Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Mehka-Zobna-Scetka-Zdravje-Zobje




Resnice in zmote o mehki zobni ščetki

ponedeljek, 21. februar 2011 @ 05:03 CET

Uporabnik: Pozitivke

Resnice in zmote o mehki zobni ščetki
Nataša Sinovec, koordinatorka akcije Zdrave dlesni

Osnovni pripomoček za odstranjevanje zobnih bakterijskih oblog oziroma povzročiteljev vnetja dlesni je zobna ščetka. Z njo očistimo rob dlesni in tri od skupaj petih ploskev zob, zato je vloga zobne ščetke pri obvladovanju vnetja obzobnih tkiv precejšnja.

Pri izboru zobne ščetke je najpomembnejše njeno bistvo, njen aktivni del – glava ščetke s ščetinami. Več ščetin ima ščetka, tanjše so – tanjše so ščetine, lažje sežejo v žleb med dlesnimi in zobom ter ga bolje očistijo. Če v žlebu ne bo bakterij, tudi vnetja ne bo. Pomembna je še oblika glave ščetke, ki mora omogočati enostavno čiščenje tudi za zadnjimi kočniki ter notranjih ploskev sekalcev (tudi pri ljudeh z ozkimi čeljustmi).

Trditev: Mehka ščetka zob ne očisti dobro. NI RES.
Pri ščetkanju s srednje trdo ali trdo ščetko imajo ljudje občutek, da so si temeljito zdrgnili zobe. To drži. Zobe so si zdrgnili, ne pa tudi očistili. Ščetine teh ščetk so predebele, da bi brez močnega pritiska lahko segle v žleb med dlesnimi in zobom ter odstranile bakterijske obloge, ki povzročajo vnetje dlesni. Če pa med ščetkanjem močno pritiskajo, tvegajo, da bodo odrinili dlesen od zoba in razgalili zobni vrat. Zobna korenina, ki pri tem pogleda izpod dlesni, je zelo občutljiva za dotik, zato bo močno pritiskanje s ščetko na tem mestu povzročalo bolečino. Posledica bo slabo očiščeno mesto, ki spet vodi do vnetja dlesni.

Trditev: Mehka ščetka je nežna do dlesni. RES JE.
Fina tanka vlakna ne poškodujejo dlesni. Poleg tega za penetriranje ščetin v žleb med dlesnimi in zobom zadostuje že nežen pritisk med ščetkanjem.

Trditev: Mehka zobna ščetka ima več tisoč ščetin. RES JE.
Mehkobo mehke zobne ščetke ustvarjajo tanke ščetine. Tanjše so ščetine, več jih mora biti, da zapolnijo luknjice v glavi ščetke, v katere so vpete. Odvisno od velikosti glave ščetke imajo mehke ščetke od nekaj več kot tisoč pa do več kot pet tisoč ščetin.

Trditev: Doba uporabnosti mehke zobne ščetke je krajša od dobe uporabnosti srednje trde ali trde ščetke. DRŽI IN NE DRŽI.
Doba uporabnosti zobne ščetke je odvisna od materiala, iz katerega so ščetine (najlon ali poliester), od tega, kako močan je pritisk med ščetkanjem, in od pogostosti uporabe. Zaradi svojih fizikalnih lastnosti so poliestrske ščetine trpežnejše od najlonskih. Zato je lahko doba uporabnosti mehke ščetke s poliestrskimi ščetinami ob enakem pritiskanju med ščetkanjem in ob enaki pogostosti uporabe daljša od dobe uporabnosti srednje trde ščetke z najlonskimi ščetinami.

Tudi vam dlesni včasih krvavijo?

V prednovoletnem obdobju smo v sodelovanju s spletnimi stranmi www.pozitivke.net izpeljali manjšo anketo, v kateri je sodelovalo 47 udeležencev. Za odgovarjanje na anketna vprašanja so se v veliki večini odločale ženske, saj jih je bilo med sodelujočimi kar 89 %. Dobra tretjina anketirancev je bila stara med 36 in 45 let, malo manj kot tretjina je bila stara med 46 in 60 let, preostala slaba tretjina pa je bila mlajša od 36 let.

85 % vprašanih pri sebi opaža krvaveče dlesni. Med njimi je 78 % takih, ki krvavenje dlesni opazijo včasih, 22 % pa pogosto.

Med vsemi vprašanimi jih je 21 % izgubilo zobe zaradi vnetja obzobnih tkiv (parodontalne bolezni).

66 % anketirancev pravi, da so jim bile že posredovane informacije o parodontalni bolezni in možnosti preprečevanja nastanka te bolezni. 19 % je za njih izvedelo iz medijev, 23 % iz strokovne brošure, ki so jo našli v čakalnici zdravstvene ustanove, 13 % na spletu, 42 % pri zobozdravniku in 3 % od prijateljev. 55 % vprašanih meni, da mediji ne nudijo dovolj informacij o preprečevanju bolezni obzobnih tkiv oziroma informacij o ustnem zdravju v povezavi s splošni zdravjem.

Ker vemo, da je za učinkovito preprečevanje vnetja dlesni pomembno, da redno in temeljito odstranjujemo povzročitelja vnetja (bakterije v mehkih zobnih oblogah), nas je zanimalo kje so anketiranci dobili informacije o pravilni izbiri pripomočkov za ustno higieno in njihovi pravilni uporabi, če so jih sploh dobili.

Zanimivo je, da je informacijo o pravilni izbiri zobne ščetke in pravi tehniki uporabe kar 21 % vprašanih dobilo na internetu. Velika večina – 42 %  je te informacije dobila pri zobozdravniku, 13 % v tiskanih medijih, 8 % v preventivnem kabinetu in nekaj od njih drugje. 11 % udeležencev ankete še nikoli ni dobilo informacij o pravilni izbiri zobne ščetke in pravilni tehniki njene uporabe.

57 % vprašanih uporablja medzobno ščetke in skoraj vsi menijo, da to pripomore k boljši ustnih higieni in boljšemu ustnemu zdravju.

Četudi vam dlesni ne krvavijo pogosto, bodite na to pozorni. Krvavitev dlesni pomeni, da je dlesen vneta. Če vnetja dlesni ne odpravimo lahko napreduje v globlja obzobna tkiva. Več o tem si preberite na spletni strani www.dlesni.com v razdelku VNETA DLESEN in na pripadajočih podstraneh. Preventivno obiskovanje zobozdravnika dvakrat letno je priporočljivo iz več razlogov. Takrat lahko dobite konkretne informacije o vašem ustnem zdravju, a tudi napotke, kako in s čim svoje ustno zdravje ohranjati, morebitno vnetje dlesni odpraviti oziroma vnetje obzobnih tkiv obvladovati, kar potrjujejo tudi rezultati opravljene ankete.

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Mehka-Zobna-Scetka-Zdravje-Zobje







Domov
Powered By GeekLog