Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Mobilnost-Ljutomer-Gradec-Umanotera




Dobri praksi trajnostne mobilnosti: Ljutomer in Gradec

ponedeljek, 16. september 2013 @ 22:31 CEST

Uporabnik: Sonce

Mobilnost je zaradi velikega deleža emisij in vpliva na zdravje eno ključnih področij, na katerih EU zmanjšuje vplive z ukrepi trajnostne mobilnosti. Sodobnim trendom trajnostnega načrtovanja mobilnosti s posameznimi ukrepi  nekatere slovenske občine že sledijo, inspirativne dobre prakse pa najdemo tudi v naši neposredni soseščini. Slovensko – prometno strategijo občine Ljutomer – in tujo dobro prakso – inovativne prakse trajnostne mobilnosti v Gradcu – so včeraj spoznali udeleženci strokovne predstavitve, ki je potekala v Gradcu.

Dogodek sta pripravili Umanotera in Slovenska platforma za trajnostno mobilnost v okviru projekta Slovenija znižuje CO2: dobre prakse. Projekt Slovenija znižuje CO2: dobre prakse poteka v okviru partnerstva med Evropsko komisijo, Vlado Republike Slovenije in Evropskim parlamentom pri komuniciranju evropskih vsebin.

Občina Ljutomer je z leta 2012 sprejeto Prometno strategijo občine Ljutomer postala prva manjša slovenska občina s celovito in trajnostno naravnano prometno strategijo. Strategija vsebuje analizo stanja, vizijo razvoja prometnega sistema, strateške cilje ter stebre, ki evidentirajo ključna področja ukrepanja. Osredotoča se na prostor in prometni sistem celotne občine Ljutomer s poudarkom na naselju Ljutomer, kjer je zgoščena večina prometnih tokov, zato so potrebe po ukrepanju največje.

Občina si s Strategijo zastavlja nekaj zelo ambicioznih strateških ciljev. Ustaviti želi trend zmanjševanja števila prebivalstva in uravnotežiti potovalne navade prebivalcev, zagotoviti kakovostno dostopnost javnega potniškega prometa v naseljih v občini ter izničiti število žrtev in prepoloviti število poškodovanih v prometnih nesrečah. Poleg strateških ciljev podaja tudi specifične cilje in ukrepe na naslednjih področjih: načrtovanje mobilnosti, hoja, kolesarjenje, javni prevoz in cestni promet. Ključni del dokumenta je podrobnejši akcijsko-proračunski načrt, s katerim so natančno opredeljeni ukrepi, ki se bodo izvedli v prvih petih letih izvajanja Strategije.

Izvajanje Strategije se je šele pričelo, tako da konkretni pozitivni učinki še niso bili zabeleženi. Sicer pa dokument s svojo vizijo, cilji in ukrepi spodbuja uporabo in izboljšuje pogoje za uporabo trajnostnih prevoznih načinov, kar bo pomenilo manj motornega prometa, manj hrupa in obremenjevanja okolja ter manj izpustov v mestu. Primer občine Ljutomer je pokazal, da izdelava Celostnih prometnih strategij ni omejena le na velika mesta in občine, temveč je smiselna tudi za manjša mesta oziroma občine, kakršnih je v Sloveniji večina.

Gradec je v številnih virih citiran kot mesto z zgledno prometno politiko - vzor za okolju prijazno prometno politiko, kot primer invalidom prijaznega mesta, kot primer kolesarjem in pešcem prijaznega mesta itd. Vsaj v srednji Evropi je tudi pionir pri uvajanju upravljanja mobilnosti (angl. mobility management) in mehkih ukrepov v prometni politiki. Razvojne problematike so se prvič sistematično in integralno lotili z dokumentom »Koncept razvoja mesta Gradec« (Stadtentwicklungskonzept, kratko STEK), izdelanim v letu 1976. V dokumentu se promet pojavlja kot del splošnega razvojnega koncepta.

Nekaj izvedenih ukrepov v zadnjih letih: (1) ne-izgradnja vzhodnega odseka planiranega mestnega cestnega obroča (1989 - 1991), (2) mobilnostni center, prvi v Avstriji (1997), in prestopna točka na glavni železniški postaji, (3) spodbujanje kolesarjenja: širitev in nadgradnja kolesarskega omrežja, (4) stalno širjenje in urejanje območij za pešce, (5) 'zeleni val' za kolesarje in pešce, (6) stalno izboljševanje JPP, enotna vozovnica, (7) upravljanje mobilnosti za podjetja, dogodke, ustanove, (8) upravljanje parkiranja, parkirišča P+R na obrobju mesta, (9) splošna omejitev hitrosti vožnje na 30 km/h (izjema so prednostne / glavne ceste, kjer je omejitev 50 km/h), (10)  izposoja hibridnih vozil in električnih koles za prevoz blaga in (11) integrirano načrtovanje nakupovalnega središča.

Gradivo z včerajšnjega dogodka in več informacij najdete na spletni strani Slovenija znižuje CO2. 

Prometna strategija občine Ljutomer: http://www.slovenija-co2.si/prometna-strategija-obine-ljutomer

Inovativne prakse trajnostne mobilnosti v Gradcu: http://www.slovenija-co2.si/inovativne-prakse-trajnostne-mobilnosti-v-gradcu

Informacije: Karmen Kogoj Ogris, 031 540 534, 01 439 71, karmen@umanotera.org

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Mobilnost-Ljutomer-Gradec-Umanotera







Domov
Powered By GeekLog