|
Piše: Tili Kojić v novi Vivi www.viva.si
DOBRODOŠLE NOVOSTI ZA PRIJATELJICE SVOJE NOŽNICE
Od prve hormonske kontracepcijske tabletke, za katero so Američanke potrebovale privolitev svojega moža, je minilo že šestdeset let. Ženske je ta izjemni farmacevtski dosežek osamosvojil, saj jim je omogočil odločanje o tem, koliko otrok bodo imele, kdaj in s kom. Toda na drugi strani so visoki odmerki hormonov povzročali številne neprijetne neželene učinke.
Zdajšnja hormonska kontracepcija se drastično razlikuje od prvih tabletk in povzroča znatno manj neželenih učinkov, vseeno pa jo še vedno obdajajo miti, strahovi, in zablode. Predsodki, povezani z uporabo hormonske kontracepcije, so med ženskami še vedno prisotni, v pogovoru potrdi tudi ugledna ginekologinja Marija Ilijaš Koželj, dr. med., spec. ginekologije in porodništva, iz zasebne ginekološke ambulante na Vrhniki.
Pripomni še, da je to v veliki meri odvisno odvisno od okolja, v katerem odraščajo dekleta. Če so kontracepcijske tabletke jemale že njihove mame, dekleta spontano govorijo o tem in jim je laže predstaviti vse možnosti, oblike ter morebitne neželene učinke tovrstne kontracepcije, med tistimi, ki prihajajo iz družin, v katerih sta bili spolnost in kontracepcija tabu tema, pa je čutiti določeno zadržanost.
Kaj ženske najbolj zanima in skrbi? Mlajše predvsem to, da se bodo zredile, nekoliko starejše pa vpliv kontracepcije na potomstvo oziroma morebitne težave z zanositvijo, odgovarja ginekologinja Marija Ilijaš Koželj. Ženske so najbolj zaskrbljene, kadar pride do neželenih učinkov, ki najpogosteje nastopijo na začetku jemanja hormonske kontracepcije. Treba je vedeti, da to ni znak resne motnje, ki bi jo povzročili hormoni. Najpogostejši neželeni učinki so neredne krvavitve, slabost in glavobol, najpogostejša zabloda pa je strah pred povečanjem telesne teže. Poleg tega se ženske bojijo, da kontracepcija zmanjšuje plodnost ter povzroča raka, poraščenost in anomalije v nosečnosti. Resnica je povsem nasprotna.
Kontracepcija nekoč in danes
Zaradi visokih odmerkov hormonov, ki so jih vsebovale prve tabletke, so bile te škodljivejše in so prinašale tudi več neželenih učinkov. Zdaj so odmerki nižji, kombinacija estrogenov in progestagenov je drugačna, poleg zanesljivega preprečevanja nosečnosti pa imajo še druge prednosti, saj ugodno vplivajo na kožo in lase, ne povečujejo telesne teže, uravnavajo ciklus in blažijo težave, povezane s predmenstrualnim sindromom.
V zadnjem času se spreminja tudi režim jemanja, razlaga Marija Ilijaš Koželj. Ženske iz razvitih evropskih držav ne želijo več imeti menstruacije oziroma prekinitvene krvavitve vsak mesec, marveč hočejo biti brez krvavitve po več mesecev, saj je to veliko lažje. Pri nas si ženske še vedno želijo imeti mesečne krvavitve, ker naj bi to pomenilo, da so še vedno ženske in da gre za naravni ciklus. Toda v primeru jemanja hormonske kontracepcije ne gre več za naravni ciklus, saj je krvavitev zgolj posledica prekinitve hormonske terapije. Najbrž bo že kmalu tudi pri nas na voljo kak preparat, ki ga bo mogoče jemati nekaj mesecev skupaj. V Sloveniji že predpisujemo tabletke s podaljšanim hormonskim delovanjem, namenjene pa so ženskam, ki trpijo za predmenstrualnim sindromom. Nove kontracepcijske tabletke bodo ženske jemale nepretrgano tri mesece ali pol leta – v tem času ne bodo imele menstruacije, nato pa bo prišlo do prekinitvene krvavitve. Vse to brez posledic za zdravje, če je ženska sicer zdrava in je znotraj omejitev za predpisovanje hormonske kontracepcije.
Za tiste, ki na tabletko pozabijo
Sodobna kontracepcijska sredstva se vse bolj prilagajajo življenjskemu slogu žensk. Ne gre le za nižanje odmerkov hormonov in drugačne režime jemanja gre, temveč tudi za nove oblike rabe. Pri hormonski kontracepciji govorimo o oralni (tabletke) ali lokalni obliki (vaginalni obroček). Povpraševanje po vaginalnem obročku v zadnjem času zelo narašča, razlaga ginekologinja Marija Ilijaš Koželj. Razloge za to gre iskati v tem, da ženski ni treba vsak dan jemati tabletk, saj si obroček vstavi v nožnico le vsake tri tedne. Obroček je priljubljen tudi zato, ker jih pred neželeno nosečnostjo ščiti minimalen odmerek hormonov, ki obide jetra, raven hormonov pa je vse tri tedne uporabe enaka, torej ne prihaja do nihanj, ki navadno povzročajo neželene simptome. Sogovornica poudarja, da je to dobra oblika kontracepcije za vse, ki se jim dogaja, da pozabijo vzeti tabletko, za zelo zaposlene ženske, ki ne morejo jemati tabletk ob vedno isti uri, a tudi za vse, pri katerih nihanje hormonov povzroča slabo počutje. Obroček ima tudi manj nezaželenih učinkov, kot so vmesne krvavitve in glavoboli, povečanje telesne teže je še redkejše. Prednost obročka je še v tem, da deluje ves čas, ne glede na to, kaj ženska poje, popije …
Ali je obroček primeren za vse?
Namenjen je predvsem ženskam, ki so prijateljice svoje nožnice in so brez predsodkov. Odnos žensk do lastnega telesa je namreč zelo različen, saj je za nekatere to nekaj povsem običajnega, druge pa so zelo zadržane, ko gre za kar koli pod pasom. Nekatere ženske ne bi nikoli uporabile tampona, vendar se jim med pogovorom ponudi priložnost, da se preizkusijo kaj novega, uporabnejšega.
Omejitve za uporabo hormonske kontracepcije, ki temelji na dveh komponentah hormonov (estrogen in progestagen), so pri vaginalnem obročku enake kot pri tabletkah. Veljajo za kadilke, starejše od 35 let, ter za ženske z visokim krvnim tlakom in visokim tveganjem za nastanek venske tromboze.
Hormonska kontracepcija v prihodnosti
Kako se bo hormonska kontracepcija razvijala v prihodnje? Razvoj gre v smeri dodanih vrednosti, ki poleg učinkovitega preprečevanja nosečnosti ženski prinaša še druge koristi, denimo ugoden vpliv na kožo. Že kmalu lahko pričakujemo kontracepcijo z dodatkom folne kisline. Ginekologinja Marija Ilijaš Koželj razlaga, da je to pomembno, kajti oralna kontracepcija v telesu zniža raven folatov, ki so ključni za zdrav razvoj otrokovega živčevja, glave in hrbtenice. Zato ženskam priporočajo, da dva meseca pred zanositvijo uživajo večje odmerke folatov, pri novi obliki kontracepcije pa bo ženska sočasno s hormoni zaužila tudi folno kislino.
Objektivno o prednostih in neželenih učinkih
Pa so Slovenke odprte za novosti na področju hormonske kontracepcije? "Dobro tretjino mojih pacientk sestavljajo mlade ženske, ki veliko sprašujejo, rade prisluhnejo razlagi o novih oblikah kontracepcije in so nasploh dovzetnejše od starejših žensk, ki imajo raje klasično kontracepcijo," pravi Marija Ilijaš Koželj in sklene: "Ključno pri vsem tem je, da o kontracepciji govorimo objektivno. S tem, ko ženski poleg prednosti predstavimo tudi možnost neželenih učinkov, ji naložimo tudi odgovornost, da vzpostavi odnos do kontracepcijskih sredstev in jih pravilno uporablja. V primeru neželenih učinkov jih prepozna in se pravočasno posvetuje z ginekologom." Tako se poveča možnost za uspešno ukrepanje, če bi bilo potrebno, obenem pa prispeva, da se znebijo strahov in otresejo predsodkov.
Vztrajnost je pomembna
V primeru minimalnih odstopanj pri uporabi hormonske kontracepcije ginekologi svetujejo, naj ženske vztrajajo pri uporabi, saj težave nastanejo prav pri tistih, ki jo že ob najblažjih neželenih učinkih prenehajo uporabljati, nato pa se čez dva ali tri mesece znova zatečejo k njej. Vztrajnost je nadvse pomembna, poudarja ginekologinja Marija Ilijaš Koželj, saj je tveganje za nastanek strdkov največje prav v prvih štirih mesecih rabe hormonske kontracepcije, pozneje pa se stanje normalizira.
Razvoj hormonske kontracepcije gre v smeri dodanih vrednosti, ki poleg učinkovitega preprečevanja nosečnosti ženski prinaša še druge koristi, denimo ugoden vpliv na kožo. Že kmalu lahko pričakujemo kontracepcijo z dodatkom folne kisline.
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Kontracepcija-Noznica-Farmacija
Domov |
|
Powered By GeekLog |