Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Izobrazba-Ljudstvo-Batwa-Revscina




Bo izobrazba pomagala ljudstvu Batwa iz revščine?

torek, 25. september 2012 @ 05:03 CEST

Uporabnik: irma2s

Ljudstvo Batwa se je dolgo časa preživljalo z lovom in nabiralništvom, vendar pa dandanes preživljanje na tak način žal ni več mogoče. Batwa so prvotni prebivalci gozdov centralne in vzhodne Afrike. V Ugandi predstavljajo le 0,02 % celotne populacije ter najbolj zapostavljeno in ranljivo manjšino. Zaradi diskriminacije in sistemskega kršenja pravic se spopadajo s težkimi življenjskimi pogoji, njihov tradicionalni način življenja in odvisnost od naravnih virov pa je bil proti njihovi volji prekinjen.

Zaradi izsekavanja gozdov z namenom pridobivanja obdelovalnih površin in predvsem z ustanovitvijo nacionalnih parkov, v katerih prebivajo gorske gorile so bili do 90. let prejšnjega stoletja brez posvetovanja, njihove privolitve ali nadomestila postopoma izgnani iz njihovega življenjskega okolja, zato danes životarijo na robu gozdov v najbolj odročnih predelih Ugande.

Čeprav izobrazba zanje dolgo časa ni bila bistvenega pomena, pa danes le-ta pomeni večjo moč znotraj družbe, več možnosti in več znanj, s pomočjo katerih bodo sami zmogli reševati težave, s katerimi se dandanes srečujejo, in bodo ob morebitnih priložnostih konkurenčno sodelovali z večinskim ljudstvom in ostalimi.

Glede na vse navedeno smo se v projektu, ki ga Društvo Edirisa Slovenije (v sodelovanju z Društvom Matafir iz Slovenije ter organizacijama AICM in Ediriso Ltd. iz Ugande) ob podpori Ministrstva za zunanje zadeve RS, odločili, da si za cilj postavimo povečati vključenost otrok ljudstva Batwa v osnovno šolo. Osredotočili smo se na dve osnovni šoli in s tem dve skupnosti ljudstva Batwa, ki živita v bližini. V obeh šolah smo srečali otroke Batwa zgolj v 1. in v 2. razredu. V višjih razredih ni niti enega in izjemno redki so tisti, ki končajo sedemletno osnovno šolo. Žal tudi v 1. in 2. razredu učenci pogosto izostanejo od pouka.

Razlog ni en sam, ampak jih je več. Najpogosteje je izpostavljena revščina in s tem pomanjkanje šolskih potrebščin, primernih oblek, obrokov hrane itd. Naslednji izmed vzrokov, da otroci ne obiskujejo šole, je tudi nezavedanje pomena izobrazbe. Starši, ki niso nikoli obiskovali šole in tudi ne poznajo nikogar v svoji bližini, ki je šolanje uspešno končal, ne razumejo zakaj bi bilo za njihove otroke dobro, da se izobražujejo. In ker se njihovo življenje vrti okrog skrbi, kako preživeti z dneva v dan, je pošiljanje otrok v šolo drugotnega pomena.

Tudi diskriminacija, tako s strani učiteljev kot s strani sošolcev, je močno prisotna. Večinsko ljudstvo gleda na predstavnike ljudstva Batwa zviška, kot na manjvredne ljudi. Velikokrat jih izkoriščajo ter neprimerno nizko plačujejo za težka fizična dela. Tovrsten odnos je prisoten tudi v šoli in predstavlja še eno oviro pri obiskovanju šole. Vzrokov je gotovo še več in o njihovi kompleksnosti ni dvoma.

Verjetno bi dosegli največji uspeh oz. spodbudili največ otrok k obiskovanju šole, če bi jim kupili šolske potrebščine ter jim priskrbeli tri obroke na dan. Vendar pa, kdo bi zagotovil sredstva, da bi to lahko zagotavljali leto za letom? Kaj bi se zgodilo, če bi po letu dni s tovrstno pomočjo prenehali? In nenazadnje, ali je naš cilj, da jih delamo odvisne od tuje pomoči ali da skupaj z njimi poskušamo najti načine, ki jim bodo omogočali samostojno reševati težave v prihodnosti?

Projekt »Opolnomočenje ljudstva Batwa na poti k univerzalni osnovnošolski izobrazbi v Ugandi« se torej osredotoča na aktivnosti, ki omogočajo predstavnikom ljudstva Batwa pridobitev novih znanj ter možnost, da sami zaslužijo nekaj denarja in s tem poskrbijo za šoloobvezne otroke, da sami pridelajo hrano, da razumejo pomen izobrazbe ter osveščanje javnosti o njihovi kulturi kot enakovredni.

Več o projektu pa si lahko preberete tudi na spleti strani društva: www.edirisa.si.

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Izobrazba-Ljudstvo-Batwa-Revscina







Domov
Powered By GeekLog