Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Meditacija-Mirovanje-Sproscanje-Custva




Meditacije

sreda, 25. marec 2015 @ 05:02 CET

Uporabnik: Pozitivke

Piše: Natalija Pavlin v novi številki Karme plus

V življenju potrebujemo ravnovesje, potrebujemo različne tehnike za fizično moč in agilnost, za čustveno ravnotežje in potrebujemo hrano za dušo. Meditacij je veliko vrst, najbolj znane so vizualizacije, kjer uporabljamo um in svojo domišljijo, najtežja pa je zen meditacija – mirovanje brez misli oz. brez 'obešanja' na misli. Poznamo pa še različne druge meditacije, ki nam omogočajo tudi sproščanje svojih potlačenih čustev ali strahov iz podzavesti.

V vseh primerih pa je pri meditaciji velik poudarek na dihanju, pa naj bo to čim bolj neopazno, počasno dihanje, mogoče globoko, intenzivno dihanje ali pospešeno dihanje, ki je usklajeno z gibi telesa. Izbira je res velika in vsakdo lahko zase najde meditacijo, ki mu najbolj ustreza.

VIZUALIZACIJE

Vizualizacije so najpreprostejše meditacijske tehnike. Vizualizacija je lahko vodena ali pa si jo "sami izmišljujemo/delamo sproti". Najpogostejše so vizualizacije prizemljevanja (npr. kako poženemo korenine iz nog navzdol v zemljo), zdravljenja določenih delov telesa ali sprejemanja sveže energije za vitalizacijo. Ob teh meditacijah se krepi koncentracija in zaposli se um, da deluje usmerjeno in da ne razmišljamo raztreseno o svojih običajnih temah. Že pol ure vizualizacije na dan pomeni preusmerjanje svoje energije iz nepotrebnih misli v nekaj koristnega, dobrega zase. Učinek vizualizacije se poveča, če mislim sledi tudi čutenje oziroma občuteno spremljanje umske koncentracije - da poskusiš to, kar vizualiziraš, tudi čutiti (fizično in čustveno), vendar pri tem ne premikaš fizičnega telesa. 

ZEN MEDITACIJA

Zen meditacija je sicer videti povsem preprosta, vendar zahteva dokaj izostreno opazovanje in poznavanje naših notranjih umskih mehanizmov. Cilj zen meditacije je "popolno izpraznjenje" vseh vsakodnevnih miselnih procesov. To je skoraj nemogoče, zato je na začetku dovolj, da spremljamo svoje misli in jih prepoznavamo, vendar se nanj ne "hakljamo". Kako se to naredi, se človek nauči s prakso, kar je nemogoče opisati z besedami. Gre za izkustvo in postopno obvladovanje samega sebe in svojega mentalnega telesa. Če zen meditacijo redno prakticiramo, postopoma ugotovimo, da se naše misli vrtijo več ali manj okoli enih in istih stvari ter da mentalni procesi potekajo v več različnih nivojih. Ostati "nevtralen" ob vseh programiranih vzgibih, ki se pojavljajo v nas, je umetnost zena.

Začetnikom se največkrat zgodi, da se začnejo izgubljati v poplavi lastnih misli ali pa jih začne "odnašati" izven telesa (lahko rečemo tudi "na astral" ali v mentalne scenarije, sanjarjenja, preračunavanja …). V takšnih primerih lahko pomaga samo osredotočenost na dihanje. Zato je pri vseh meditacijah izjemnega pomena, da imamo vsaj na začetku popolno pozornost oziroma fokus na dihanju. Močna pozornost na dihanje nas lahko potegne nazaj v meditacijo, v "tukaj in sedaj". Ko izvajamo kakršno koli meditacijo, je najpomembnejše, da je ta meditacija v tem trenutku edina stvar v življenju, ki si jo želite početi in čutiti. V njeno izvajanje usmerite vso svojo moč, pozornost in hotenje.

POSEBNE MEDITACIJE

Posebne meditacije so različne oblike meditacij, ki jih lahko poimenujemo tudi kot dihalne tehnike (ki velikokrat vključujejo tudi fizične gibe) ali pa imajo svoja imena glede na to, kaj s tehniko lahko dosežemo. Pri teh meditacijah večinoma dihamo intenzivno in globoko ter se popolnoma z vso zavestjo zavedamo, da smo v procesu, ki se dogaja na različnih nivojih: fizičnem, čustvenem, mentalnem in energijskem. Za začetek je dovolj, da se vseh teh nivojev spomnimo in zavedamo. Pretok energije lahko najpogosteje občutimo kot ščemenje po telesu, prijeten sproščen občutek umirjenosti ali pa bolj intenzivno kot fizično napetost, lahko pa med meditacijo na površino iz podzavesti privrejo različna čustva.

Za čim večji učinek je pomembno, da smo popolnoma pozorni na svoje notranje dogajanje. Da kot "opazovalec" spremljamo, kaj se nam dogaja, istočasno pa doživljamo dogajanje v sebi. Predvsem pa je smisel teh tehnik v tem, da se z občutki soočimo in si jih dovolimo izraziti ter s tem tudi priznati. Da v sebi ne držimo zamer, jeze ali želja, za katere vemo, da niso dobre za nas, ter da se osvobodimo vseh tistih energij, ki jih več ne potrebujemo. Važno je, da začnemo spoznavati svoje lastne reakcije med tehniko in da se ne ustrašimo, ko se proces začne odvijati.

Različne meditacije so primerne tako za začetnike kot tiste, ki že spoznavajo svojo podzavest, se prebijajo skozi plasti različnih vzorcev, pričakovanj in ponotranjenih programov delovanja ter razvijajo svojo zavest.

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Meditacija-Mirovanje-Sproscanje-Custva







Domov
Powered By GeekLog