Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Kuhinja-Hrana-Odpadki-Ostanki-Locevanje




Kako do manj odpadkov v kuhinji?

torek, 18. februar 2014 @ 22:30 CET

Uporabnik: Sonce

Pri pripravi jedi nam po navadi nastanejo ostanki, ki jih ne pojemo ampak zavržemo. Ste kdaj pomislili, da bi lahko kuhinjske ostanke še uporabili, preden ti postanejo odpadek? Ali, da lahko celo zmanjšamo količino kuhinjskih ostankov tako, da jih ustrezno pripravimo in zaužijemo?

Biološki odpadki predstavljajo približno 50 % gospodinjskih oziroma komunalnih odpadkov. Med kuhinjske odpadke uvrščamo zelenjavne in sadne ostanke, jajčne lupine, kavne usedline, filter vrečke (kavne, čajne), ne tekoče ostanke hrane (meso, kosti), pokvarjene prehrambne izdelke brez embalaže, papirnate robčke, brisačke in papirnate vrečke.

Nekatere ostanke živil pa lahko, preden jih zavržemo na kompost ali v zabojnik za biološke odpadke, še enkrat uporabimo. Ne glede na to, kateri del ostanka bomo porabili, je priporočljivo, da izbiramo biološko pridelana živila, živila, ki so lokalne in domače pridelave oziroma takšna za katera vemo, da niso bila pridelana s pomočjo pesticidov ali drugih kemikalij. Posebej pozorni bodimo pri uporabi lupin agrumov, ker se največ pesticidov nahaja ravno tam.

Če jih že uporabljate, se svetuje, da ste pozorni na ekološki certifikat. Pred samo uporabo je potrebno živila vedno temeljito umiti. Če olupkov ali lupin ne morete takoj uporabiti, jih lahko večinoma tudi zamrznete. V nadaljevanju vam predstavljamo nekaj koristnih predlogov, kako lahko uporabite ostanke živil, ki vsakodnevno nastajajo v vašem gospodinjstvu in jih največkrat brez pomisleka odvržemo v zabojnik za odpadke.

Jajčna lupina
Jajčne lupine lahko uporabimo na več načinov. Lahko jih zmeljemo, da dobimo kalcijev prah, ki je preprosta, poceni, zdrava in učinkovita alternativa jemanju kalcijevih pripravkov in dodatkov. Namesto, da sadite v vrtne lončke, lahko semena posadite v jajčne lupine, te pa lahko direktno posadite v vrt, kjer sčasoma razpadejo. Če goveji juhi dodate čiste jajčne lupine, bo ta postala bolj bistra. Jajčne lupine so primerne tudi za kompostiranje, ker se hitro razkrojijo in prispevajo k povečanju kalcija in ostalih mineralov v prsti.

Čajne vrečke
Čaj lahko odstrani maščobo in madeže z ogledal in oken. V vrelo vodo položite eno ali dve že uporabljeni čajni vrečki, počakajte, da se voda ohladi in jo uporabite kot čistilno sredstvo. Pri kompostiranju čajnih vrečk je vrečke priporočljivo raztrgati, ker marsikateri proizvajalec čajev ne izdeluje popolnoma reciklažnih vrečk. Nekateri uporabljajo polipropilen – plastiko, da zlepijo vrečko skupaj. Da se temu izognemo nakupujmo čaje, ki ne potrebujejo vrečke, saj je tako zaradi izdelave in pakiranja sam učinek na okolje manjši. Več o prehranski embalaži smo že v članku Hrana brez embalaže.

Zelenje zelenjave in olupki
Zeleno perje mlade čebule, zelene, rdeče pese, redkvice, korenja, peteršilja ne zavrzite, ker lahko vse uporabite. Mlado, mehko perje redkvice in mlade liste rdeče pese lahko pojemo v solati ali pa jih pripravimo kot špinačo v različnih jedeh. Liste peteršilja, zelene in zelenje korenja porabimo za juho ali naredimo začimbno mešanico. Zelenje korenja, peteršilja, rdeče pese, zelene in redkvic je izredno polno z vitamini in minerali ter ga lahko uporabimo zmletega v zelenem kašastem soku. Pri lupljenju zelenjave, olupke navadno zavržemo, lahko pa jih tudi koristno uporabimo in pripravimo zelenjavno jušno osnovo.

Suha, zunanja lupina rjave čebule da juhi lepo rumeno barvo, prav tako jo lahko uporabimo kot naravno barvilo (velikonočna jajca, tekstil …). Tudi olupke granatnega jabolka lahko uporabimo kot naravno barvilo za tkanine. Bananin olupek in notranjo stran olupka avokada uporabimo za piling telesa. Krompirjevi olupki lahko zmanjšajo zabuhlost okoli oči ali pa jih začinimo z dodatkom limoninega soka in olivnega olja ter spečemo kot krompirjev čips. S kumaričnimi olupki pa boste iz vašega stanovanja na naraven način uspešno pregnali mravlje, molje in pršice.

Lupine citrusov
Iz lupin citrusov (limone, limete, pomaranče, grenivke) pripravimo posušeni izvleček za peko. Če temu dodamo sladkor, dobimo sladkor z aromo citrusov. Če lupine zmečkamo v terilniku in jim dodamo olivno olje lahko dobimo olje z okusom citrusov. Lupine lahko narežete in posušite, dodate malo klinčkov in cimeta ter dobite dišeč potpuri. Z njimi lahko aromatizirate tudi pijače in jedi. Lahko jih vkuhate in pripravite marmelado ali džem. Z dodatkom sladkorja jih lahko tudi kandiramo in shranimo za daljše obdobje. Z limonino lupino lahko očistimo stekleno posodo za kavo ali kuhalnik za čaj očistimo vodnega kamna.

Kavna usedlina
S kavno usedlino lahko odstranimo umazanijo z zažgane posode. Lahko jo dodate rastlinam, ki imajo rade kislo zemljo. Če imate v hladilniku neprijeten vonj, kavna usedlina to nevtralizira. Uporabimo jo lahko tudi kot naravno barvilo za barvanje tekstila. Z njo lahko iz rok odstranimo neprijeten vonj zaradi lupljenja čebule, česna in podobnega. Nekaj si jo damo na roke in dobro zdrgnemo dlani, nato pa speremo z vodo in milom.

Ostanki živalskega izvora
Iz kosti (piščančje, goveje, ribje ...) lahko skuhamo mesno jušno osnovo, ki jo lahko zamrznete in uporabljate po potrebi. Maščobo, ki ste jo odrezali od kosov mesa lahko uporabite za pripravo domačih ocvirkov. Podobno lahko iz ribjih kosti in ostalih ribjih ostankov skuhamo ribjo jušno osnovo, ki jo uporabimo za nadaljnjo pripravo jedi.

Na spletu poleg navedenih najdete še mnogo uporabnih nasvetov in predlogov, kako še uporabiti uporabne ostanke živil. Po dokončni uporabi je potrebno neuporabne ostanke hrane ločeno zbrati. Lahko jih kompostiramo ali oddamo v rjav zabojnik za biološko razgradljive odpadke.

Biološke odpadke zbiramo v papirnatih, biorazgradljivih polietilenskih ali pa biorazgradljivih vrečkah iz koruznega (ali drugega rastlinskega) škroba, ki jih lahko odvržemo v rjav zabojnik, kjer 100 % razpadejo.

Če imamo hišo ali zelenico, lahko kompostiramo s pomočjo vrtnega zabojnika. V kolikor živimo v bloku ali imamo manjšo količino kuhinjskih odpadkov nam kompostiranje omogočajo za to namenjeni kuhinjski koši, ki jih ponujajo različni proizvajalci. Pri kompostiranju bodite pozorni na odpadke, kot so meso, kosti, ribe, mlečni izdelki, olupki agrumov in banan, ker niso priporočljivi za kompostiranje. Kosti in manjše količine surovega mesa pravilno odlagamo v zabojnik za mešane komunalne odpadke. Jedilno olje, ki smo ga uporabili za cvrtje, jedilno mast ipd. zbiramo v posebni posodi, ki jo oddamo v zbirnem centru.

Ne glede na pravilno ločevanje odpadkov bodimo vedno najprej pozorni, da nakup in porabo živil skrbno načrtujemo, pravilno shranimo (v hladilniku ali zamrzovalniku) in pravočasno uporabimo. Tako se bomo že v začetni fazi izognili nepotrebnim ostankom in posledično odpadkom.

Sedaj, ko ste opremljeni z informacijami in idejami, kako v kuhinji pridelati manj odpadkov, pa je napočil čas, da kakšnega izmed nasvetov (ali pa kar vse) preverite tudi sami. Le pogumno! Olupki in lupine ne grizejo, preverjeno :)

Piše: Janja Stopar

Vir: http://ebm.si/o/sl/

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Kuhinja-Hrana-Odpadki-Ostanki-Locevanje







Domov
Powered By GeekLog