Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Kmecka_Hrana_Fizol_Predelana_Hrana




Fižol spet v igri

sobota, 22. julij 2023 @ 05:02 CEST

Uporabnik: Sonce

Piše: Lina Eržen v novi Vivi www.viva.si

V zgodovini je pravzaprav že bil visoko cenjen, potem pa so se pomembni izbranci visokega sloja, kot je bila denimo Katarina Medičejska, odločili, da je fižol kmečka hrana, ki ni dovolj elegantna in posebna za njihove želodčke. Zamenjali so ga z danes še vedno neizkoreninjenim trendom predelane hrane.

Meso bogatih
Odtod še zdaj znan rek, da je fižol meso ubogih, ki pa ne velja več, odkar strokovnjaki domnevajo, da živalske beljakovine povzročajo številne bolezni. Nekaj časa so fižolu očitali, da nima tako popolne beljakovinske sestave kot meso.

Resda mu za to manjkata dve aminokislini, vendar ju ni težko nadomestiti, če fižol kombiniramo s hrano, ki ju vsebuje, denimo z žitom. Tako lahko fižolovo omako polijete čez kuskus, še novejša dognanja pa kažejo, da sploh ni nujno, da to kombinacijo zaužijemo znotraj istega obroka – dovolj je, če vse aminokisline zaužijemo v istem dnevu.

(Ne)prefinjen?
K slovesu fižola, češ da ni prefinjeno živilo, so zagotovo prispevale težave, ki jih občasno povzroča. Mnogi trdijo, da izginejo, če stročnice uživamo redno in v manjših količinah. Morda vam bo ustrezal tudi kateri od naravnih receptov. V trgovinah z zdravo prehrano poiščite posušene alge kombu.

Dodajte jih vodi, v kateri namakate fižolovo zrnje. Alge ne bodo vplivale na okus fižola, med kuhanjem pa bodo skorajda razpadle. Poleg tega ni nič narobe, če delčki alg plavajo po krožniku. Podoben učinek naj bi imel nam bolj domač lovorov list, nekateri pa priporočajo žvečenje polovice čajne žličke janeža takoj po obedu ali ob začetku napenjanja.

Preprosta priprava
Čeprav obstajajo številne vrste fižola, prav vse, od sivčka do belega ali črnega fižola, kuhamo na zelo podobno, le čas prilagodimo velikosti zrnja. Vedno najprej odstranimo vse nenavadno oblikovana, razbarvana in polomljena zrna. V zrnju tudi ne sme ne biti nobenih, še tako majhnih luknjic, saj pomenijo našim očem nevidne "stanovalce".

To se ne bo zgodilo, če boste fižolovo zrnje hranili v dobro zaprti keramični ali stekleni posodi. Tako lahko počaka leto dni, nikakor pa ne mešajte starih in novih zalog, saj se bodo v takšnem primeru zrna kuhala različno dolgo. Soli, limoninega soka, kisa, vina ali paradižnika ne smete dodati pred koncem kuhanja, saj upočasnijo mehčanje fižola.

Najbolj IN
Zaradi lažje prebavljivosti sta zadnje čase najbolj priljubljeni vrsti fižola mungo in adzuki. Zaradi manjšega zrna ju je treba namakati samo nekaj ur, kuhati pa ju je treba eno uro. Začinite ju s kurkumo, baziliko, timijanom ali koriandrom. Adzuki slovi kot najbolj sladka in najmanj "fižolasta" vrsta fižola. Na Japonskem, kjer naj bi bila njegova domovina, iz njega pripravljajo mleko in sladice.

Največkrat zrnje in sladkor zavrejo v nadev. Obe vrsti fižola je možno zmleti v moko. V kitajski medicini ju zelo priporočajo ženskam, zlasti med menstruacijo in v obdobju dojenja, krepita tudi delovanje mehurja in ledvic, uživanje pa naj bi dajalo pogum in energijo.

Obe vrsti fižola lahko kalimo, vendar je v taki obliki najbolj znan mungo: njegovim kalčkom pravimo kar sojini. Zanimivo je, da kalčki vsebujejo vitamin C, ki ga fižol nima. Sami jih pridelate tako, da zrnje namočite čez noč, nato pa ga v primerni posodi postavite na toplo, temno, vendar zračno mesto in poskrbite, da je ves čas mokro.

Kalčkov ni priporočljivo uživati surovih, zato jih popecite na kokosovi maščobi in jih začinite s sojino omako. Po kitajski medicini naj bi mungo hladil in razstrupljal telo, lajšal naj bi tudi vnetja.

Osnova zdrave prehrane
Lahko se igrate s pripravo juh, omak, enolončnic, namazov, pirejev in solat, vendar ne pozabite na začimbe. Fižolu vedno lahko dodate peteršilj, šetraj, žajbelj ali majaron. Jedi bodo še okusnejše, če jim dodate malce kisa. Na koncu vam bo fižol res dokazal, da je lahko tudi zdrava jed okusna in poceni.

Lina Eržen

VIVIN NAMIG

Superživilo
Če fižolovo zrnje namočite v hladni vodi in ga kuhate zelo počasi, ohrani tako rekoč vso svojo hranilno vrednost. Fižol vsebuje cink, železo, baker, magnezij, fosfor, kalcij, kalij, mangan in selen ter vitamine iz skupine B. Folati znižujejo raven homocisteina, katerega kopičenje na stenah žil povzroča tveganje za nastanek bolezni srca in ožilja. Fižolove vlaknine pomagajo izločati slab holesterol iz telesa.

Fižol vsebuje celo snovi, ki preprečujejo nastanek nekaterih oblik raka. Na krvni sladkor dobro vpliva njegov nizek glikemični indeks, zelo koristen je tudi za ljudi z visokim krvnim tlakom (z izjemo fižola iz pločevinke). Jemo pa ga lahko, četudi smo zaprti. Povrhu škodljive snovi iz okolja ne pridejo dlje od stroka.

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Kmecka_Hrana_Fizol_Predelana_Hrana







Domov
Powered By GeekLog