Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/MAGNA-Slovenija-Stalisce-SMS-Zeleni




Stališče SMS-Zeleni v zvezi s prihodom podjetja MANGA v Slovenijo

petek, 25. avgust 2017 @ 14:26 CEST

Uporabnik: Sonce

V SMS-Zeleni že od začetka spremljamo prihod podjetja MAGNA v Slovenijo. Ugotavljamo tudi, da obstajajo skupine ljudi, ki želijo na vsak način preprečiti prihod podjetja v Slovenijo. Med njimi smo bili ob začetku tudi sami in napovedih o nedopustnih posegih v naravno okolje.

Danes je slika drugačna, vplivi na okolje so minimalni, zmanjšanje gozdnih površin simbolično, MAGNA pa bo celo postavila merilce izpustov. Po vsem tem smo se v Stranki odločili, da stopimo na stran tistih, ki želijo v Slovenijo pripeljati prepotrebna delovna mesta in tako odkrito podpiramo prihod podjetja v Slovenijo.

V nadaljevanju Vam pošiljam izjavo Predsednika Stranke mladih - Zeleni Evrope, za objavo pa se Vam zahvaljujem in Vas lepo pozdravljam. Za vse dodatne informacije sem dosegljiv na mobilnem telefonu 041-738094.

MAGNA in vplivi na trajnostni razvoj Štajerske in Slovenije

Poziv za prenehanje blokade projekta, ki bo omogočil Štajerski ponoven razcvet!

V Stranki Mladih – Zeleni Evrope že od samega začetka spremljamo prihod podjetja MAGNA v Slovenijo in zasledujemo trajnostne vplive prihoda. Trajnost ima tri poglavitne komponente; socialno, ekonomsko in okoljsko in zato je potrebno na tak projekt gledati celovito, ne pa zgolj jemati posamezne dele iz konteksta in jih obravnavati ločeno.

Glede na to, da bo MAGNA zaposlovala predvsem lokalno prebivalstvo in da bodo plače po napovedi višje, kot v primerljivih podjetjih na Štajerskem, lahko z gotovostjo trdimo, da bo prihod podjetja MAGNA pozitiven za dve od treh komponent trajnostnega razvoja.

V primeru okoljske komponente pa je potrebno gledati mnogo širše, kot zgolj na vplive lakirnice. Zelo pomembno je pogledati vplive na trajnostni razvoj v primeru blokade projekta. Z ekonomskega in socialnega vidika je blokada projekta nesporno zelo slaba poteza. Kakšne pa bi bile posledice blokade na okoljskem področju? Negativnih vplivov na okolje v primeru blokade je po našem mnenju kar nekaj, zato želimo izpostaviti zgolj nekatere.

Za izračun določenih vrednosti sem uporabil spletno stran okoljske organizacije UMANOTERA.

  1. Zaradi pomanjkanja služb bodo Štajerci iskali zaposlitev v sosednji Avstriji: vožnja s povprečnim avtom od Maribora do Gradca pomeni v enem letu okrog 7 ton CO

  2. Ljudje brez zaposlitve se zagotovo ne bodo ogrevali na zemeljski plin, ampak kvečjemu z odpadnim lesom in drugimi odpadnimi materiali, kar je okoljsko izjemno škodljivo, a žal UMANOTERA na svoji spletni strani tega »energenta« niti ne omenja, zato izračun ni možen.

  3. Zaradi manjših prihodkov bodo ljudje prisiljeni kupovati cenejšo hrano, ki ni ekološko pridelana v Sloveniji, temveč uvožena iz Španije ali celo Kitajske. S tem bodo povzročili dodaten ogljični odtis, da vplivov na zdravje (predvsem odraščajočih otrok) sploh ne omenjamo.

Ko primerjamo vplive na okolje v primeru izvedbe projekta MAGNE s tistimi, s katerimi se soočamo in se bomo še naprej soočali v primeru blokade vidimo, da je blokada za okolje bistveno bolj škodljiva kot izvedba projekta (seveda ob spoštovanju vseh okoljskih zahtev), s socialnega in ekonomskega vidika trajnostnega razvoja pa pomeni blokada projekta dolgoročno katastrofo za slovensko Štajersko.

Ko ugotovimo, da z vidika trajnostnega razvoja pomeni blokada projekta MAGNA bistveno večjo škodo kot zagon proizvodnje (po vseh dogovorjenih in doseženih okoljskih normativih seveda), ugotavljamo, da ima blokada očitno drugačna ozadja, ki so morda povezana tudi s finančnimi interesi posameznikov, ki bi jim prihod podjetja MAGNA narekoval dvig plač za trenutno izkoriščane zaposlene, ki prejemajo minimalne plače.

Nismo eni tistih, bi verjeli v teorije zarote ali jih celo sami širili. Toda več kot očitno je da nekatere politične stranke nikakor ne želijo uspeha, ki  bi ga predstavljala MAGNA trenutni vladi, zatorej svoje osebne strankarske interese postavljajo pred interese Slovenije. Dodatno pa imamo (na veliko žalost) v Sloveniji politične stranke, katerim glavnino volilnega telesa predstavljajo nezadovoljni in izkoriščani delavci ter brezposelni državljani na robu preživetja, katerim ponujajo upanje, ne pa tudi rešitve.

Zaradi vsega naštetega pozivamo vse okoljske organizacije, ki so se namenoma ali tudi ne ujele v politične lovke in vede ali nevede uresničujejo načrte posameznikov s parcialnimi interesi, da ne blokirajo nadaljnjih korakov ampak raje dolgoročno bdijo nad obratovanjem tega in ostalih podobnih obratov ki lahko potencialno negativno vplivajo na okolje in sproti  opozarjajo na pomanjkljivosti ter s tem preprečujejo morebitne negativne okoljske posledice.

Igor JURIŠIČ, predsednik Stranke mladih - Zeleni Evrope

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/MAGNA-Slovenija-Stalisce-SMS-Zeleni







Domov
Powered By GeekLog