Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Naraven-Porod-Zenska-Otrok




Triki za čim bolj naraven začetek poroda

ponedeljek, 26. maj 2014 @ 05:02 CEST

Uporabnik: Pozitivke

Besedilo: Petra Arula

TRIKI ZA ČIM BOLJ NARAVEN ZAČETEK PORODA IN RECEPTI, DA BOMO PO PORODU ČIM HITREJE FIT
Kaj vse nas čaka med porodom in po njem ter kaj vse lahko naredimo, da bo to obdobje čim lažje in bomo po njem čim hitreje okrevali, nam je povedala Polonca Eržen, nutricistka in učiteljica joge.

Kako se lahko ženska čim bolje pripravi na porod?
Pomembno je, da se pogovarjamo z ženskami, ki so imele pozitivno porodno izkušnjo. Lahko so to prijateljice, priporočam pa zlasti različne podporne skupine, npr. Društvo naravni začetki (Mama zofa), S teboj sem, Rdeči šotor ipd. Nekatere od teh organizirajo tudi delavnice, npr. Branje porodnih zgodb kot priprava na porod. Ta delavnica iz našega nezavednega izbriše učinke negativnih porodnih zgodb in kolektivnih stereotipov o porodu. Prav tako nas poveže z mrežo žensk, ki so rodile pred nami. Njihov zgled, pripoved in vzpodbuda nam vlivata občutek povezanosti in podpore. Obstajajo tudi delavnice duhovne priprave na porod.

Poleg vsega se je dobro pripraviti na to, kako bo na partnerstvo vplival prihod otroka, se pogovarjati s partnerjem, kaj lahko pričakuje od ženske po porodu, da ji bo znal stati ob strani in si s pomočjo prijateljic, ki že imajo družino, razbliniti mit o srečnem materinstvu, ki ga ustvarjajo mediji …

Naslednja stvar, ki lahko zelo pripomore k lažjemu porodu, je fizična aktivnost med nosečnostjo, ki je seveda odvisna od tega, koliko smo bile fizično aktivne, preden smo zanosile. Tu bi poleg lahkotne aerobne vadbe in hoje zlasti priporočala jogo. Ob vadbi joge ohranimo telo prožno, izvajamo vaje, ki krepijo skelpe in mišice medeničnega dna ter se naučimo sproščanja, ki nam bo prišlo prav tudi med porodom, ko se začnejo popadki. Naj poudarim, da ko delamo jogo, z nami vadi tudi naš otrok. Ko delamo asane, se namreč poveča tudi dotok hranil otroku in s tem bo imel tudi več moči, da bo privekal na svet.

Nenazadnje toplo priporočam, da is ogledamo prostor (porodnišnico), kjer bomo rodile, in si po možnosti izberemo babico, ki bo vodila naš porod. V nekaterih porodnišnicah je to mogoče, drugje ne … V Kranjski porodnišnici se tako proti plačilu lahko dogovorite z gospo Marjeto Žlebnik (www.prvidotik.si). Brez strahu vprašajmo, ali je mogoče dovolj prostora, da bi v porodnišnici z nami bival tudi naš partner. Mogoče se nam nasmehne sreča, meni se je … : ).
Če ne bomo imele izbrane babice, pa si lahko omislimo doulo (porodno pomočnico), ki nam bo že v nosečnosti stala ob strani in nas spremljala tudi nekaj časa po porodu. Z doulami po navadi navežemo pristen stik, ki nam bo pomagal tudi v prihodnosti premagovati izzive materinstva.

Ali obstajajo kakšni triki, da bo porod čim lažji? Kateri?
Prva stvar, ki nam jo vsi priporočajo, so Keglove vaje. Z njimi vadimo prožnost in moč vaginalnih mišic, ki imajo pri porodu pomembno vlogo.
Naslednja stvar je pitje čaja iz malinovih listov, ki ga različne babiške prakse uporabljajo med nosečnostjo in porodom, saj naj bi imel naslednje pozitivne učinke:
- Lajšal naj bi jutranjo slabost pri nosečnicah
- preprečeval naj bi poporodne krvavitve
- preprečeval naj bi krvavitve iz dlesni (kar je včasih težava nosečnic)
- med porodom naj bi pomagal pri sproščanju in krčenju maternice – oboje skupaj potem pomaga k bolj učinkovitem delovanju maternice
- pomagal naj bi pri iztisu otroka in posteljice
- je bogat vir železa, mangana, magnezija, vitaminov B1, B3, E
- pozitivno naj bi vplival na dojenje
- pozitivno naj bi deloval glede plodnosti
- pomagal naj bi urejati premočne in neredne menstruacije
- pomagal naj bi pri premagovanju okužb
- pomagal naj bi pri driski

Čaj je priporočljivo začeti piti po 32. tednu nosečnosti, pa do poroda. Hkrati pa velja opozoriti na dve stvari:
Tanini v malinovih listih lahko prispevajo k zaprtju (česar si nekatere nosečnice, ki trpijo zaradi zaprtja, ne bi želele).
Pojavljajo se tudi opozorila, da bi morale biti ženske, pri katerih je bil predhodni porod zelo hiter, pri uporabi malinovih listov zelo previdne.

Porod naj bi olajšala tudi masaža presredka z olji, ki so bogati z vitaminom E (najbogatejše s tem vitaminom je olje žitnih kalčkov, ki ga lahko pred porodom zaužijemo tudi oralno, saj nam bo dal dodatno moč za porod).

Že prej sem omenila jogo in tehnike sproščanja, priporočam pa tudi poslušanje zgoščenke dr. Pajntarja, na kateri nas vodi v stanje hipnoze.

In pa nenazadnje: natančna vizualizacija poroda. Priporočam ogled animiranega filma na YOU TOUBE, kjer je lepo prikazano, kako otrok potuje skozi porodni kanal v posameznih fazah proda. Stvar je zlasti uporabna, kadar porod poteka prepočasi. Tako z mislimi vodimo otroka in svoje telo, da bo porod potekal tekoče. S tem tudi izgubimo strah, ki se pojavlja ob bolečini, saj natančno vemo, kaj se trenutno dogaja z našim telesom in zakaj boli.

Kaj naj naredi ženska tik pred porodom, da bo lažje rodila?
Teden dni pred porodom je priporočljivo narediti prevretek iz senenega drobirja. Zvečer pred spanjem se usedemo nad to paro in počakamo, dokler se voda ne ohladi. Ta para mehča ustje materničnega vratu in tako bo porod lažji. Pozor! Tega ne smemo narediti prej kot teden dni pred predvidenim rokom, ker lahko sprožimo prezgodnji porod. Več o tem nam bo lahko svetovala doula ali izbrana babica.

Jejmo tudi lahko prebavljivo hrano, na dan, preden gremo roditi, pa se lahko poslužimo naravnih odvajal v obliki, čajev, sirotke … S tem se lahko izognemo klistirju in naredimo nekaj več prostora v trebušni votlini.
Kot sem že prej omenila, naj se porodnica tik pred porodom posluži tehnik sproščanja bolečine in vizualizacije poroda.
Lahko se lotimo tudi masaže akupunkturnih točk. Obstajajo določene točke, ki omilijo bolečino in določene, s katerimi sprožimo popadke. Katere so in kje natančno se nahajajo, bomo pokazale na brezplačnem predavanju v Cityparkovem otroškem parku 29. 5. od 17.30 do 18.30.

Kateri pa so nasveti za porodnice, da čim hitreje pridobijo nazaj vso moč po porodu in so lažje kos zgodnjemu materinstvu?
Zelo pomembni so počitek, podpora okolja in prehrana. Katera hrana nam bo pomagala, da bomo čim hitreje fit, in recepte za pripravo teh jedi, bomo razkrili na brezplačnem predavanju v Cityparkovem otroškem parku 29. 5. od 17.30 do 18.30.

Kaj vse čaka mamico, preden se bo vrnila v kolikor toliko močno stanje?
Veliko je odvisno od tega, kakšen je bil porod. Če je bil ta čim bolj naraven, bo tudi okrevanje po porodu toliko hitrejše. Pomembno je, da si zna ženska vzeti čas za počitek in da naredi vse, da bi vzpostavila normalno dojenje. Po navadi so bradavice dojk zelo občutljive in je treba prvih nekaj dni močno stisniti zobe, predvsem če ima otrok močan sesalni refleks. V porodnišnici nam namreč vse prehitro ponudijo v pomoč stekleničko in prestrašena mamica, ki ne ve, ali njen otrok dobi dovolj hrane iz dojk, jo po navadi sprejme. S tem pa se začne količina mleka zmanjševati ... Če bomo dojile, je to tudi naš čas, ko smo se prisiljene usesti in takrat počivamo. Ob dojenju se krči tudi maternica in se s tem počasi vrača v naravno stanje. Zato je med dojenjem ali takoj po njem krvavitev močnejša, saj maternica iztisne, kar se je nabralo v votlini. Ob počitku in pravilnem krčenju maternice se krvavitev zmanjšuje, postaja vedno redkejša (rjavkasta čišča). Ko se žile ležišča maternice popolnoma zaprejo, krvavitve ni več, opaziti pa je še rumenkasto roza izcedek. Krvavitvi po porodu ne rečemo menstruacija, temveč čišča. Traja do šest tednov, v nekaterih primerih tudi dlje, predvsem če ženska ne počiva veliko. Do zdravnika je treba v primeru, da je krvavitev iz maternice sveža in zelo močna ali če ima ženska bolečine v spodnjem delu trebuha ter povišano telesno temperaturo.

Za lažji porod si lahko pomagate tudi z nekaterimi jogijskimi vajami ter skrivnostmi ajurvede, ki jih bomo spoznali in preizkusili na brezplačnem srečanju za nosečnice v Cityparkovem otroškem parku 29. 5. od 18.30 do 19.30, spregovorili pa bomo tudi o čisto praktičnih malenkostih: katere čaje piti proti koncu nosečnosti, masaži presredka, katere točke na križu spodbujajo porod (priporočljivo jih je pritiskati le nekaj dni pred porodom, ker lahko sprožijo popadke), o hoji po stopnicah ali v hrib namesto umetnih popadkov, klistirju ... Na koncu bomo z jogijsko učiteljico in nutricistko Polonco Eržen spregovorili še receptih za hrano, ki jo je najbolje jesti nekaj dni po porodu, da nam povrne moč in pomaga pri tvorbi mleka. Še več o brezplačnih srečanjih za mamice in nosečnice s strokovnjaki ter brezplačni jogi za nosečnice, otroke in dojenčke pa na facebook.com/otroskajogica in www.citypark.si

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Naraven-Porod-Zenska-Otrok







Domov
Powered By GeekLog