Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Konvencionalna-Kozmetik-Okolje-Uporabnik




Katera kozmetika je prijazna uporabniku in okolju?

nedelja, 23. junij 2013 @ 22:31 CEST

Uporabnik: Sonce

Dolgo je veljalo zmotno prepričanje, da kozmetika ostaja na površini kože, zato v kozmetičnih preparatih najdemo tudi takšne sestavine, ki v prehrani nikoli ne bi bile dovoljene. Zavedanje, da je koža druga usta telesa, pa je iz dneva v dan večje. Če imate izkušnje z nikotinskimi, s kontracepcijskimi, z estrogenskimi ali morfijevimi obliži, veste, da sestavine iz obliža zelo učinkovito prehajajo v kri. Kemijo pa vpijajo tudi naše trepalnice, nohti in lasje, zato bodite pozorni, s čim jih hranite.

Konvencionalna kozmetika
Konvencionalni kozmetični izdelki so škodljivi za naše zdravje. Tako kot se naše telo čisti in iz kožnih por prehajajo toksini iz telesa, tako toksini prehajajo skozi kožo tudi v limfni sistem in nato v krvni obtok. To nam slabi imunski sistem in tako zbolimo. Predvidevam, da nobenemu od vas ne bi na kraj pameti padlo, da bi se šel kopati v bazen poln nafte. A vendar se vsak dan kopate v njem, če uporabljate sintetično kozmetiko.

Vsebina deklaracij je na večini konvencionalnih kozmetičnih izdelkih težko razumljiva, saj so zapleteni kemični izrazi za navadnega smrtnika precej trd oreh, pogosto pa tudi sama sestava izdelka ni napisana berljivo. Če bi tam pisalo nafta, nam ''ne bi dišalo'', če pa piše Parafinum Liquidum, mineralno olje, Vaselinum in podobno, pa dobimo občutek, da jim lahko zaupamo. Pa jim res lahko?

Kozmetične industrije nihče ne nadzoruje. Z njo se ne ukvarja ne Ministrstvo za zdravje (ker ne gre za zdravila) in tudi ne Ministrstvo za kmetijstvo in okolje (ker ne gre za prehrano). Ena izmed največjih industrij na svetu je to dosegla, ker je obljubila, da se bo nadzorovala sama. Ko so nevladne organizacije hotele videti, kako v resnici poteka ta nadzor, so ugotovile, da le za 11 % snovi, ki jih ta industrija uporablja, obstajajo neodvisni testi varnosti, za preostalih 89 % pa uporabniki ne vemo, kakšne procese povzročajo v našem telesu. 

Ko pa so nevladne organizacije dale laboratorijsko pregledati na tisoče kozmetičnih izdelkov, so v njih odkrili dolg seznam rakotvornih snovi in hormonskih motilcev in šele tako je javnost začela bolj pozorno spremljati, kaj se na tem področju dogaja.

Zdravju škodljivi dodatki v konvencionalni kozmetiki in njihov vpliv na zdravje

Ob vsem naštetem se moramo zavedati, da večina izdelkov vsebuje zelo majhne količine toksičnih snovi, vendar lahko njihovo kopičenje z uporabo različnih izdelkov pripelje do popolnoma neraziskanega t.i. *censored*tail učinka, ki vzbuja vse več zaskrbljenosti. Še posebej morajo biti pri tem pozorne nosečnice in otroci.

Naravna kozmetika in certifikati
Naravna kozmetika zaradi zgoraj napisanega postaja čedalje večji trend, vendar pa pozornost tudi tu ni odveč. Zaradi naraščajoče ponudbe in konkurence na tem področju smo kupci pod velikih vplivom marketinških spretnosti različnih ponudnikov kozmetike. Beseda NARAVNO ne pomeni nujno, da ste kupili 100 % naravni izdelek. Besedo ORGANIC, EKO ali BIO je lahko le del komercialnega imena in nič ne pove o kakovosti uporabljenih sestavin. Edini način, da res veste ali so sestavine pridelane brez kemije, je certifikat neodvisnih ustanov. Le za te izdelke 99 % zanesljivo vemo, da so zares brez sintetičnih snovi.

Certifikati za naravno in organsko kozmetiko v Evropi (še) niso zakonsko opredeljeni v kozmetični direktivi. Certifikati zagotavljajo določene standarde pri naravni in še strožje zahteve pri organski kozmetiki. Tako na trgu dobimo izdelke s certifikati BDIHSoil AssociationEco CertIceaNaTrue,Cosmebio in Cosmos, pa še kakšen se najde. Upoštevajte, da nekatere blagovne znamke certificirajo le posamezne izdelke, pod enako blagovno znamko pa prodajajo tudi izdelke, ki nimajo certifikata.

Včasih boste na izdelkih našli oznako ÖKO TEST. Da vas beseda ÖKO ne zavede, vam moramo povedati, da ÖKO TEST ni certifikat za 100 % naravno kozmetiko. Tudi ne zahteva, da so uporabljene sestavine ekološko pridelane. ÖKO TEST izdelke ocenjuje na osnovi tega, ali vsebujejo najspornejše snovi, kar je vsekakor dobro vodilo, ni pa zagotovilo, da ste dobili popolnoma naraven izdelek.

Domača kozmetika
Popolnoma pa ne moremo zaupati nobeni deklaraciji na proizvodu, niti ne nobenemu certifikatu. Dejstvo je, da besede naravna kozmetika ne gre jemati preveč dobesedno oz. povedano drugače, zgolj z rastlino se nikoli ne boste mazali. Še najbližje osnovnemu pomenu besede boste prišli pri pripravi domačih kozmetičnih pripravkov. Morda se sliši zapleteno, narediti lastno kozmetiko doma, vendar temu ni tako.

Ogromno sestavin, ki jih lahko uporabimo v negovalne namene, pravzaprav že imamo doma: prekuhana voda, sol (kamena, morska, fina, groba, jodirana, nejodirana), olje ali maslo (sončnično, oljčno, bučno, koruzno, kosovo, sezamovo, mandljevo, orehovo, arašidovo, arganovo, avokadovo, olje oljne ogrščice, kokosovo maslo ipd.), jabolčni kis, soda bikarbona, pecilni prašek, glina, posušene zdravilne rastline (lahko tudi čaj), eterična olja.

Z zgoraj naštetimi sestavinami lahko izdelamo mešanice za različne kopeli, negovalno obrazno olje, kopalno olje, parfum, masažno olje, mazila, kreme, balzam po britju, zobno pasto in dezodorant:

Naravna kozmetika vse več kot le proizvod
Beseda naravna kozmetika se tudi ne nanaša le na končen proizvod, temveč tudi na proces pridobivanja sestavin. Povedano drugače, pomembno je, da se pri pridobivanju sestavin v čim manjši meri obremenjuje okolje. To izključuje uporabo gensko spremenjenih organizmov ter poudarja biološko pridelavo brez primesi pesticidov in umetnih gnojil. Čedalje bolj pomembno postaja tudi dejstvo, da niti sestavine niti končni izdelek niso testirane na živalih, ne vsebujejo živalskih izdelkov ter da je izdelek pakiran v okolju prijazni embalaži.

Ne posegajmo po certificirani organski kozmetiki šele takrat, ko nam že močno teče voda v grlo. Naravna kozmetika, ki je ustrezno certificirana ali narejena doma, pa naj ne bo privilegij le tistih z občutljivo kožo, saj je obraz ogledalo našega zdravja. Poleg uporabe naravne kozmetike, pa ne pozabimo tudi na zdrav življenjski slog, ki med drugim vključuje tudi pitje zadostnih količin vode, kakovosten spanec, zdravo prehrano in čim več gibanja na svežem zraku. Predvsem pa se imejmo radi in naš obraz bo zažarel v povsem drugi luči.

Vir: http://ebm.si/oj/

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Konvencionalna-Kozmetik-Okolje-Uporabnik







Domov
Powered By GeekLog