Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Izbira-Prave-Kozmetike-Nega-Koze-Poletje




Ko koža potrebuje več

petek, 15. julij 2011 @ 05:02 CEST

Uporabnik: Sonce

Piše: Bilka Baloh

Prihajajo poletni dnevi, ki so še posebno pomembni za izbiro prave kozmetike, saj je koža zaradi sonca, soli in vročine večkrat vneta  in opečena, potrebuje pa tudi več vlage in redno nego na izpostavljenih delih telesa. Namesto običajne kozmetike lahko uporabljamo tudi naravne stavine, kot so sadje, jogurt, med, skuto in druga hranila. Za vlaženje enostavno vzamemo košček sadja in si z njim premažemo obraz.

Koža je naš največji organ, ki ščiti notranjost telesa, uravnava temperaturo in vlago, z znojem in hlapi izloča loj, vpija, diha, obenem pa je tudi čutilo. Različni tipi kože, različno reagirajo na sonce. Pri zelo svetli koži se pojavijo pegice.

Sonce kožo vedno najprej opeče, le-ta postane suha, rdeča in običajno ne porjavi. Obstaja tudi drugi tip svetle kože, ki sicer nekoliko porjavi, vendar  jo je pred sončnimi žarki vseeno potrebno zaščititi. Temnejšo kožo sonce bolj redko opeče, jo pa precej porjavi, vendar to še ne pomeni, da je pred sončnimi žarki ne ščitimo.

Nega kože poleti
Zaradi slane vode na morju je posebno pozornost in nego potrebno posvetiti koži na obrazu. Koža ima tri poglavitne zahteve:

- vselej ji je potrebno dati dovolj maščobe in vlage. Priskrbimo si dobre, predvsem pa preizkušene kreme za nočno in dnevno nego, posebno kremo za okrog oči in emulzijo za telčesno nego. Ker je najpomembnejši vir važenja kože količina tekočine, ki jo popijemo, poskrbimo, da bomo vsak dan popili vsaj dva litra tekočine, najbolje vode.

- Rdečico, ki se običajno pojavi v prvih poletnih dneh, je potrebno sproti blažiti s hladilnimi maskami. V ta namen si lahko pripravimo povsem naravne maske iz živil, ki jih uporabljamo v vsakdanji prehrani: lubenica, jogurt, dinja, sliva, kumare, mango, marelice, breskve …

- Koži, ki so jo poškodovali sončni žarki tudi globinsko, je potrebno nuditi dodatno nego, da se lahko celice hitreje obnavljajo. V trgovinah z naravno kozmetiko najdite odgovarjujočo kremo za nego obraza.

Koža na rokah
Ker je koža na hrbtni strani rok še posebej tanka in občutljiva je nagnjena k pigmentaciji. Roke naj bodo skrbno zaščitene pred soncem, zaščitimo pa jih tudi po sončenju. Če smo pri negi površni in nagnjeni k hiperpigmentaciji nas bodo rjave lise na hrbtni strani rok spremljale celo življenje.

Vlaženje kože
Sončenje kožo postara, zato je potrebno kožo na obrazu še posebej skrbno varovati in negovati. Če v tem času ne obiskujete kozmetičarke, si pomagajte s svežimi domačimi maskami. Uporabimo lahko domala vse sveže sadje, ki ga je spomladi in poleti več kot dovolj.

Za masko so primerne dinje, lubenice, jagode, breskve, slive, grozdje, ki jim za bolj šo hranilnost dodate še jogurt in žličko medu. Če nimate časa,  da si pripravite masko, je dovolj, da si očiščen obraz premažete s koščkom sadja in čez dobrih petnajst minut sperete z mlačno vodo, ki je ne brišete ampak pustite, da se sama posuši na obrazu.

Parfumov in toaletnih vod na soncu ne uporabljamo
Kadar gremo na sončanje, jadranje, na športno aktivnost ali sprehod po soncu  nikoli ne uporabljamo toaletnih vod, parfumov, niti se ne brišemo z odišavljenimi robci. Eterično olje, ki ga vsebujejo dišave, sončni žarki dobesedno vžgejo v kožo. Običajno koža na teh mestih za vedno potemni.

Šentjanževo olje ni primerno za sončenje
Zmotno je mišljenje, da je šentjanževo olje primerno za sončanje. Lahko nam povzroči kopico problemov. Ker je šentjanževka fotosenzibilna ima na koži ravno obraten učinek od zaželjenega.

Koža bo na mestih, kjer jo bomo premazali s šentjanževim oljem bolj dovzetna na svetlobo in namesto, da bi nas ščitila nas lahko močno opeče. Je pa šentjanževka zelo zdravilna in je primerna za lajšanje opeklin.  Previdno torej s šentjanževko. Zapomnimo si, da se uporablja po sončenju in ne za sončenje.

Izpostavljene predele zaščitimo
Koža ni povsod enako občutljiva. Najbolj občutljivi so pleša, nos, čelo, ramena, kolena in vrat. Za zaščito teh predelov so poleg kreme z visokim faktorjem priporočljiva tudi pokrivala, tanjši kosi obleke in očala.

Piling in depilacija
Ker je depilirana koža zelo občutljiva, je bolje, da se depiliramo zvečer, ko gremo spat in bo koža čez noč mirovala. Depilirani predeli kože na soncu postanejo srbeči, pojavi pa se lahko tudi osip mehurčkov ali manjših mozoljev, še posebno če smo kožo po depilaciji namazali z odišavljenim mlekom ali emulzijo.

Piling poleti izvajamo redko, saj se koža zelo podobno, kot pri depilaciji,  lahko vname. Preostre krtače in kopalne rokavice je bolje pustiti v predalu. Kadar pa je koža že odmrla, poroženela in sama od sebe odstopa, je najbolje, da jo odstranimo z brisačo ali kopalno rokavico.

S kremo v hladilnik
Kreme v vročih dneh hranimo dobro zaprte v hladilniku. Še posebej če kupujete naravno kozmetiko brez konservansov je hladilnik za tovrstno kozmetiko najbolj primeren. Enako kot hrana se tudi kozmetika pod vplivom visokih temperatur pokvari hitreje kot običajno. Poleg tega pa bodo kreme in ostala kozmetika hladne in bodo na koži delovale zelo blagodejno.

Poletna ličila
Ko je koža na obrazu že nekoliko zagorela, lahko tekočo podlago in puder mirno opustimo. Rahlo naličen obraz pričara na obraz svežino in mladosten videz. Namesto tekočega pudra na obraz nanesemo s čopičem »puder zemljo«, sončne odtenke obarvane egipčanske zemlje. Oči nežno poudarimo z maskaro in na ustnice nanesemo glos marelične barve. Naj bo naše vodilo za spomladansko poletni videz  “less is more” ali manj je več.

Znojenje je znak zdravja
Če se znojimo je to le znak, da smo zdravi. Najbolj naraven in osnoven pripomoček pri tem je seveda voda . Prhanje je za kožo koristno, osvežujoče in sveda higienično. Vodne kapljice masirajo živčne končiče, posledično je zato koža dobro prekrvavljena in sveža. V ta nemen je vodno prho dobro izmenjavati iz hladne v toplo (ne prevročo).

Kneippova vodna masaža je še posebej blagodejna zjutraj, saj nam da energijo in prežene utrujenost. Če se prhamo večkrat na dan se milimo le enkrat, saj milo izsušuje kožo in ruši zaščitni  kislinski plašč. Če pa smo dobili neprijeten vonj, potem ponovno namilimo le predele pod pazduho in stopala. Za spolovila porabljamo mila za intimno nego.

Uporaba dezodorantov poleti je za nekatere lahko zelo neprijetna. Večina je odišavljenih, poleg tega pa vsebujejo še druge kemijske sestavine, kar na koži lahko povzroča neprijetno ščemenje, rdečico, izpuščaje in srbečico. Za občutljivejše so primerni dezodoranti brez alkohola, še najbolje je, da jih poiščemo v trgovini z naravno kozmetiko.

Bilka Baloh
www.bilkabaloh.com

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Izbira-Prave-Kozmetike-Nega-Koze-Poletje







Domov
Powered By GeekLog