|
Piše Aurigo
Po dolgem času sem se vrnil v Istro. Pred leti sem odkril mesto v enem od istrskih kampov, na kateremu se v treh dneh na hitro regeneriram. Ko pridem na to mesto, me veselo pozdravi energija tega priobalnega mesta z bori, kakor pes svojega gospodarja, ko pride iz službe domov.
V baročni cerkvi svete Eufemije v Rovinju, ki so jo zgradili v letih 175 in 1736, sem odkril zanimivo sliko ali skrivnostno vprašanje. Poprej se je na tem mestu do 10. stoletja nahajala cerkvica svetega Jurija, ki je tudi hkrati s Eufemijo zaščitnik Rovinja. Slika se nahaja se na prvem stranskem oltarju takoj na desni strani pri vhodu v to cerkev iz 18. stoletja.
Ta stranski oltar je postavil arhitekt i kipar Girolomo Ambrogio iz Benetk in klesarji Ambrogio in Alvise Tagliapetr leta 1747.
Sliko lahko razdelimo na tri dele:
Zgornji del, ki prikazuje loretsko Marijo z Jezusom v naročju. Jezus verjetno v desni roki drži modro kroglo ali zemljo in v levi roki nabrž žezlo.
Osrednji del slike predstavlja arhangel Mihael s čudovitimi krili, ki stoji na zmaju. V levi roki drži tehtnico, v desni kopje. Zmaj bruha ogenj v noge svetega Mihaela.
Spodnja slika predstavlja 4 kralje, ki zrejo v svetega Mihaela.
Naj preden začnem svoje gledanje omenim, da čez cerkev ne poteka po mojih merilih in po moji kartografiji nobena zmajeva črta. Pomožna zmajeva črta v Rovinju poteka čez samostan frančiškanov (franjevački samostan, convento San Francesco).
Skrivnostni del je predvsem osrednji del in spodnji del slike, ob katerih se mi je zastavilo vprašanje pomena te slike. Prvič dosedaj na slikah o svetem Mihaelu in zmaju sem opazil, da Mihael ne prebada zmaja na običajnem mestu. To je v gobcu zmaja. Zmaj na sliki pa z lahkoto bruha ogenj. Kopje je naredilo rano na zadnjem delu zmajevega desnega boka. Čudna pa so tudi krila zmaja, saj imata obe dve krili luknji.
Še bolj misteriozen (s simboli) je spodnji del. Prikazuje 4 kralje. Le kaj delajo 4 kralji v tej druščini? Eden od njih moli k arhangelu, drugi kralj pogleduje proti zmaju in Mihaelu, tretji kralj, ki drži v roki šestilo pogleduje proti nebu, stran od zmaja in zadnji kralj strmi v tla.
Vendar sta zanimiva dva simbola. Eden od kraljev drži v rokah šestilo, na stolp je naslonjeno ravnilo, na stolpu pod kraljevo roko pa je popisana ploščica. Šestilo in ravnilo sta simbol prostozidarstva. Iz popisane ploščice ni natančno razvidno, kaj naj bi predstavljala. Le kaj je želel slikar povedati s to sliko?
Vpogledati moramo še Matejev evangelij, ki nam govori o modrecih ali magih, ki jih je Evropa preimenovala v kralje: "Ko je bil Jezus rojen v Betlehemu v Judeji v dneh kralja Heroda, so prišli modri z Vzhoda v Jeruzalem in govorili: »Kje je ta, ki se je rodil kot judovski kralj?
Videli smo namreč, da je vzšla njegova zvezda, in smo se mu prišli poklonit.« Ko je kralj Herod to slišal, se je vznemiril in ves Jeruzalem z njim. Sklical je vse vélike duhovnike in pismouke ljudstva ter pri njih poizvedoval, kje je rojen Mesija. Rekli so mu: »V Betlehemu v Judeji, kajti takóle je pisano po preroku:
In ti, Betlehem, dežela Judova,
nikakor nisi najmanjši med Judovimi voditelji;
iz tebe bo namreč prišel vodnik,
ki bo pasel moje ljudstvo Izraela.«
Tedaj je Herod skrivaj poklical modre in od njih natančno poizvedel o času, ko se jim je prikazala zvezda. Nato jih je poslal v Betlehem in rekel: »Pojdite in natančno raziščite glede deteta. Ko ga najdete, mi sporočite, da se mu pojdem tudi jaz poklonit!« Po kraljevih besedah so se modri odpravili na pot; in glej, zvezda, ki so jo videli vziti, je šla pred njimi, dokler ni obstala nad krajem, kjer je bilo dete.
Ko so zagledali zvezdo, so se silno razveselili. Stopili so v hišo in zagledali dete z Marijo, njegovo materjo. Padli so predenj in ga počastili. Odprli so svoje zaklade in mu darovali zlata, kadila in mire. In ker so bili v sanjah opomnjeni, naj ne hodijo nazaj k Herodu, so se po drugi poti vrnili v svojo deželo."
So bili torej trije ali štirje kralji na obisku po rojstvu deteta, kajti ta evangelij ne govori nič o njihovem številu? Število treh magov (magoi – Boltežar, Gašper in Melhior), pa se pojavi šele v 9. stoletju.
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Istra-Energija-Priobalnega-Mesta-Kipar
Domov |
|
Powered By GeekLog |