|
Skupina kitajskih in ameriških znanstvenikov je našla 125 milijonov let star fosil živali, ki trenutno predstavlja najprimitivnejšo znano obliko sorodnika višje razvitih sesalcev, vključno s človekom in primati.
Ostanki bitja, imenovanega Eomaia scansoria, so trenutno najstarejša najdba, ki je za kar 10 milijonov let starejša od doslej najstarejših ostankov sesalca. Najdba je neprecenljive vrednosti in iz nje je moč pridobiti številna spoznanja o življenju prvih sesalcev. Svoje še nerojene mladiče so hranili z organom imenovanim posteljica, enako kot je to značilno za večino sesalcev, z izjemo vrečarjev.
"Ta sesalec bi lahko bil naša praprapra teta ali stric ali pa morda naš prapra dedek izpred 125 milijonov let," je povedal Zhe-xi-Luo iz Muzeja naravoslovne zgodovine v Pittsburgu. "Številne vrste sesalcev delijo skupnega prednika. S tem novim fosilom bomo lahko izsledili korenine vseh sesalcev," je še dodal.
Majhna bitja, ne veliko večja kot velika miš, so med nogami dinozavrov tekala po zemlji in so najverjetneje bila odličen plen za večje plenilce.
Nekatere značilnosti - zobje, kosti nog in kožuh - nakazujejo na to, da je živel v nizkem grmičevju, bil je prilagojen za plezanje in se hranil z insekti.
Fosil so našli v kamnolomu kitajske province Liaoning, na področju bogatem s številnimi najdbami ostankov dinozavrov in zelo primitivnih ptičev. Najdba bo znanstvenikom nedvomno omogočila ugotoviti, kateri sesalci izhajajo iz najdenega prvega prednika. Pred njegovim odkritjem je najstarejši dokaz o obstoju sesalcev veljalo nekaj osamljenih zob starih približno 115 milijonov let.
Vir: svarog.org
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Izvor-Clovestva-Azija-Antropoid-Clovek
Domov |
|
Powered By GeekLog |