Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Nacionalni-Institut-Dusevno-Zdravje-Sado




Z dobrimi sadovi za duševno zdravje

torek, 7. junij 2016 @ 12:58 CEST

Uporabnik: Sonce

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje so na novinarski konferenci predstavili rezultate javnozdravstvenega projekta MOČ za izboljševanje storitev na področju varovanja in krepitve duševnega zdravja.

Finančna sredstva za projekt so pridobili iz virov programa Norveškega finančnega mehanizma 2009–2014. V projektu, ki so ga izvajali od februarja 2015 do junija 2016, so združile moči štiri partnerske organizacije. Nosilec projekta je Nacionalni inštitut za javno zdravje, kot partnerji sodelujejo Slovenski center za raziskovanje samomora (Inštitut Andrej Marušič, Univerza na Primorskem), Slovensko združenje za preprečevanja samomora (Center za psihološko svetovanje POSVET) ter OZARA Slovenija, Nacionalno združenje za kakovost življenja. V letu in pol so v pilotnem, celostno zastavljenem pristopu prispevali k bolj organiziranemu in učinkovitejšemu varovanju duševnega zdravja v Sloveniji. Vse storitve so bile za uporabnike brezplačne.

»Projekt MOČ (Pomoč ljudem, znanje strokovnjakom) zaključujemo skladno z zastavljenimi cilji, predvsem s povečano dostopnostjo strokovne pomoči ljudem v stiski in nudenjem podpore strokovnjakom. Na ključnih delovnih področjih smo cilje presegli – zlasti na področju izvajanja brezplačnih svetovalnih storitev v Mreži psiholoških svetovalnic MOČ, pri številu vključenih strokovnjakov v izobraževanja o depresiji in samomorilnosti, številu vključenih strokovnjakov v program za razvoj osebnega duševnega zdravja in tudi na področju ozaveščanja o vsebinah duševnega zdravja. Projekt zaključujemo z željo, da bi primer pilotnega projekta v prihodnosti lahko prerasel tudi v trajnostne prakse varovanja duševnega zdravja,« je povedaladoc. dr. Saška Roškar, vodja projekta MOČ.

Za delovanje projekta MOČ so skrbeli vodilni strokovnjaki iz vseh partnerskih organizacij, z znanji in bogatimi izkušnjami s področja preprečevanja samomora in krepitve duševnega zdravja: doc. dr. Saška Roškar (vodja projekta Moč, Nacionalni inštitut za javno zdravje), Nuša Konec Juričič (namestnica vodje projekta Moč, Nacionalni inštitut za javno zdravje), Mojca Vatovec (poslovna vodja Centra za psihološko svetovanje Posvet), mag. Bogdan Dobnik(predsednik Nacionalnega združenja za kakovost življenja Ozara Slovenija) in doc. dr. Vita Poštuvan (namestnica vodje Slovenskega centra za raziskovanje samomora, ki deluje v okviru Univerze na Primorskem, Inštitut Andrej Marušič).

Med rezultati projekta MOČ so najvidnejši naslednji:

»Rezultati, ki smo jih dosegli v projektu MOČ, jasno kažejo na nekatere potrebe in izzive na področju varovanja in krepitve duševnega zdravja. Med potrebami je močno izražena nuja po vzdrževanju mreže psiholoških svetovalnic in s tem dostopnosti do psihološke pomoči v vseh slovenskih regijah, nuja po kontinuiranih in dostopnih edukacijah za strokovnjake različnih profilov in programih, ki so usmerjeni v krepitev njihovega duševnega zdravja. Prav tako je jasno izražena potreba po aktivnostih, usmerjenih v destigmatizacijo duševnih težav in uporabe psihološke pomoči.

Glavni izzivi, ki jih narekujejo dobljeni rezultati in s katerimi se bomo soočali v prihodnosti, so večplastni. Eden izmed takšnih izzivov je najti način trajnostnega delovanja mreže svetovalnic, ki se dotika tako organizacijskih kot tudi finančnih vidikov.  Mogoče se večji izziv pa je tudi, kako različne pristope za krepitev in varovanje duševnega zdravja izvajati hkratno, torej večplastno.

Po izkušnjah drugih, podobnih pristopov, namreč le hkratno izvajanje ukrepov na več nivojih prepelje do optimalnega rezultata,«
 je o odprtih vprašanjih javnega duševnega zdravja povedala doc. dr. Saška Roškar. Projekt je vnesel nove, inovativne rešitve, ki so presegle obstoječo prakso na področju duševnega zdravja in preprečevanja samomora v Sloveniji. Z uresničevanjem zastavljenih nalog je projekt vplival tudi na lokalno zmogljivost pri zagotavljanju ugodnejših pogojev za varovanje duševnega zdravja. 

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Nacionalni-Institut-Dusevno-Zdravje-Sado







Domov
Powered By GeekLog