Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Jedilna_Konoplja_Zdravje




Jedilna konoplja je zdrava

nedelja, 18. junij 2006 @ 05:15 CEST

Uporabnik: Anonymous

JEDILNA KONOPLJA KOT HRANA

»Znano je, da je tudi Buddha užival semena jedilne konoplje, preden je dosegel prosvetitev.«

Semena jedilne konoplje so edinstvena v kraljestvu rastlin. Njeni proteini in maščobne so najbolj popolne in idealne za človeško prehrano. Nikakršna druga rastlina, niti soja, se ne more primerjati z jedilno konopljo glede na vrste in ravnotežje prehrambenih koristi, kar jo uveljavi med prehrambeni vir številka 1 na svetu. Semena jedilne konoplje vsebujejo vlaknine, proteine in esencialne maščobne kisline (EFA=essential fatty acids). Konopljino olje lahko uporabljamo za solate in kuhanje; konopljino moko pa za odlične pice, testenine in kruh; lahko naredimo celo vege-burgerje, pogače in sir, vse iz konopljinih semen.

Esencialne maščobne kisline so pomembne sestavine, ki jih moramo uživati, saj jih naša telesa ne morejo sama proizvajati. Jedilna konoplja je najboljši vir EFA na svetu, ne samo zato, ker vsebuje največ EFA od katerega koli olja iz semen (80%), ampak tudi zato, ker ima optimalno razmerje maščobnih kislin za človeško zdravje (1:3; en del alfaLinolenske kisline ali Omege3 in tri dele Linolne kisline ali Omege 6). EFA znižajo krvni pritisk, pomagajo mišičnim organom da se krčijo, regulirajo želodčno kislino in telesno temperaturo. EFA so ravno tako potrebne za normalno delovanje reproduktivnega sistema, regulacijo hormonov in za razbijanje holesterolnih oblog v arterijah. Primanjkljaj EFA lahko povzroči spremembe celičnih struktur, npr. lomljivi lasje brez leska, težave z nohti, prhljaj, alergije in kožne težave. Dejstvo je tudi, da je večina starostnih bolezni (od artritisa do kožnih peg) povezana s pomanjkanjem EFA.

KONOPLJA V KOZMETIKI

»Primarno olje, ki so ga uporabljali v kozmetiki, od otroških vlažil do kreme za obraz, mila za britje ipd. je mineralno olje (ang. mineral oil = kameno olje, olje rudnin/mineralov), ki je derivat nafte. Obstaja naravna alternativa, ki dejansko nahrani našo kožo z Omego 3, 6 in 9 ter GLA - konopljino olje.«

Veliko ljudi se ne zaveda, da so proizvodi za nego kože in telesa narejeni na osnovi nafte. Da bi lahko razumeli, zakaj so mineralna olja daleč od tega, ki pripomorejo k zdravju in lepoti, moramo najprej razumeti, da je vsako živo bitje na Zemlji sestavljeno iz ogljika, kisika in vodika. Življenje, ki je obstajalo milijone let nazaj lahko najdemo v fosilih ali »mrtvem ogljiku«. Ko uporabljamo kozmetiko, ki vsebuje mineralna olja, želimo v osnovi revitalizirati naša »živa telesa« z »mrtvim materialom«. To nima smisla. Samo olja »živih rastlin« (»živ ogljikov vir«) imajo regenerativne lastnosti. In zakaj je torej toliko mineralnih olj v proizvodih? Z eno samo besedo: cena. Razen tega, da so ta olja brezbarvna in neodišavljena, je njihova glavna prednost, da lahko le nekaj rastlinskih olj tekmuje v ekonomskem smislu. Na koncu koncev nam potrošnikom ponujajo nove kolekcije »odlične« kozmetike, ki so ravno toliko koristne za naša zdrava telesa, kot jih npr. škatla keksov.

Po drugi strani pa so dokazali, da konopljino olje vsebuje veliko hranljivih vrednosti, še posebej za lase in kožo (pospešuje rast las in upočasnjuje proces staranja). Jedilna konoplja ima odlične zdravilne in vlažilne lastnosti za celjenje kožnih bolezni in je zelo uporabna za ljudi, ki trpijo za ekcemi in psoriazo (akne, luskavica). V kraljestvu rastlin vsebuje konoplja največ EFA, ki so bistvenega pomena za naša zdrava telesa in so klinično dokazali, da ima biokemijske in terapevtske učinke pri lokalni uporabi. Konopljino olje lahko najdemo v šamponih, milih, gelih za lase, kopelih, vazelinih in ostalih kozmetičnih proizvodih.

TEKSTIL IZ KONOPLJE

»Prve Levis kavbojke so bile sešite iz platna za ladje, ki je bilo narejeno iz 100% konoplje. Platno je bilo uvoženo iz Nima v Franciji (Nim France), od tod ime »denim« (fr. de Nim = iz Nima).«

Od najmočnejše vrvi do najnežnejše čipke; konoplja je najbolj prilagodljivo vlakno; danes lahko na tržišču najdemo na tisoče izdelkov iz konoplje. Konopljo uporabljamo za nogavice, čevlje, jakne, obleke; kot dodatke npr. torbice, nahrbtnike, do zaves in prtov. Iz debelejših vlaken lahko naredimo preproge, vrvi; najbolj fina vlakna pa lahko celo tkemo skupaj s svilo. Konoplja je najbolj dolgo vlakno v naravi, kar pomeni daljšo obstojnost, v primerjavi z drugimi naravnimi in krajšimi vlakni. Konoplja je naravno odporna na plesnobo in UV svetlobo. Konopljino blago postane bolj mehko z vsakim pranjem, saj se vlakna zrahljajo.

Konoplja je izredno učinkovita iz okoljevarstvenega vidika kot dobrobit njeni superiorni kvaliteti. Konoplja zavira plevel in pusti zemljo bogato z dušikovimi usedlinami, ter pospešuje donosnost v primeru zamenjave pridelka (kolobarjenje npr. soja, koruza). Ker konoplja ne potrebuje pesticidov, proizvede 250% več vlaken kot bombaž. V primerjavi bombaž potrebuje več vode in pesticidov kot kateri koli komercialni pridelek in pusti zemljo izčrpano. Dejstvo je, da v ZDA polovico poljedelskih kemikalij uporabijo za vzgajanje bombaža in ravno ta polovica posledično onesnažuje reke ipd. zaradi bombaža. Bombaž je danes že tako genetsko spremenjen, da ni več naravno vlakno, ampak le še rastlina, ki stoji pokonci samo še s pomočjo pesticidov. Naslednjič, ko kupite 100% bombaž, pomislite na to.

Informacije so iz www.hemp.co.uk; prevedla Barbi.

Vir: www.gibanje.org

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Jedilna_Konoplja_Zdravje







Domov
Powered By GeekLog