imamo vodnih količin na prebivalca Slovenije res več kot ga ima povprečen Evropejec.
Vendar, zaradi večjih vodnih količin v rekah, jezerih in vodonosnikih, imamo tudi večjo biodiverziteto na vodo vezanih rastlin in živali in večje populacije ogroženih vrst rastlin in živali glede na druge evropske države. S tem imamo tudi večjo odgovornost do narave, do drugih prebivalcev Evrope in planeta Zemlje. S slabim ravnanjem z vodo in vodnim prostorom lahko to bogastvo hitro izgubimo, pademo na izpitu odgovornosti in ogrozimo lastni obstoj.
Žal so nam poplave v zadnjih letih pokazale kako ranljivi smo prebivalci Slovenije ob izjemnih podnebnih dogodkih. Vode in plavine so zasule marsikatero hudourniško grapo in nasule hudourniške vršaje. Voda je tekla izven strug, ponekod odnašala brežine ali pa si celo oblikovala nove struge. To so naravni pojavi. Ker pa na mnogih hudourniških vršajih in ob strugah živijo ljudje, so bili mnogi objekti poplavljeni, zasuti ali poškodovani. Žal so septembrski dogodki v lanskem letu povzročili tudi smrt ljudi.
Padavine padajo povsod, odtekajo pa po logiki fizikalnih zakonov. Sila gravitacije jo vleče navzdol in naprej. Če na njeni poti stoji prepreka, jo bo obšla, prelila ali podrla, pač v odvisnosti od velikosti sile, ki jo ima. Zato ji ni pametno nastavljati prepreke tako, da bomo imeli od prelitja objektov, ali njihovega podrtja veliko škodo ali celo človeške smrtne žrtve.
Slovenski vodarji ugotavljamo, da marsikaterim katastrofalnim posledicam botruje predvsem hitra, prostorsko slabo domišljena in potratna gradnja stanovanjskih, industrijskih, obrtnih, poslovnih, logističnih, trgovskih, prometnih in drugih objektov ter con. Masovno posamezniki in drugi investitorji teh gradenj v male vodotoke, struge in kanale postavljajo cevi, jih pokrivajo z betonom ali asfaltom in na njih gradijo parkirišča.
Asfaltiramo in betoniramo velike površine, ki so bili nekdaj travniki, vrtovi, njive ali gozdovi. Odtoki padavin iz teh površin so le še hitrejši. Ne le do vodnega, tudi do vsega prostora imamo v Sloveniji nemaren in nedorečen odnos. Vrsto let vodarji pogrešamo bolj sistemsko in dolgoročno naravnano načrtovanje rabe prostora, usmerjanja dejavnosti ob vodah in rabe voda in razumno upravljanje vodnih ekosistemov na sploh.
Pri urejanju voda in drugih posegih v prostor moramo upoštevati dejstvo, da so hude ure vedno bile in vedno bojo. Poplavam se ne moremo izogniti, pa tudi prav ni, da vodo zlivamo izpred svojega domačega praga na sosednji. Vodarji imamo zgodovinsko znanje o načinih preteklega urejanja voda, predvideti znamo posledice izjemnih pojavov.
Iz lastnih izkušenj in v sodelovanju z drugimi strokovnjaki vemo kako in kje voda pravzaprav teče in kako oblikuje vodni prostor. Vse to je izjemnega pomena pri sedanjih dilemah upravljanja voda in predvsem poseganja v prostor. Zato z željo in potrebo, da bi pomagali sooblikovati trajnostno upravljanje z vodami dajemo slovenski vodarji naslednje pobude:
Prvič: Vzpostavi se sistem hitro odzivnega in celovitega pregleda nad rabo voda in poseganji v vodni prostor. To je vzpostavitev rednega spremljanja dogajanj na in ob vodah v Sloveniji, zabeleževanje ugotovitev in vzpostavitev sistema odzivanja na neprimerna ali problematična ravnanja.
Drugič: Okrepitev tehnično informacijske podpore za spremljanje stanja in urejanje voda.
Tretjič: Krepitev strokovnega znanja in usposobljenosti služb za spremljanje dogajanj na in ob vodah in krepitev opremljenosti ter usposobljenosti služb za urejanje voda
Četrtič: Oblikovanje politike do voda, ki bo slonela na načelih upravljanja z vodnimi in obvodnimi ekosistemi, odgovornega odnosa prebivalcev do voda in vodnega prostora ter sprejemanja tveganj ob ekstremnih hidroloških dogodkih.
Dr. Lidija Globevnik
Predsednica Društva vodarjev Slovenije
POBUDE DVS V ZVEZI Z UREJANJEM VODA V SLOVENIJI
CILJ 1: Vzpostavitev celovitejšega, sprotnega in na potrebe lokalnih skupnosti hitro-odzivnega pregleda nad rabo voda in poseganji v vodni prostor
CILJ 2: Okrepitev informacijske podpore za urejanje voda
CILJ 3: Krepitev strokovnega znanja in usposobljenosti služb za urejanje voda
CILJ 4: Oblikovanje in jasno izvajanje politike do voda
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Naravna_Dobrina_Voda_Svetovni_Dan
Domov |
|
Powered By GeekLog |