Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Meditacija-Ravnotezje-Moski-Zenska




Meditacija meseca

nedelja, 23. januar 2011 @ 05:02 CET

Uporabnik: Pozitivke

MEDITACIJA MESECA 20. januar – 20. februar 2011

Za temo tokratne meditacije meseca sem izbral ravnotežje med ženskim in moškim počelom. Čeprav besede tako sugerirajo, s tem ni mišljen le odnos med ženskami in moškimi, niti zgolj vprašanje pravične razdelitve vlog med obema spoloma, oziroma njune enakopravnosti v domačem krogu in v družbi.

Vse to so področja, nedvomno pomembna za zdravje in srečo družine in družbe. Ne gre toliko za to, da bi se za ravnotežje med spoloma zavzemali, predvsem ga je potrebno v vseh vsakdanjih situacijah praktično uresničevati.

Če pa govorimo o moškem in ženskem počelu, imamo v mislih še nekaj drugega. V mislih imamo odnos med dvema principoma zemeljskega stvarstva, ki ju najraje poimenujemo z vzhodnjaškima izrazoma »jin« in »jang«. Za razliko od žensko-moške naveze, ki nas nehote vrača na območje odnosov med obema spoloma, sta izraza jin in jang nevtralna. Od vsega začetka dajeta občutek, da je govora o dveh univerzalnih počelih in ne o spolni polarizaciji.

Nevtralnost jina in janga nam slednjič omogoča, da za trenutek pozabimo na nas ljudi, polarizirane v moške in ženske, temveč se posvetimo vprašanju ravnotežja med ženskim in moškim počelom v določeni pokrajini, v hiši, ali kar pri naši sodobni civilizaciji. Kamorkoli se obrnemo, lahko naletimo na vprašanja: ali je v tem prostoru jang uravnotežen z ustrezno količino jina? Mar v tej pokrajini, prepredeni za avtocestami in železnicami, ne prevladuje jang do take mere, da se skoraj ne da dihati? Ali ni tisti človek za govorniškim odrom, ovešen z jangom, povsem pozabil na jin kvaliteto svojega nastopa?

Mislim, da je ob tem že jasno, da je za može pomembno vprašanje, koliko dopuščajo svoj lastni ženski pol, da se izrazi v njihovem življenju in delovanju. Nič manj pomembno ni, kaj ženska počne s svojo moško razsežnostjo. Če na splošno rečemo, da je razumsko mišljenje »suho«, da je torej jang narave, potem je pomembno vprašanje, koliko ga znamo uravnotežiti z »mokro« naravo svojega čustvenega sveta. To velja tako za moške kot za ženske. Če se ves čas premikamo v logično urejenem svetu in se orientiramo po drobcih materije, ki nam dajejo občutek trdnega prostora, potem bi v imenu ravnotežja morali kdaj pa kdaj posvetiti pozornost njegovemu nasprotnemu polu. Mislim na osebno občutljivost, ki človeku omogoča, da začuti tudi druge razsežnosti bivanja, tiste vilinsko občutljive in prefinjene, da se zave tiste druge, tekoče razsežnosti sveta.
S tem smo prišli do vprašanja globalnega ravnotežja. Če neštete množice ljudi ves čas vztrajajo v okvirih razumskega dojemanja sveta, torej se trdno postavljajo na jang pol sveta, mar ni ogroženo življenje na planetu? Mar ne vidimo, kako se okrog nas lomi? Saj je vendar logično, ko pa je življenje samo predvsem jin narave. V svojem bistvu je zaokroženo, tekoče in vse-povezano. Vse to so ženske jin kvalitete.

Seveda ne zanikam ognjene jang komponente življenjske energije – saj sicer o energiji sploh ne bi mogli govoriti – ampak ogenj zažiga, če ni uravnotežen z jin.

Če želimo pomagati, da se povrne ravnotežje sveta, je potrebno začeti pri sebi. Predlagana meditacija naj pomaga, da uravnotežimo sebe in to kvaliteto nazadnje prenesemo na globalni prostor našega bivanja.

Marko Pogačnik

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Meditacija-Ravnotezje-Moski-Zenska







Domov
Powered By GeekLog