Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Jalova-Odlocitev-Zavest-Tehtnica-Teza




Ne sklepajmo jalovih odločitev, rajši nalagajmo na odločitev!

sobota, 18. november 2017 @ 05:02 CET

Uporabnik: Pozitivke

Gre za tehtnico, ki jo moramo prevesiti v določeno smer, če želimo izpeljati neko odločitev, in biti pozorni na ozadje zavesti (astral), kjer se ta tehtnica nahaja. Vsakič, ko razmišljamo o odločitvi, za katero čutimo, da bi jo bilo potrebno izpeljati, se nalaga teža na eno ali drugo stran tehtnice. Teža uteži je pri tem odvisna od »teže« vloženih čustev.

Tak pristop uporabimo, kadar smo neodločni glede kakšne stvari. Če vzamemo na primer nekoga, ki bi rad nehal kaditi, vendar se ta želja pojavlja le bežno v njegovih mislih in nima prave teže. Če bi imela ta želja pravo težo, bi se z njo tehtnica odločnosti prevesila v smer prenehanja kajenja, tako bi človek nehal kaditi brez kompliciranja. Tudi razmišljal bi ne o tem, da bi še enega prižgal, ker je odločitev že sprejeta, in ve, kaj hoče.

Toda kaj storiti, ko naša želja nima resnične teže? Takrat nam lahko zelo pomaga analiza samega sebe v celotnem spektru stvari, ki so povezane s to navado ali ne-navado. Prvi korak pri odločitvah je vedno preiti v stanje neobstojanja sebe in spuščanja krivde, ki nas razžira. Zato si moramo najprej dovoliti grešiti, in to na zavesten način. Ker, če se obsojamo in počutimo krive ter nočemo v celoti pogledati zadeve, potem nimamo v zavesti prostora za drugačen pogled na njo. Drugačen pogled pa moramo doseči, če želimo kaj spremeniti, saj ni bistvo v tem, da bi se v nekaj silili, ampak da izpeljemo stvar prostovoljno in čutimo ob tem uspeh, ne pa omejitve in bremena.

Tukaj se začne analiza: Kako se počutim? Kako se sedaj počutim, ko se je pojavila želja po cigareti? Kako se počutim, ko si dovolim pokaditi cigareto? Kako je, ko kadim? Kakšen je občutek olajšanja in užitek, ko vdihneš? Kaj je potem, ko je cigareta že pri koncu? In ko je ni več?  In potem še proces med to in naslednjo cigareto.

Poglejmo začarani krog v čim več podrobnostih. Analizirajmo strahove v zvezi z določeno navado. Mogoče v tem primeru strah pred pljučno boleznijo, strah pred tem, da ne bo cigarete ... Potem fizični vidiki: denar, zdravje, smrad iz ust ...  Poglejmo tudi na daljše obdobje vsega: splošne koristi in slabosti. Dovolimo si opaziti tako dobre kot slabe aspekte navade. Bodimo čim bolj temeljiti v svoji analizi in si pri vsaki stvari v mislih označimo pluse in minuse, kot bi reševali test, kar dejansko tudi je: test navade. Ali je vredno kaditi ali ne? Takšno naj bo razpoloženje med analizo.

Analizo izvajamo toliko časa, dokler se v naši notranjosti ne pokaže celotna širša slika tega početja. Takrat, ko smo dovolj iskreni s seboj in se zavedamo vseh dejstev, takrat lahko sklenemo odločitev.  Opozoril bi pa na to, da ne sklepamo odločitve prezgodaj, ker če je ne izpeljemo do konca, izgubimo košček odločnosti in tako postanemo še bolj slabotni v svojih odločitvah na vseh področjih. Odločnost je kot mišica. Če jo uporabljaš, se okrepi in pridobiva na moči in kondiciji, če pa jo zanemarjaš ali celo uporabljaš v prazno (tako, da se odločitve ne držiš), izgublja na svoji moči in kondiciji.

Odločnost je ene vrste energija, ki je posebna in jo je potrebno negovati. Kot sem rekel, kadar odločnosti za nekatero stvar nimamo, si pomagamo z analizo in z malimi odločitvami na drugih področjih. Spet bom vzel primer kajenja. Se pravi, v nas ni dovolj energije, da bi se odločili za prenehanje. Zato preusmerimo pozornost drugam. Sklenemo in izpeljemo dogovor, na primer: vsak dan sprehod ali mogoče tridnevni post ob sadju ali petje ... Kar koli, kar se nam valja v naši skrinji želja. Saj vsakič, ko izpeljemo kar koli, za kar se odločimo, pridobimo na moči. In kaj se zgodi, ko je človek močnejši od navade? Prekine jo zlahka in brez naprezanja.

Pomembno se je zavedati, da skoraj vsako delo temelji na sprejemanju odločitev. Ko je to narejeno, smo že skoraj tam, samo še spremenimo navado in ne razmišljamo več o tem. Svoje dogovore in odločitve pa je seveda potrebno spoštovati, da le-te ne izgubijo svojega pomena in moči.

Ko je stvar enkrat že izpeljana, ko nam je uspelo, takrat ne pozabimo oziroma bodimo pozorni na ozadje zavesti, kjer se lahko začne dogajati, da se na skrivaj nalagajo uteži na napačno stran tehtnice. Um nas lahko namreč po ovinkih in s pomočjo svojih domiselnih prevar ukane, in kar naenkrat se znajdemo v enakem stanju kot na začetku.

Če se nam želja ali misel po tem, da bi ponovili staro navado, nikoli ne ponovi, je to dober znak, da je stvar razčiščena. Če pa na primer sanjamo, da smo spet popustili, je to znak, da je navada še v nas in z njo tudi strah. Navada se hrani z raznimi strahovi in oklepanjem. Strah pa je utež na napačni strani tehtnice. Hvaležnost, ker nam je uspelo, ljubezen do sebe, zavest o resnici celotnega začaranega kroga in vseh vzrokov in posledic navade pa je utež na pravi strani. Vedno kadar se pojavi želja ali misel po prepuščanju, jo moramo upoštevati in ji odgovoriti s svojo zavestjo o tem, da ni vredno. Ni dovolj, da samo odsekamo: ''NE!'' Pomembno je, da se zavedamo, da sami to hočemo in tudi zakaj to hočemo. Takrat so nam v oporo rezultati analize oziroma zavest.

Vse naše početje, verovanja, resnice, laži, navade, vzorci delujejo na ta način. Predstavljajte si, da imamo v sebi paleto semen vseh možnih stvari: vseh možnih čustev, razpoloženj, stanj ... Samo od nas pa je odvisno, katera semena bomo zalivali. Na voljo nam je vse, pa čeprav se tega niti ne zavedamo. Ko se naučimo zavestno zalivati, takrat postanemo resnični kreator samega sebe in svojega sveta.

Avtor: Mitja Vidic

2 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Jalova-Odlocitev-Zavest-Tehtnica-Teza







Domov
Powered By GeekLog