|
Ljudje so že pred 100.000 leti potovali iz Afrike v Azijo, in sicer po južni poti, ki je najverjetneje potekala vzdolž obal sedanjega Pakistana in Indije.
Tako vsaj trdijo raziskovalci z Oxforda in menijo, da bodo ugotovitve pomagale razložiti, kako so se ljudje pričeli naseljevati v Aziji in zakaj imajo nekatere izolirane populacije iz južne Azije tako podobno zgodovino in podobne gene.
Raziskovalci so uspeli zarisati zemljevid migracijske poti, potem ko so identificirali genski zapis vzorcev nedostopnih populacij z otočja Andaman v Bengalskem zalivu. Otočani z otoka Andamana so bili lovci in so v veliki meri ostali izolirani od ostalih delov razvijajočega se sveta. Ti ljudje so s svojo drugačno podobo privlačili znanstvenike že vse od začetkov viktorijanske antropologije. Imeli so zelo temno polt, kratke skodrane lase in so bili v primerjavi z ostalimi skupinami enakega področja precej nižje rasti.
Zaradi njihovega starodavnega načina življenja, oddaljene lokacije in izrazitih fizičnih lastnosti so znanstveniki predvidevali, da ti ljudje predstavljajo originalne naseljence tega področja, najverjetneje tiste, ki so zapustili Afriko pred 53.000 do 93.000 leti.
Raziskovalci iz Oddelka za zoologijo na Univerzi Oxford so odkrili, da so andamanski ljudje imeli prav posebno obliko DNK. Ta slučajno odkrita skupina ljudi in njihov rod je verjetno podskupina genskega zapisa, imenovana M2, ki ga je moč povezati z več vrstami azijskih ljudi, imenovanih M. Prisotnost M2 bi lahko pojasnila, zakaj si nekateri ljudje južne Azije delijo toliko podobnih značilnosti.
Strokovnjaki so dokazali vrsto podobnosti med ljudstvom lovcev z otočja Andaman, Indijci in jugovzhodnimi prebivalci Azije. Selitve, pomešanost z drugimi kulturami in nedavne spremembe populacij bi lahko pojasnile, zakaj M2 ni prisoten pri vseh azijskih ljudstvih. Kljub temu pa podobnost skupin M in M2 omogoča genske povezave.
Ugotovitve nakazujejo na to, da podobnosti med temi sedaj izoliranimi azijskimi populacijami niso slučajne ter da ti ljudje resnično delijo skupno zgodovino.
Vir: svarog.org
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Izvor-Clovestva-Afrika-Popotnik
Domov |
|
Powered By GeekLog |