Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Mediji-Prehranski-Miti-Metabolizem-Glute




5 največjih prehranskih mitov, ki se pojavljajo v medijih

torek, 29. marec 2016 @ 11:20 CEST

Uporabnik: Sonce

Ogljikovi hidrati nam ne denejo dobro, jajca zvišujejo raven holesterola, suhe mesnine in rdeče meso povzročata raka, vitamini iz hrane so boljši kot tisti iz prehranskih dopolnil, več obrokov na dan spodbuja metabolizem ... Kaj je sploh res?

1. MIT: Kruh in ogljikovi hidrati nam ne denejo dobro
Največ,  kritik leti na kruh, ker ga precej pojemo in praviloma vsebuje tudi gluten. Vendar je gluten problematičen samo za tiste, ki imajo celiakijo ali preobčutljivost na gluten, sicer škodljivi vplivi niso dokazani. Polnozrnata živila, ki vsebujejo gluten, so pravzaprav vir pomembnih hranil, zato jih ni priporočljivo izločiti z jedilnika brez zdravstvenih indikacij.

2. MIT: Jajca zvišujejo raven holesterola
Jajca so bila dolga leta na negativnem spisku zaradi visoke vsebnosti holesterola v rumenjaku. Nova dognanja so to prepričanje ovrgla. Ugotovili so namreč, da se visoka raven holesterola v hrani ne prenese samodejno v visoko raven holesterola v telesu.Rumenjak vsebuje polno pomembnih hranil. Jajca so vir biološko zelo kakovostnih beljakovin, saj imajo vse esencialne aminokisline (te so gradniki naših celic in tkiv). So tudi dober vir vitaminov A, D, B 6 in B 12 ter riboflavina in folne kisline. Njihova povezava s krvno-žilnimi boleznimi je mit.

3. MIT: Suhe mesnine in rdeče meso povzročata raka
Sredi jeseni 2015 je v medije prišla novica na podlagi poročila Svetovne zdravstvene organizacije, da rdeče meso, še posebno predelane mesnine, povzroča raka na debelem črevesu. Dejstvo pa je, da so kancerogene predvsem določene snovi, ki jih pogosto dodajajo mesninam – nitrati in nitriti, ki konzervirajo meso, ojačevalci okusa in drugo. Problematično je pretirano uživanje suhomesnatih izdelkov in rdečega mesa v kombinaciji z drugimi dejavniki tveganja: osiromašeno prehrano, kajenjem, pretiranim uživanjem alkohola in pomanjkanjem gibanja.

4. MIT: Vitamini iz hrane so boljši za nas kot vitamini iz prehranskih dopolnil
To je posplošena trditevVitamin K v prehranskih dopolnilih ima boljšo biorazpoložljivost kot tisti v rastlinah, kjer je tesno vezan na membrane. Tudi kurkuma, ki jo v dopolnilih pogosto kombinirajo z izvlečkom črnega popra, ima tako bistveno boljšo biorazpoložljivost. To sta le dva primera, kako prehranska dopolnila omogočajo ljudem, ki imajo pomanjkanje hranil, dopolniti vrzel v svoji prehrani.

5. MIT: Več obrokov na dan spodbuja metabolizem

Čeprav prebava spodbuja metabolizem, je ta učinek zanemarljiv, če ga primerjamo s kaloričnim vnosom v obliki pogostih obrokov. Nekatere raziskave med drugim ugotavljajo, da nas več majhnih obrokov na dan ne nasiti, zaradi česar tudi količinsko pojemo več. Če želimo imeti več energije, ohranjati telesno težo ali hujšati, bi bilo bolje imeti tri glavne obroke in po potrebi vmesne prigrizke v obliki sadja ali zelenjave.

Vir: www.sensilab.si

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Mediji-Prehranski-Miti-Metabolizem-Glute







Domov
Powered By GeekLog