Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Joga-Otroci-Nenasilje-Spostovanje




Z jogo nad preobremenjenost šolarjev

četrtek, 13. oktober 2011 @ 05:02 CEST

Uporabnik: Pozitivke

Kljub rosnim letom so naši šolarji obremenjeni z vsem, kar občutimo tudi odrasli – stres, hitro življenje, veliko sedenja, slaba prehrana. Zakaj ne bi svojega otroka zavarovali pred temi novodobnimi »bacili« s pravljično jogo, ki temelji na pozitivni spodbudi, sprejemanju, spoštovanju in strpnosti?

V nasprotju z mnogimi drugimi prostočasnimi dejavnostmi je joga netekmovalna in uči učinkovitih tehnik sproščanja. Ponuja odlično orodje za spopad z današnjim hitrim in površnim svetom. »Jogo sicer lahko učimo že dojenčke, a 'prava' joga nastopi takrat, ko lahko otroci sledijo poteku ure, sami ponavljajo gibe in so skupno nekaj minut zbrani. To se zgodi nekje okoli dveh let in pol,« je povedala Urška Božič, ki uči jogo za otroke.

Pravljična joga omogoči otrokom srečanje s to več tisoč let staro znanostjo na igriv in privlačen način. Otroci se spoznavajo s svojim telesom, naučijo se osnovnih jogijskih poz in preprostih dihalnih tehnik ter se ob tem zabavajo. Zaradi odličnih rezultatov raziskav v tujini že pripravljajo programe, ki bodo jogo in njej podobne tehnike vpletli v šolske dejavnosti. Otroci se bolje učijo, so bolj umirjeni in imajo manj težav s svojim odraščajočim telesom. Naslednji velik starostni preskok – od malčkov k šolarjem – pomeni tudi drugačen način dela z otroki: šolarji postanejo zahtevnejši, ni več dovolj le prikaz jogijskega položaja. »Zdaj si želijo o njem izvedeti več – kakšni so učinki, zakaj je dober zanje... Šolarji si želijo dinamično in zabavno jogo, ki je hkrati tudi poučna,« je povedala Urška Božič.

Boljši učni rezultati
Učinke vadbe bodo čutili vsi: tisti, ki se težko zberejo, še posebno pa živahni otroci. »V tujini, posebno v ZDA, kjer že razvijajo posebne, na jogi temelječe programe za šolo, so ugotovili, da otroci dosegajo neprimerno boljše učne rezultate, če vadijo jogo (oziroma sledijo posebnemu programu, ki je bil razvit na osnovi joge); da so bolj sproščeni, imajo manj težav z debelostjo in lažje nadzorujejo čustva,« je še povedala Božičeva in dodala: »Sama sem opazila, da imajo otroci neverjetno radi sprostitev, torej tisti del ure, ko ne raztezamo ali napenjamo mišic, ampak se ukvarjamo sami s sabo, z opazovanjem dihanja, misli, čustev. In kar je še bolj zanimivo, tisti najbolj divji imajo mirni del ure najraje. Najstnike pa sploh učimo tako, da uro začnemo s sproščanjem.«

Samozavest, občutek vrednosti
Joga je izrazito netekmovalna dejavnost (v nasprotju z mnogimi drugimi dejavnostmi, od športa do učenja glasbe, tujih jezikov). Že to dejstvo samo po sebi na otroke večinoma deluje blagodejno. Ob vsakem, še tako majhnem napredku, ki ga otrok seveda sam pri sebi opazi (in z veseljem poskrbi za to, da ga opazi tudi učitelj), se gradi in raste občutek lastne vrednosti. Posledica je večja samozavest. Otroci na primer kar vriskajo, ko lahko prvič sami stojijo v asani drevesa (vrksasana), brez opore starša ali stene! Na urah se sistematično uporablja komunikacija, ki temelji na pozitivni spodbudi, na sprejemanju, spoštovanju in strpnosti. Joga je primerna tudi za tiste otroke, ki jim pediater zaradi zdravstvenih težav odsvetuje vadbe, kot sta denimo tek in skakanje. »Po posvetu z zdravnikom bo izkušen učitelj znal pomagati tudi takim z lažjimi ali težjimi poškodbami ter otrokom s prirojenimi telesnimi težavami. Joga je koristna tudi za posebne skupine otrok: za težko poškodovane, za otroke s čustvenimi težavami, za otroke z downovim sindromom in avtistične otroke,« je povedala Božičeva.

Kako poteka vadba?

Ura pravljične joge je zasnovana tako, da otroci na začetku sprostijo svojo energijo tako, da ogrejemo telo (čeprav so šolarji praktično ves čas v pogonu in »ogreti«), nato jih skozi igro in pripoved vodim skozi posamezne asane, v nekaterih se zadržimo dlje. V zabavnem delu ure se dogaja marsikaj, kar z jogo sicer nima preveč skupnega (je pa zabavno), a dobro pripravi otroke na zadnji del ure, v katerem sprostimo telo in umirimo misli. Ure so prežete z vrednotami, ki se jih učimo sproti: nenasilje, spoštovanje in sprejemanje.

Vir: www.dnevnik.si

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Joga-Otroci-Nenasilje-Spostovanje







Domov
Powered By GeekLog