Ta stran je prilagojena za slabovidne, po metodi neskončne vrstice, če želiš članek gledati v običajnem formatu klikni na:
http://www.pozitivke.net/article.php/Mobing_Psihicno_Trpincenje_Zrtev_Sluzba
Nadlegovanje v službi
ponedeljek, 12. januar 2009 @ 05:02 CET
Uporabnik: Sonce
Če vas na delovnem mestu nadlegujejo, čim prej ukrepajte. Vsak sindikalni zaupnik in dobra kadrovska služba morata poznati problematiko mobinga in ustrezno ukrepati.
Psihično trpinčenje
"Boj za delovna mesta, strah pred odpuščanjem, reorganizacija v podjetju, slabo in konfliktno vzdušje med sodelavci, visoke zahteve za delo, ki predvideva veliko odgovornost in malo odločanja, pomanjkljiva kadrovska politika in pomanjkanje kulture podjetja, ki mobinga ne prepozna kot problem, pripomorejo k razraščanju tega pojava," je povedala Barbara Suša iz KLS International, d. o. o., ter dodala, da so posledice mobinga uničujoče tako za posameznika kot za podjetje.
Žrtev je lahko vsak
Poimenovanje mobinga izhaja iz angleščine, v slovenščini pa zanj žal še nimamo ustreznega izraza, tudi izraz šikaniranje je namreč francoskega izvora. Mobing je načrtno in ponavljajoče se, dalj časa trajajoče psihično trpinčenje na delovnem mestu. Posameznik je trpinčen s strani enega ali več sodelavcev s ciljem, da zapusti delovno okolje. Žrtev mobinga je lahko vsak, podrejeni ali nadrejeni. Posledice za posameznika so zdravstvene in finančne, podjetje izgublja kakovostno delovno silo; če za pojav izve javnost, pa trpi ugled podjetja na trgu.
Kaj storiti?
Znotraj podjetja naj se trpinčeni obrne na šefa, če pa je ta tisti, ki trpinči, je treba obvestiti njegovega nadrejenega. Vsak sindikalni zaupnik in dobra kadrovska služba morata poznati problematiko mobinga in ustrezno ukrepati. Nekatera podjetja imajo primerne pravilnike, ki preprečujejo izvajanje mobinga med zaposlenimi. Če se problem ne razreši znotraj podjetja, se je treba obrniti na sodno vejo oblasti. Koristno je obvestiti tudi medije.
Najpogostejše oblike mobinga
stalno neupravičeno kritiziranje
širjenje neresničnih, škodljivih govoric
neupravičen odvzem delovnih nalog in pristojnosti ali obremenjevanje s čezmerno količino dela
osebne žalitve in poniževanje
socialna izolacija
siljenje k delu, ki je zdravstveno škodljivo
spolno nadlegovanje
fizični napadi
Vir: www.zurnal24.si
Komentarji (0)
www.pozitivke.net