|
Okoli vegetarijanske prehrane in tistih, ki jo uporabljajo, so se skozi pretekla leta izoblikovale številne napačne predstave.
Poglejmo si nekaj mitov in resnic, da vidimo, kakšno je dejansko stanje.
1. Mit: Vegetarijanci ne dobijo dovolj beljakovin.
Dejstvo: Bili so časi, ko so strokovnjaki za prehrano in dietetiki to govorili. A so mimo. Zdaj vemo, da vegetarijanci dobivajo dovolj beljakovin. Česar pa ne dobijo, je prevelika količina beljakovin, ki jih najdemo v tipični sodobni prehrani. Če jeste različne vrste sadja, zelenjave, žit in stročnic, v telo vsekakor vnesete dovolj beljakovin.
2. Mit: Vegetarijanci ne dobijo dovolj kalcija.
Dejstvo: Ta mit so aplicirali predvsem na vegane, ki so iz prehrane izločili vse mlečne izdelke. Od nekod se je pojavilo mnenje, da sta edini dober vir kalcija mleko in sir. Res je, da vsebuje mleko veliko kalcija, vendar ga ima veliko tudi zelenjava, predvsem zelena, listnata zelenjava. Resnica je, da vegetarijanci manj trpijo zaradi osteoporoze (pomanjkanja kalcija, ki vodi do šibkih kosti), saj njihovo telo kalcij lažje absorbira.
3. Mit: Vegetarijanska prehrana ni uravnotežena, tako da vegetarijanci zaradi načel na kocko postavljajo svoje zdravje.
Dejstvo: Prvič, vegetarijanska prehrana ni neuravnotežena. Ima dobro porazdeljenost kompleksnih ogljikovih hidratov, beljakovin in maščob - treh makro hranil, ki so temelj vsake diete. Poleg tega imajo vegetarijanski viri hrane (rastline) po navadi višje ravni mikro hranil. Drug način, da pogledamo na to dejstvo, je: povprečni mesojedec ima en ali manj obrokov zelenjave na dan, brez obrokov sadja. Če mesojedec ne je zelenjave, je več možnosti, da se odloči za pečen krompirček. Neuravnoteženost prehrane je torej odvisna od perspektive.
4. Mit: Vegetarijanska prehrana je primerna za odrasle, otroci pa za pravilen razvoj potrebujejo meso.
Dejstvo: To mnenje zagovarja trditev, da beljakovine iz rastlin niso tako dobre kot beljakovine iz mesa. Resnica je, da je protein pač protein. Vsi proteini so iz aminokislin. Otroci potrebujejo 10 esencialnih aminokislin za rast in pravilen razvoj. Te amino kisline pa so na voljo tako v rastlinah kot v mesu.
5. Mit: Ljudje so bili narejeni za to, da jedo meso.
Dejstvo: Čeprav so ljudje sposobni prebavljati meso, je človeška anatomija očitno naklonjena prehrani rastlinskih živil. Naš prebavni sistem je podoben drugim rastlinojedcem in je popolnoma drugačen od tistega, ki ga imajo mesojedci. Trditev, da so ljudje mesojedci, ker imajo zobe kot zveri, ne upošteva dejstva, da imajo drugi rastlinojedci tudi takšne zobe in da imajo samo rastlinojedci kočnike. In nenazadnje - če so ljudje narejeni za to, da jedo meso, potem ne bi trpeli zaradi bolezni srca, raka, sladkorne bolezni in osteoporoze.
Vir: druzina.enaa.com
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Napacna-Predstava-Mit-Vegetarijanska-Pre
Domov |
|
Powered By GeekLog |