Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Mladfostnik_Starsevstvo_Vzgoja




Starševska abeceda pri vzgoji mladostnikov

ponedeljek, 30. julij 2007 @ 05:03 CEST

Uporabnik: Pozitivke

Starši se pogosto sprašujejo, do kod lahko med počitnicami popuščajo mladostnikom in jim dovolijo, da si sami organizirajo dan. Poletje večina ljudi, predvsem pa mladostniki, povezujejo z brezskrbnostjo, zabavo in odhodom na morje. Seveda so te prijetne aktivnosti med poletnimi počitnicami zaželene in dobrodošle ter si jih mladostniki tudi zaslužijo.

Poletje večina ljudi, predvsem pa mladostniki, povezujejo z brezskrbnostjo, zabavo in odhodom na morje. Toda starši se pogosto sprašujejo, do kod lahko med počitnicami popuščajo mladostnikom in jim dovolijo, da si sami organizirajo dan.

Med poletjem je zagotovo potrebno, da starši mladostnikom nekoliko pogledajo skozi prste in jim dovolijo, da so kakšno uro dlje zunaj ipd. Vendar se je treba zavedati, da se ravno v poletnem obdobju zgodi tudi marsikatera nevšečnost, ki lahko pusti celo trajne čustvene posledice tako za mladostnike kot za starše. Zato je treba upoštevati tako imenovano starševsko abecedo: ta zahteva od staršev, da morajo vedno vedeti, kje je njihov mladostnik, kdaj se vrne, s kom je in kdo od odraslih oseb bo zraven ter bo hkrati tudi odgovoren za mladostnika, če gre za daljše bivanje zunaj doma.

Kje je mladostnik?
Bistveno je prvo pravilo: kje je mladostnik? To pravilo je mladostnikom večkrat odveč in povzroča veliko pregovarjanja, češ kako dolgo ga bosta starša še kontrolirala. Vendar tukaj ne gre za nadzor, ki bi mladostnika omejeval, temveč za osnovno skrb in zaupanje, ki si jo mladostnik globoko v sebi želi.

S kom se druži?
Prav tako je zelo pomembno vedeti, s kom se otroci družijo. Tudi tukaj ne gre za nezaupanje, kot mladostniki velikokrat očitajo staršem, temveč za osnovno skrb in varnost. Seveda starši ne morejo odločati, s kom se otrok lahko druži, zagotovo pa lahko izrazijo mnenje oziroma morebitno skrb o teh posameznikih. Prav tako je potrebno, da mladostnik pripelje prijatelje domov; predvsem mislim na morebitnega partnerja, ki ga morajo starši po določenem obdobju nujno spoznati.

Kdaj sam/a na morje?
Predvsem v poletnem času se starši pogosto sprašujejo, kdaj je pravi čas, ko lahko mladostnikom dovolijo, da se sami odpravijo na morje. Starši sicer lahko v polnosti zaupajo otroku, ne morejo pa zaupati okolici, s katero se bo mladostnik srečal in ki ga lahko ogroža. Zato je pri odločitvi, kdaj sme mladostnik sam na morje, ključno merilo starševska skrb oziroma strah.

Če starše zelo skrbi, je potrebno, da vedo, kdo od odraslih bo zraven, ki bo hkrati odgovoren za mladostnike. S tem posameznikom naj starši že pred odhodom navežejo stik, ga spoznajo in si izmenjajo telefonske številke. S tem bo ta odrasli zagotovo pokazal še večjo mero odgovornosti, saj bo imel občutek, da so mu starši zaupali njihovega otroka. Prav tako bodo tudi starši mirnejši, saj bodo vedeli, da je otrok v varnih rokah.

Ob kateri uri domov?
Za starše je ena najpomembnejšim nalog, da naučijo mladostnika odgovornosti. To pa je navadno najtrši oreh, saj je na tej točki največ moledovanja, sporov in prerekanj med mladostniki in starši. Mladostnik se uči odgovornosti predvsem takrat, ko je treba določiti, kdaj naj pride domov, kar je četrto pravilo v seznamu starševske abecede.

Potrebno je, da starši in mladostniki skupaj postavijo uro prihoda domov, ki bo za vse sprejemljiva. Ob tem naj določijo tudi posledice, če se mladostnik ne bo držal dogovora. Posledica je lahko, da bo za vsako uro zamude moral priti naslednji dan prej domov, oziroma če bo zamuda zelo velika ali pogosta, sploh ne bo smel iti ven.

Večkrat se izkaže, da je to pravilo zelo velik preizkus za oboje, saj starši velikokrat popustijo mladostnikom in jim na tak način delajo "medvedjo uslugo". Starši namreč mladostniku vzamejo možnost, da bi se lahko naučil odgovornosti s tem, ko bi odgovarjal za zamujanje. Seveda posledice ne smejo nikoli vsebovati čustvene ali fizične kazni, temveč naj pomenijo obdobje, v katerem bo mladostnik imel doma predvsem čas za razmišljanje o svojem početju ter čas za pogovor s starši, ki naj mu bodo v tem obdobju na razpolago za pogovor.

Avtor (Jernej Kovač) je specialist zakonske in družinske terapije v Družinskem centru Mir.
www.dnevnik.si/

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Mladfostnik_Starsevstvo_Vzgoja







Domov
Powered By GeekLog