|
V Celju je odprla svoja vrata prva hiše integrativne medicine v Sloveniji, ki deluje pod okriljem Slovenskega združenja za integrativno medicino Slovenije. Združenje za integrativno medicino Slovenije (ZIMS) želi združiti uradno šolsko medicino in jo povezati s komplementarno medicino. Sedem sekcij, katerih poslanstvo je mobilizacija in integracija znanja in izkušenj šolske medicine in alternativnih ved, bo v Hiši integrativne medicine v Celju nudilo svojo pomoč vsem tistim, ki si želijo celostnega pristopa k zdravljenju.
Na eni strani uradna šolska medicina, ki dosega velike strokovne uspehe v prevenciji, zdravljenju in rehabilitaciji ljudi in drugi strani metode, katerih se danes poslužuje skoraj polovica prebivalstva. Da je treba nujno poseči v to dogovorjeno območje so ugotovili že povsod po svetu. Tako so v najimenitnejših klinikah po svetu, kot so Šarite v Berlinu, Kalolinske na Švedskem, Harwaldu, Jalu, Stanfordu in še kje, že pred desetletji ustanovili samostojne inštitute za integrativno medicino.
Ti inštituti so financirani iz javnih sredstev, predvsem zaradi tega, da bi ugotovili koristnost, predvsem pa škodljivost nekaterih komplementarnih oblik zdravljenja, ki jih uporabljajo prebivalci. V strokovne time so poleg najeminentnejših strokovnjakov šolske medicine pritegnili raziskovalce s področja vzhodnjaških medicinskih vej, ki se vedno bolj širijo po Evropi in ZDA ter formirali interdisciplinarne time zdravnikov, fizikov, biologov, farmacevtov, ki so zastavili raziskovalne projekte o komplementarnosti različnih vej v medicini, s katerimi se zdravi danes človeštvo. Dejstvo je, da se z medicino, kakršno poznamo v Evropi in ZDA zdravi okoli 2 milijardi ljudi. Ostali prebivalci Zemlje pa koristijo predvsem vzhodnjaške metode zdravljenja.
Zato smo se tudi v Sloveniji odločili, da s pomočjo Evropskega združenja za integrativno medicino, predvsem pa z znanjem in izkušnjami s tutorev s strani srbskega Združenja za integrativno medicino in eminentnih strokovnjakov formiramo Združenje za integrativno medicino Slovenije.
Združenje je civilna organizacija, ki bo združevala različne, predvsem zdravstvene profile s strokovnjaki drugih strok, kot so fiziki, biologi, kemiki, farmacevti, veterinarji ipd. v enotno strokovno skupino, ki bi vodila združenje in preko svojih znanj in organizacij vabila v združenje in v raziskave tudi druge metode, ki nosijo naziv altarnativne, nekonvencionalne in podobno.
In s tem poslanstvom, ki pomeni izjemno pomemben korak v razvoju integrativne medicine, je danes odprla svoja vrata prva Hiša integrativne medicine v Sloveniji, v kateri bodo delovale naslednje sekcije oziroma posvetovalnice;
V prihodnjih mesecih bosta aktivni še dve sekciji in sicer:
Uradne ure obratovanja Hiše integrativne medicine bodo v začetku vsak torek in četrtek v tednu, posamezniki lahko sicer pridejo brez najave, seveda pa je zaželeno, da prej kontaktirajo posvetovalnico posamezne sekcije. Hiša integrativne medicine ima svoje prostore v bivših prostorih podjetja MIK v Celju, Gaji 42 b, in sicer je podjetje MIK d.o.o. dalo ZIMS-u prostore v najem brezplačno, generalni direktor MIK-a, Franci Pliberšek, pa je tudi prevzel začasno vodenje Hiše.
Poslanstvo in namen Hiše integrativne medicine je v tem, da ljudje s posameznimi težavami iščejo rešitve in pomoč na različne načine oziroma na enem mestu najdejo tistega, ki ustreza njihovim osebnim težavam in potrebam. Dvakrat tedensko bodo potekala tudi predavanja oziroma svetovalne in izobraževalne aktivnosti, v bližji prihodnosti pa bodo v prostorih Hiše integrativne medicine odprli tudi karitativno ambulanto za vse tiste, ki so brez ustreznega zdravstvenega zavarovanja in si zdravstvene pomoči ne morejo privoščiti.
Prim. prof. dr. Elko Borko, predsednik strokovnega sveta Združenja za integrativno medicino: »Vedno pogostejše in tudi uspešno obravnavanje bolnikov med izredno razvejanim sistemom komplementarnega zdravstva, ki v šolski metodi ne dobijo vseh odgovorov, zahteva v povezavi s temi objektivnimi okoliščinami, da tudi uradna medicina v Sloveniji prilagodi svoje za sedaj zelo togo stališče in poišče vse pozitivne strani komplementarnih metod in te dobre strani enakopravno uporabi pri obravnavanju bolnikov. Naše novo ustanovljeno Združenje za integrativno medicino je ustanovljeno z namenom, da tudi na tem področju sledimo praksi v drugih zahodnih evropskih državah in vključimo v zdravstveni sistem tudi te zdravstvene dejavnosti, ki se pri nas v uradnih krogih še niso uveljavile in ki izpolnjujejo osnovno zahtevo: Primum nil nocere.«
prim. prof. dr. Zmago Turk,
predsednik Združenja za integrativno medicino Slovenije
prim. prof. dr. Elko Borko
predsednik strokovnega sveta Združenja za integrativno medicino Slovenije
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Integrativna-Medicina-Slovenija-Celje
Domov |
|
Powered By GeekLog |