Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Motivacijska-Misel-Prepir-Kreganje-Resni




Za vsak špetir morata biti dva

ponedeljek, 1. februar 2016 @ 05:01 CET

Uporabnik: mateja kunc

Namesto da se sprašujete zakaj vas drugi jezijo, se raje vprašajte, zakaj se jezite zaradi njih.

“ Za vsak špetir morata biti dva”, mi je govorila mama, če sem ji tožarila mojo sestro. To me je jezilo. Po moje bi morala “pravično” poseči med naju in se postaviti zame. Veliko let sem rabila do spoznanja, da je imela moja mama prav. Res je, za vsak kreg morata biti dva. Če se odločimo, da se ne bomo kregali, je ni sile, ki bi nas lahko zapletla v prepir. Zakaj se sploh prepiramo? Največkrat zato, ker želimo drugim dokazati svoj prav.

Eno je povedati svoje mnenje, nekaj čisto drugega pa je dokazovati svoj prav. Z dokazovanjem svojega prav v resnici pričakujemo, da nam bodo drugi priznali, da nimajo prav. Ker se to navadno ne zgodi, se jezimo, jeza pa je mati vseh prepirov. Vsak konflikt tudi nam krade dragocene trenutke, ki bi jih lahko preživeli veliko lepše. Zato se splača naučiti, kako se sporom lahko izognemo. In to brez zoprnega občutka, da se nismo znali postaviti zase.  Na najboljši poti smo, ko spoznamo, da lahko živimo po svojih željah, brez potrebe, da bi morali zato spreminjati druge.

Vsak dan se dogajajo situacije, ki se lahko hitro končajo s prepirom, če nismo dovolj pozorni. V eni takšnih sem bila pred nekaj dnevi. V Djotišu poznamo sedem let in pol dolgo obdobje Sade sati, ki zna biti neprijetno, če nanj nismo pripravljeni. Gre za obdobje, ko je zelo pomembno, da znamo dobro upravljati s  časom in pravilno razporediti svoje obveznosti. Sade sati brezplačno že devet let izračunavam vsem, ki jih zanima, kdaj ga bodo preživljali. Prejšnji teden sem ga izračunala tudi gospe T. V odgovor mi je kritično napisala, da sem se ji premalo posvetila in ji, razen okvirnega obdobja, nisem dala konkretnega nasveta.  

Malo za tem je prispel naslednji mail, v katerem se je hudovala, ker ji nisem naredila izračuna za partnerja. Tretji mail sem dobila naslednji dan, s primerom, kakšen bi po njenem moj odgovor moral biti.  Če bi se to zgodilo kakšnih petnajst let nazaj, verjetno ne bi niti za hip oklevala. Gospe T bi napisala oster odgovor in ji dala jasno vedeti, da je dobila vse, kar sem obljubila,  da v svojih pričakovanjih močno pretirava, da ji nisem ničesar dolžna in da bi se mi za brezplačen izračun lahko vsaj zahvalila. Verjetno mi gospa T ne bi ostala dolžna in bogve, kdaj in kako bi se vse skupaj končalo. Danes je moj odziv drugačen.

Gospa T je očitno od mene pričakovala več, kot je dobila. Ne vem, zakaj je pričakovala več in zakaj ji je bilo pomembno, da mi to pove. Vem pa, da je to storila zaradi sebe in svojih prepričanj, ne pa zaradi mene. Zato njenih besed ne jemljem osebno. Ker jih ne jemljem osebno, se nanjo ne jezim. Ker se ne jezim, ne čutim potrebe, da bi ji morala karkoli odpisati.  Ker se na njeno pisanje ne bom odzvala, ne tvegam prepira in izgubljanja svojega časa z nesmiselnim dokazovanjem, katera ima bolj prav. 

Morda boste rekli, da to gre pri takšnih nepomembnih stvareh, čisto nekaj drugega pa so situacije z našimi otroci, starši, partnerji, nadrejeni, sodelavci, politiki,… Mene je življenje naučilo, da je princip, ne glede na situacijo, enak. Na nevarnost konflikta nas opozarja naša jeza na druge. Čutimo jo, kadar mislimo, da nam dajejo premalo vsega, kar si želimo oziroma preveč nečesa, česar ne maramo. Vedno, ko v jezi delujemo proti drugim, drsimo v konflikt, bodisi da ga sami ustvarjamo ali pa v njem sodelujemo. Svoje želje lahko uresničimo tudi drugače, brez potrebe, da spreminjamo druge. V letošnjem letu bi bilo to modro razumeti, kajti djotiš nam razkriva, da bo to čustveno zelo intenzivno leto, z izrazito tendenco k pogostim prepirom, sporom in spopadom.

Smo na začetku viharnega leta - dobesedno in v prenesenem pomenu. Precejšnja verjetnost je, da se bomo tako ali drugače veliko ukvarjali z vodo. V simbolnem smislu je voda povezana s čustvi. V letošnjem letu lahko pričakujemo okoliščine, ki bodo pri ljudeh na eni strani povečale občutek nemoči in krivičnosti, na drugi pa nagnjenost k nestrpnosti, zameram, jezi, maščevalnosti in medsebojnemu obračunavanju. Takšna smer je pred nami, a ni treba, da ji sledimo.

Koliko jeze, sporov in spopadov bomo letos doživljali, je še vedno odvisno od nas. Za to niso odgovorni samo politiki, gospodarstveniki, cerkveni dostojanstveniki, akademiki in drugi pomembneži. Tudi vsaka naša nestrpnost, obsojanje ali medsebojno obračunavanje, čeprav gre za čisto vsakdanje osebne stvari, povečujejo kolektivno nestrpnost, obsojanje in medsebojno obračunavanje, ki se nam kot bumerang vračajo skozi stanje družbe, v kateri živimo.

Bi prišli na brezplačno predavanje, na katerem bom govorila o djotišu in kako si z njim lahko pomagamo v življenju? Brezplačno predavanje bo v četrtek, 4. februarja, ob 18. uri v Ljubljani, na Ižanski 10, v prostorih Biotehničnega izobraževalnega centra BIC (nasproti Botaničnega vrta).

Čeprav je vstop prost, je število mest omejeno, zato je potrebna predhodna prijava na mateja.kunc@izaq.si ali na 051/422-444.  

Prisrčno vabljeni!

Mateja Kunc

1 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Motivacijska-Misel-Prepir-Kreganje-Resni







Domov
Powered By GeekLog