Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Jedilnik-Sestava-Hrana-Slovenci-Ostanki




6 načinov, kako se izogniti metanju hrane stran

torek, 11. november 2014 @ 22:32 CET

Uporabnik: Sonce

Sestavite tedenske jedilnike, v trgovino se odpravite s seznamom, ostanke obrokov predelajte v nekaj novega in užitnega, pa boste zavrgli veliko manj hrane. Živimo v času, ko nakup hrane za marsikoga predstavlja veliko finančno bremene in je v naši neposredni okolici čedalje več ljudi, ki si ne morejo redno privoščiti dostojnega obroka.

Hkrati pa so posode za smeti polne ostankov hrane. Letno konča v smeteh za okoli 70 kg hrane na Slovenca (2011 je bil podatek 82 kg na Slovenca), evropske raziskave pa kažejo, da v povprečnem evropskem gospodinjstvu letno vržemo stran za 250 evrov povsem užitne, po možnosti še zapakirane hrane na osebo.

Dejstvo je, da vsak od nas lahko spremeni odnos do hrane, pa naj je ali ni v denarni stiski, saj je hrana dragocena človekova dobrina, zato si zasluži spoštljiv odnos

- torej pametno nakupovanje in porabo. Tu je 6 nastevov, kako boste doma zavrgli manj hrane, hkrati pa še prihranili:

1. Izogibajte se ustvarjanju zalog, saj večina hrane nima dolgega roka trajanja (vsaj sadje in zelenjava ne), zato se hitro pokvari in od akcijskih cen nimate nič

2. Ostanke hrane izkoristite za pripravo večerje ali obroka za naslednji dan. Iz piščančjega mesa lahko naredite solato s piščancem, kakšno eksotično omako s piščancem ali kaj podobnega. Ostanke hrane lahko tudi zamrznete in jeste enkrat kasneje. Pazite tudi, kako servirate hrano. Na krožnik ni treba naložiti preveč, saj boste potem ostanke hrane zagotovo zavrgli, če pa ostane hrana v posodi, je bolj verjetno, da jo boste zvečer pogreli in pojedli.

3. Preden se odpravite v trgovino, naredite seznam, kaj boste jedli, da lahko kupite točno tiste sestavine, ki jih boste potrebovali. Seznam vam bo pomagal tudi, da ne boste impulzivno kupovali kar vsevprek. Poleg tega se v trgovino raje odpravite s polnim želodcem, saj lačni ljudje pogosteje kupijo zadeve, ki jih ne potrebujejo.

4. Ko kupujete hrano, pazite na rok trajanja. Veliko hrane se zavrže, ker pozabimo, do kdaj je užitna. Včasih je bolje pripraviti samo polovico mesa, ki ste ga kupili, ostalo polovico pa lahko zamrznete, saj bo tako zdržala dlje.

5. Pametno je vnaprej pripraviti tedenske jedilnike, da boste za vsak dan posebej vedeli, kaj boste jedli. Tako boste lažje načrtovali, kaj kupiti, ter se izognili metanju hrane stran. Poleg tega tudi ne boste vsak dan pod stresom, kaj skuhati za družino.

Vir: druzina.enaa.com

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Jedilnik-Sestava-Hrana-Slovenci-Ostanki







Domov
Powered By GeekLog