Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Nanos-Razdrto-Vetrnica-Veter-Energija




Slovenija ima veter!

četrtek, 24. april 2014 @ 22:30 CEST

Uporabnik: Sonce

Verjetno se boste strinjali z mano, da spomladi še posebej dobro dene vsak trenutek, ki ga preživimo v naravi. Zato smo se tudi mi odločili, da namesto rednega sestanka v pisarni tokrat s prostovoljci odidemo na izlet. In smo šli - prejšnji teden smo se odpravili na ogled naše zaenkrat edine delujoče vetrnice (zgrajena je namreč že druga, postavljena v Razdrtem, vendar še ni priključena v omrežje), za dobro počutje pa priplezali še na vrh Nanosa.

Veter je tudi sicer zaznamoval pretekle tedne, saj se je o njem veliko govorilo. Kako je z vetrnimi elektrarnami, koliko energije lahko iz vetra pridobimo? So vetrnice varne, se ptiči res zaletavajo vanje in kje jih sploh lahko postavljamo?

Zaradi številnih nejasnosti in vprašanj glede vetrne energije z vami delim štiri trditve, ki ste jih morda že zasledili, pa ne držijo:

Mit 1: Slovenija nima dovolj vetra
Inštitut Jožef Stefan je v študiji predvidel, da je v Sloveniji 14 območij, ki so primerna za izkoriščanje vetrne energije.

Mit 2: Okoljevarstveniki nasprotujejo gradnji vetrnic zaradi zaščite ptic
Če so vetrnice na primernih lokacijah, niso sporne z vidika varstva ptic. Študija društva DOPPS kaže, da je z vidika varstva ptic okoli 70% Slovenije nespornih za postavljanje vetrnic.

Mit 3: Vetra ne potrebujemo, saj imamo dovolj drugih virov
Trenutno porabimo veliko preveč energije, z njeno proizvodnjo pa onesnažujemo naše okolje in celoten planet. Rešitev je v zmanjšanju porabe in prehodu na mešanico različnih obnovljivih virov energije (veter, sonce, voda, geotermalna energija in trajnostna biomasa).

Mit 4: Vetrnice so nevarne zaradi olja v motorju in lahko zagorijo, pa tudi žled se nabira na njih.
Nove generacije vetrnic, med katere sodi tudi ta na fotografiji, nimajo več reduktorjev in torej tudi olja ne, poleg tega so elise ogrevane, tako da se žled na njih ne nabira.

Greenpeace podpira vetrno energijo, zato smo prejšnji teden podali izjavo podpore načrtu novega vetrnega parka Senožeška brda, ki predvideva gradnjo 40 novih vetrnih elektrarn.

Slovenija ima veter, čas je, da ga izkoristimo!

P.S.: za več informacij priporočam branje novic iz svetovne Energetske [R]evolucije, ki jih bomo zbirali in z vami delili vsak mesec.

Sicer pa bo Dejan Savić, naš predstavnik za energetiko, v ponedeljek (28.4.) gost v oddaji Studio City.

Vabljeni k ogledu!

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Nanos-Razdrto-Vetrnica-Veter-Energija







Domov
Powered By GeekLog