Ta stran je prilagojena za slabovidne, po metodi neskončne vrstice, če želiš članek gledati v običajnem formatu klikni na:
http://www.pozitivke.net/article.php/Mednarodni-Partnerji-Susa-Projekt-Pobuda
Predstavitev rezultatov projekta za boj proti suši v Evropi
torek, 29. maj 2012 @ 22:30 CEST
Uporabnik: Sonce
Agencija RS za okolje (ARSO) skupaj z mednarodnimi partnerji predstavlja rezultate projekta »Center za upravljanje suše v jugovzhodni Evropi – DMCSEE«. Gre za projekt na področju spremljanja in upravljanja suše v Evropi in ga je financirala EU preko mednarodnega programa sodelovanja.
Suša, ki je del podnebne spremenljivosti, je v zadnjih desetletjih povzročila veliko škode po vsem svetu in je prizadela tudi gospodarstvo ter življenje na sploh. Ker je jugovzhodna Evropa med območji, ki so za sušo najbolj občutljiva, se pričakuje, da bo pomanjkanje vode predstavljalo še večji problem. Pobudo za ustanovitev Centra za upravljanje s sušo v jugovzhodni Evropi sta konec prejšnjega stoletja dala Mednarodna komisija za namakanje in Sekretariat konvencije za boj proti dezertifikaciji in suši.
Namen centra je pridobivanje kakovostnejših podatkov in nenehno spremljanje trenutnih razmer, pripravljanje napovedi suš in podlag za strategije zmanjševanja posledic suš na območju jugovzhodne Evrope. Celotna škoda v zadnjih sušnih letih v Sloveniji je ocenjena na 250 milijonov evrov.
V okviru konference je Andreja Sušnik iz oddelka za agrometeorologijo na ARSO povedala, da suše v Sloveniji še ni konec, kljub padavinam, ki so nas spremljaje v preteklih dnevih. V vodotokih se je stanje sicer popravilo, v vodonosnikih, ki so osnova za pitno vodo, pa so še vedno težave s kakovostjo in količino vode. Stanje je slabo predvsem na obalnem delu Slovenije, v severovzhodni Sloveniji in na Krškem polju. Po mnenju hidrologov bi moralo na tem območju zmerno deževati pol leta, da bi bile razmere na ravni normalne oskrbe.
Komentarji (0)
www.pozitivke.net